Autor Tema: Simptomi pred napad  (Pročitano 51805 puta)

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110104
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Simptomi pred napad
« poslato: Mart 08, 2007, 11:54:43 posle podne »
Jun 17 2006
Citat: lolavasic
da li se nekom desilo da pre nego sto dobije napad, ima bolove?Ja naime trenutno imam napad i do juce je izgledalo da je na putu da prodje, ali sam od jutros osetila jak bol u desnom oku i trnjnje desne strane lica se ponavlja a to se desilo i pre dve nedelje kada je napad poceo.  :cry:

Hendi-društvo

Simptomi pred napad
« poslato: Mart 08, 2007, 11:54:43 posle podne »

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110104
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Simptomi pred napad
« Odgovor #1 poslato: Mart 08, 2007, 11:56:43 posle podne »
Imao sam bol u od potiljka do ramena. Kao da je ceo taj mišić konstantno bio u grču. Mislim da je to bilo u toku napada. I ja sam u toku tih napada imao oscilacije, mislim krenulo na bolje a onda se javi nešto novo. Svako jutro u toku napada, sam sebe istraživao da uporedim situaciju sa prethodnim danom. Ne retko mi se činilo da osećam i u toku dana oscilacije. Jesi li pod terapijom? Kako spavaš? Meni je spavanje bilo veliki problem pa sam pio tablete za to. Legnem i ne mogu da zaspim a onda oporavka nema. Hrabro, opusti se koliko je to moguće u našoj situaciji i dolazi ovde kada možeš da te malo nasmejemo i da ti skrenemo misli od toga kroz šta sada prolaziš. Drži se

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110104
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Simptomi pred napad
« Odgovor #2 poslato: Mart 08, 2007, 11:57:43 posle podne »
Citat: Zana
Nikada nemam bolove ali imam problem sa spavanjem, da mi se naspavat cini mi se ozdravila bih.

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110104
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Simptomi pred napad
« Odgovor #3 poslato: Mart 08, 2007, 11:58:43 posle podne »
Ja sam jako dugo posle terapije nastavio da pijem lekove za spavanje. Sada na sreću više ne.

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110104
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Simptomi pred napad
« Odgovor #4 poslato: Mart 08, 2007, 11:59:43 posle podne »
Psiha i bol - kako jedno utječe na drugo

Smanjivanje potištenosti kod bolesnika dovodi do smanjenja intenziteta bola, dok povećini stupanj potištenosti djeluje suprotno. Tjeskoba također djeluje na bol i obrnuto. Ona prati svaki tjelesnu bol i raste s njezinom jakošću.

Bol je biokemijska, fizička i psihička reakcija na mehaničke, kemijske ili toplinske podražaje iznad praga osjetljivosti receptora podražaja. Iako bol susrećemo više puta u životu teško ju je definirati jer je ona uvijek subjektivni osjećaj. Bolni podražaji s periferije bolnim putevima dospijevaju u hipotalamus i limbički sustav koji su odgovorni za osjećajno doživljavanje i pamćenje stresnih zbivanja, kao i za odgovor na podražaje.

Uzročno se bol dijeli na nocicepcijsku i neuropatsku bol. Nocicepcijska bol posljedica je podraživanja receptora kemijskim, mehaničkim ili toplinskim podražajima, kao i nekim tvarima koje stvara sam organizam (npr. bradikininom, serotoninom i sl.). Neuropatska bol nastaje nakon oštećenja središnjeg i perifernog živčanog sustava bez podraživanja nociceptora. Po trajanju bol možemo podijeliti na akutnu i kroničnu.

Bol je najčešći pratitelj bolesti. Uzrok bola je u većini slučajeva poznat i uklanjanjem uzroka prestaje. Ponekad je uzrok nepoznat ili ga je nemoguće odstraniti. Bol je neugodno osjećajno i emocionalno iskustvo povezano sa akutnim ili potencijalnim oštećenjem tkiva. Kao simptom, bol uobičajeno signalizira oštećenje tkiva koje postoji ili tek treba nastati.

Bol je uvijek subjektivna. Uz bol izazvanu organskim faktorima postoji i psihogena bol izazvana psihološkim faktorima. Bol se manifestira hiperaktivnošću simpatikusa: strah, uznemirenost, grimase, znojenje, dilatacija pupila, suzenje očiju, tahikardija i hipertenzija.

