Autor Tema: Vozačka dozvola  (Pročitano 46268 puta)

Van mreže Ljubomir

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2036
  • Pol: Muškarac
Vozačka dozvola
« poslato: Avgust 06, 2009, 08:42:05 posle podne »
  Zanimaju me vaša iskustva u vezi sa vozačkom dozvolom, sve od lekarskog uverenja, preko obuke, polaganja, ograničenja, prilagodjavanja vozila, produženja važnosti dozvole...
  Ja sam tek podneo zahtev za utvrdjivanje invalidnosti, verovatno ću dobiti neki procenat, i ne bih voleo da zbog pravnih zavrzlama ostanem bez vozačke. Inače bio sam na lekarskoj zbog produženja vozačke posle utvrdjivanja dijagnoze zbog koje tražim invalidnost i prošao sam. Ali ako postoji neki besmisleni propis da se po službenoj dužnosti posle donošenja odluke o stepenu invalidnosti zahteva revizija zdravstvene sposobnosti za upravljanje mot. vozilom, onda ću morati da razmislim... Ako dobijem nekih 20% a izgubim recimo B kategoriju, koja mi znači više od eventualnih pogodnosti zbog tih 20% invalidnosti, onda hvala, ne treba mi status invalida. Znači, ovde je važan odnos "cena - kvalitet", šta dobijam a šta gubim.
  Nadam se da će i ostalim korisnicima ovog foruma ova tema biti od pomoći.

Hendi-društvo

Vozačka dozvola
« poslato: Avgust 06, 2009, 08:42:05 posle podne »

Van mreže Taurus

  • Zabranjen
  • *****
  • Poruke: 737
Odg: Vozačka dozvola
« Odgovor #1 poslato: Avgust 07, 2009, 10:58:36 pre podne »
Bio sam tri puta na lekarskoj. Svaki put mi je % TO bio veći. Kad sam dobio 70%, baja mi je rekao da sad mogu da uvezem auto bez carine. Mogao sam i do tada na osnovu dijagnoze.
Znam čoveka, našeg sapatnika, kome su prilikom odlaska u inv. penziju uzeli vozačku, ali on je radio kao profesionalni vozač. Meni nikada nisu pomenuli vozačku, a i ja sam otišao u invalidsku.
Sa mnom je radio momak koji je već 15-20 godina u kolicima (distrofija, paraplegija..., ne znam), teško i ruke pomera. Ima ručne komande, vozio je, vozi i danas.
Ja lično, slabije vozim od kada sam imao pogoršanje. Verovatno jer imam , za sada, i ko da me vozi. Do pre nepunu godinu i u WC sam išao kolima. Kada krenem van Beograda uglavnom je sve OK, ali kad upadnem u gužvu u gradu malo me "smara" ono stalno "kvačilo-kočnica-gas". Teže pomeram noge, pa je i normalno da me "stani-kreni" umara.
Mislim da je rešenje u automatiku ili sa onom ručnom komandom za gas i kočnicu, ali koliko shvatam, tebi to nije potrebno, bar za sada, a nadam se da ti nikada i neće biti potrebno.
Potpuno te razumem u vezi vozačke, jer ti kola omogućavaju da funkcionišeš.

Van mreže Peca_Le

  • Član
  • **
  • Poruke: 1421
  • Pol: Muškarac
  • Dg: MS
  • Grad: Leskovac
Odg: Vozačka dozvola
« Odgovor #2 poslato: Avgust 09, 2009, 01:13:11 posle podne »
 Ja sam ove godine po drugi put produzio vazenje svoje vozacke dozvole. Bez problema su mi udarili pecat. ne znam kako ce biti sledeci put, za desetak godina (tada treba da menjam i "ulozak", a mozda i ranije jer ce se verovatno vrsiti zamena dokumenata).
  Iako sam slabo pokretan, bez problema vozim. Takodje i mene nervira "podji-stani" u gradskoj voznji (stalno kvacilo, kocnica,...). Drugar, auto mehanicar mi je nastelovao "gas" i kvacilo (visoko), tako da, kad upadnem u guzvu skoro i ne treba da koristim "gas". Ipak, razmisljam o kupovini nekog automatika :).

Van mreže Kića

  • Član
  • **
  • Poruke: 762
  • Кића
Odg: Vozačka dozvola
« Odgovor #3 poslato: Avgust 11, 2009, 10:22:37 pre podne »
Ја јуче уписао... :) Јуче на првом часу причали о аутомобилу уопштено - стакла, гуме, светла, жмигавци, мотор, филтери, уље, вода, брисачи, мењач...
Лекарско прошао глат.

Данас идем на други час.
Иначе сам само једном, и то пре неких три године, сео за волан. Била је у питању "буба" од једног пријатеља. Бела ;D

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Vozačka dozvola
« Odgovor #4 poslato: Avgust 11, 2009, 09:18:19 posle podne »
Naredne poruke su premeštene i spojene sa temom I mi se vozimo u delu Svet za vas

http://www.hendidrustvo.info/forum/index.php/topic,2312.msg107151.html#msg107151

Ja Vas molim da tamo nastavite da se šalite.
Ljubomir je započeo ozbiljnu temu,pa da nastavimo kako treba.



Van mreže noodle

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
  • http://markoteodorovic.info/
    • DonorHeroj - Spasi živote, zaveštaj organe!
Odg: Vozačka dozvola
« Odgovor #5 poslato: Septembar 17, 2009, 12:10:04 posle podne »
a kako mogu da poloze ljudi su doziveli slog? kapiram da mogu da vozim automatik tj. vozilo mora da bude prilagodjeno na levu ili desnu stranu tela.
ali kako bi polozio, to je pitanje?? bio sam u 3-4 auto skole i oni nemaju pojma. imali su niske vozace, vozaca bez nogu, ali vozace bez (upotrebne) jedne ruke nisu.

Van mreže Ljubomir

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2036
  • Pol: Muškarac
Odg: Vozačka dozvola
« Odgovor #6 poslato: Septembar 17, 2009, 06:21:29 posle podne »
 Ćao noodle, ne žalost ne mogu da ti pomognem. Probaj da saznaš na specijalizovanim sajtovima vezanim za vožnju, polaganje, registraciju, MUP-a, i sl.
  Možda bi bilo dobro da pišemo koje dijagnoze imamo i kako smo prošli na lekarskom za vozačku. Ja sam imao B kategoriju kada sam operisao srce, zamena zalistka i ugradnja pejsmejkera.To je bilo u februaru 2003., a vozačku sam produžio u decembru 2004. Tada su mi, uz konsultaciju sa kardiologom u istoj ustanovi ( Dom železničara - Novi Sad) produžili za tri godine. Novembra 2006. tražim lekarsko zbog polaganja A kategorije, koje dobijam uz pomoć izveštaja lekara u institutu u Sr. Kamenici ( kod kojeg idem na redovne kontrole) gde stoji da mogu da upravljam motociklima. Tada mi nije produžena i B kategorija, već je A kategorija data do isteka one tri godine što sam dobio za B 2004. Zatim sam normalno produžio važenje vozačke, naravno uz pregled gde sam prošao bez problema, dali mi na 4 godine ali zbog naočara - tako stoji u vozačkoj: uz nošenje naočara, kontrola za 4 god. kod očnog. Moram da naglasim da je na poslednjem pregledu lekar zadužen za celokupnu ocenu (onaj poslednji) bila neka nova doktorica, mladja, koja je odluku donela veoma brzo, ali ne i brzopleto - videlo se da zna šta radi. Pre toga, 2004. i 2006. taj poslednji (glavni) lekar što lupa pečate, bio je neki stariji gospodin, pomalo nervozan i nije baš bio oduševljen mojom odlukom da polažem za A, zato sam i nosio onaj izvaštaj iz Kamenice.
  Eto, možda ovo nekome pomogne, a kolege neka pišu kako su oni prošli.

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Vozačka dozvola
« Odgovor #7 poslato: April 08, 2010, 02:04:09 posle podne »
Korisnici kolica teško mogu do vozačke dozvole
Uče da voze u svojim kolima
G. S. - Z. L. | 08. 04. 2010.

U Beogradu postoji samo jedna auto-škola koja ima automobil za obuku i polaganje vozačkog ispita za korisnike kolica. Zakon o bezbednosti saobraćaja ne tera škole da obezbede uslove za praktičnu obuku osoba sa invaliditetom, dok se vlasnicima auto-škola, kako kažu, to ne isplati. Korisnicima kolica tako preostaje da obuku prolaze i polažu ispit u svojim vozilima što nije bezbedno.

Od 150 do 200 osoba sa invaliditetom u proseku svake godine polaže vozački ispit. Sudeći prema ovom podatku nije veliki broj onih koji imaju snažnu volju da i pored ograničenja voze automobil. Međutim, svi koji žele da prođu obuku a nemaju svoj automobil to mogu da urade na samo jednom mestu u Beogradu i to ne u baš najboljim uslovima. Auto-škola „Prioritet“ već 15 godina pruža takve usluge svojim klijentima, dok u ostalim školama tvrde da na takav poduhvat nisu spremni jer se to ne isplati.
- Auto škole nemaju specijalizovana vozila zato što se to realno ne isplati. Međutim, nije sve u novcu ima nešto i u humanosti. Na bilo kom automobilu mogu da se ugrade pomagala što ne košta više od 300 evra - priča Boris Ignjatović, iz auto škole „Prioritet“ koja jedina u Beogradu koja ima vozilo prilagođeno korisnicima kolica.