Od svih problema s kojima se susreću zdravstveni radnici, bol i bolni sindromi su najčešći. Bolove je teško objektivno dijagnosticirati, a naročito uspješno tretirati. Obim tkivnog oštećenja često nije razmjeran s psihološkim efektima doživljaja boli zbog mnogobrojnih faktora koji utječu na ekspresiju bolnih osjećaja i osjećanja.

Bez obzira kako bila jasna organska etiologija bola uvijek postoji značajna psihološko-emocionalna dimenzija ovog sindroma koja je u velikom broju slučajeva ključna kako kod ispravne dijagnoze, tako i kod uspješnog ili neuspješnog liječenja. Zdravstveni radnici sve više postaju svjesni da ponekad nisu u mogućnosti utvrditi odgovarajući fizički uzrok bolesnicima koji često osjećaju bolove u tijelu. Bolesnici često izražavaju unutarpsihičke konflikte jer mnogi nisu u stanju artikulirati svoje duševne probleme i neugodne emocije riječima pa njihovo tijelo uz pomoć boli govori njihovoj okolini umjesto njih.

Procjenjuje se da psihološki faktori igraju značajnu ulogu u nastanku, težini, egzacerbaciji ili održavanju bolova. Bol može teško poremetiti različite aspekte svakodnevnog života. Nezaposlenost, invalidnost i obiteljski problemi često se sreću među osobama s kroničnim bolnim sindromima. Osobe kod kojih su bolovi povezani sa jakom depresijom, kao i oni kod kojih su rezultat terminalnih stanja kao kod karcinoma, imaju visoki rizik od suicida. Ovisnost o opijatima ili zloupotreba benzodiazepina, kao i analgetika, često se razvija kod bolesnika koji pate od kronične boli.

Bolovi mogu dovesti do inaktiviteta i socijalne izolacije što opet može dovesti do dodatnih psiholoških problema kao što su depresija i smanjenje fizičke izdržljivosti, što dovodi do straha i dodatnog povećanja jačine bolova. Bolni sindrom često je povezan sa drugim mentalnim oboljenjima, naročito poremećajima raspoloženja i anksioznošću. Kronični bolovi su često povezani sa depresivnom bolešću, dok su akutni bolovi povezani sa anksioznim poremećajima različite vrste. Kako akutni, tako i kronični bolovi se uvijek mogu povezati sa teškom nesanicom.

Postoje razlike u podnošenju boli kod različitih rasnih, etničkih i kulturnih grupa, ali svakako da su individualne karakteristike određene ličnosti bitno presudne u promatranju bola i njezinih posljedica. Valja naglasiti da se bol može javiti u bilo koje doba života, ali se najčešće javlja izmešđu 40. i 50. godine jer izgleda da s godinama pada sposobnost svladavanja bolnih senzacija. Žene češće pate od bolnih sindroma, naročito glavobolja i muskuloskeletalnih bolova.

U poglavlju međunarodne klasifikacije bolesti – klasifikacije mentalnih poremećaja i ponašanja, Svjetska zdravstvena organizacija među somatizacijskih poremećajima izdvaja u poseban klinički entitet perzistentni somatiformni bolni poremećaj pod šifrom F.45.4. Pod ovim kliničkim entitetom smatra se predominirajuća okupiranost stalnom, teškom i distresnom boli, koja se ne može objasniti u potpunosti psihološkim uzrocima ili fizičkim poremećajem. Prema tome, u taj perzistentni somatiformni poremećaj pripadaju psihalgije, psihogeni bolovi leđa i sam somatiformni bolni poremećaj.

Psihološki faktori koji mogu djelovati na doživljaj boli mogu djelovati na tri načina: kao osnovni uzrok boli (kod psihogene boli), kao ublaživači boli i kao pojačivači boli. Na bol djeluju različita psihološka stanja: emotivna stanja, prijašnja iskustva, očekivanja i značenje ozljede, sugestija, osobine ličnosti itd. Izrazito društvene i ekstrovertirane osobe bolje podnose bol nego introvertirane i nesocijabilne osobe. Osobine ličnosti značajne u percepciji boli su: sklonost tjeskobi te histerične i hipohondrijske osobine ličnosti.