- Nema dovoljno auto-škola koje su prepoznale da i osobe sa invaliditetom žele da voze automobil. U manjim gradovima davali su da korisnici kolica polažu na njihovim vozilima, što nije u redu jer nemaju ručnu kočnicu za instruktora. U Nemačkoj je zakonski propisana mogućnost izbora kod polaganja, a osobama sa invaliditetom se preporučuje da se obučavaju na vozilima sa automatskim menjačem - kaže Mikica Budimirović, iz Foruma mladih sa invaliditetom.

Kupe auto a nemaju gde da polažu
Prilikom kupovine automobila, osobe sa invaliditetom su oslobođene poreza. Međutim, nelogično je da kupuju automobile, a da nemaju gde da polažu vozački.
- Šta da rade osobe korisnici kolica koji su doživeli neku povredu kad su bili mladi i koji nikad nisu sedeli za volanom? Nelogično je da kupe i prilagode vozilo kako bi mogli da polažu jer takva vozila nemaju pomoćne komande, koje koriste instruktori u auto-školama - kaže Marija Kojić.

ceo tekst : Blic

Van mreže Vila

  • Član
  • **
  • Poruke: 897
  • Pol: Žena
  • Ako hoces da pobedis,ne smes da izgubis :DDD
Odg: Vozačka dozvola
« Odgovor #8 poslato: Avgust 16, 2010, 09:06:31 posle podne »
Istekla mi je vozacka dozvola pre dve godine i jos kada me vide da idem sa nekim uz pomoc stapa ne znam da li ce da me posalju na lekarski ?

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Vozačka dozvola
« Odgovor #9 poslato: Avgust 17, 2010, 12:52:54 posle podne »
Posledice isteka roka važenja vozačke dozvole
Prema važećim propisima, nije određen rok u kome je građanin dužan da produži važnost vozačke dozvole čiji je rok istekao.
ceo tekst : RSMup
PRODUŽENJE VOZAČKE DOZVOLE


a i ovde su neki pisali svoja iskustva ,pogledaj :)

http://www.hendidrustvo.info/forum/index.php/topic,2315.0.html

Van mreže Peca_Le

  • Član
  • **
  • Poruke: 1421
  • Pol: Muškarac
  • Dg: MS
  • Grad: Leskovac
Odg: Vozačka dozvola
« Odgovor #10 poslato: Avgust 17, 2010, 12:54:01 posle podne »
Ma ako ima mesta da se produzi, t.j. udari pecat (a verujem da ima), neka neko umesto tebe odnese dozvolu da lupe pecat.

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Vozačka dozvola
« Odgovor #11 poslato: Avgust 17, 2010, 01:03:20 posle podne »
Kako Peco,kad mora lično da se preda,ne može niko drugi .

Van mreže Peca_Le

  • Član
  • **
  • Poruke: 1421
  • Pol: Muškarac
  • Dg: MS
  • Grad: Leskovac
Odg: Vozačka dozvola
« Odgovor #12 poslato: Avgust 17, 2010, 01:18:48 posle podne »
Ma moze, JA sam tako sredio, samo ne znam kako cu posle 2019. kada mi ponovo istice :)

Van mreže Maka

  • Član
  • **
  • Poruke: 3407
  • Pol: Žena
Odg: Vozačka dozvola
« Odgovor #13 poslato: Avgust 17, 2010, 01:25:05 posle podne »
Ja sam produzavala vozacku, ali je to znacilo i vadjenje novog dokumenta jer je bila pohabana.
Mora licno, ali ne mora da se radi lekarski, ako nisi imao ogranicenje zbog naocara. Niko te nista ne pita.

Van mreže Vila

  • Član
  • **
  • Poruke: 897
  • Pol: Žena
  • Ako hoces da pobedis,ne smes da izgubis :DDD
Odg: Vozačka dozvola
« Odgovor #14 poslato: Avgust 17, 2010, 01:56:07 posle podne »
Ma ima mesta  nego su mom sinu rekli da mora licno da dodjem.Ipak  ce oni mene da izvuku iz kuce.Kad necu milom  onda cu silom. :n4:

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.