Smanjivanje potištenosti kod bolesnika dovodi do smanjenja intenziteta bola, dok povećini stupanj potištenosti djeluje suprotno. Tjeskoba također djeluje na bol i obrnuto. Ona prati svaki tjelesnu bol i raste s njezinom jakošću. Opijati koji se korste za suzbijanje boli više djeluju na smanjenje stupnja tjeskobe i tako neizravno na smanjenje jakosti boli.

Izvor: http://www.studioimpuls.net/bolipsiha.htm

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110104
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Simptomi pred napad
« Odgovor #5 poslato: Mart 09, 2007, 12:00:12 pre podne »
Citat: stefaneli
treba mi pomoc.prije otprilike mjesec dana sam primila terapiju (hostikosteroidi)i to udarnu od 1000 mg ali mi trenutno uopste nije dobro.prije nedelju dana sam dobila herpes sa desne strane i leda i ispod desnog rebrai od tada mi uopste nije dobro.stalno mi se spava,noge mi se oduzimaju posle 200m imam vrtoglavice,povracemi se.zvala sam svoga doktora prije 3 dana i on je rakao da se strpim do petka tj peti dan i da ga nazovem ako mi ne bude bolje da mi da neke tablete jer nesmijem opet dobiti istu terapiju.mozeli mi neko reci da li je ovo napad ili ne sobzirom da sam jos uvijek" maltene" pod terapijom---molim vas neka mi neko odgovori.zaboravila sam da kazem da su mi ta mjesta gde se nalazio herpes utrnuta.

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110104
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Simptomi pred napad
« Odgovor #6 poslato: Mart 09, 2007, 12:08:12 pre podne »
Citat: stefaneli

Citat: Zana
Nikada nemam bolove ali imam problem sa spavanjem, da mi se naspavat cini mi se ozdravila bih.

zelim da ti pomognem ukoliko ti mogu pomoci.pi ujutru rano ako mozes prije kafe caj od majcine dusice a preko dana nekoliko puta a obavezno pred spavanje caj od hajducke trave.neznam gde se nalazis ali probaj da dodes do knjige marije treben tamo pise da za svaku bolest ima biljka ,meni je ta knjiga mnogo pomogla e sad ova bolest je podmukla pa moramo da se javimo doktoru.

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110104
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Simptomi pred napad
« Odgovor #7 poslato: Mart 09, 2007, 12:13:12 pre podne »
Citat: stefaneli
treba mi pomoc.prije otprilike mjesec dana sam primila terapiju (hostikosteroidi)i to udarnu od 1000 mg ali mi trenutno uopste nije dobro.prije nedelju dana sam dobila herpes sa desne strane i leda i ispod desnog rebrai od tada mi uopste nije dobro.stalno mi se spava,noge mi se oduzimaju posle 200m imam vrtoglavice,povracemi se.zvala sam svoga doktora prije 3 dana i on je rakao da se strpim do petka tj peti dan i da ga nazovem ako mi ne bude bolje da mi da neke tablete jer nesmijem opet dobiti istu terapiju.mozeli mi neko reci da li je ovo napad ili ne sobzirom da sam jos uvijek" maltene" pod terapijom---molim vas neka mi neko odgovori.zaboravila sam da kazem da su mi ta mjesta gde se nalazio herpes utrnuta.



Imao sam sličnu situaciju. Počelo je sa nekim bolovima u predelu grudi, blago trnjenje i onda sam otišao kod svog neurologa misleći da je novi "napad". Kada sam tamo skinuo majcu radi pregleda, doktor je video "pečate" koje nekoliko sati ranije nisam imao. Ispalo je da je to Herpes Zoster a ne napad MS-a. Jesi li bila kod lekara zbog tog herpesa?

Usput, ja sam terapiju kortikosteroida primio 3 puta za neka 2,5-3 meseca.

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110104
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Simptomi pred napad
« Odgovor #8 poslato: Mart 09, 2007, 12:15:12 pre podne »
Citat: stefaneli
jesa,m bila sam kod koynog i dobila neke tablete na a slovo zaboravila sam kako se zovu i pila ih 3 puta po 2 i kada sam ispila kutiju dobila sam bornu kiselinu i neki prah protiv boginja.tek kada su mi se makle fleke od herpesa pocelo je prvo da me boli ispod desnog rebra a kasnije da trni desna strana leda ,desna strana stomaka zajedno sa rebrima i desna strana butine a kasnije na 200 m hoda bukvalno mi se noga oduzme kao da nije moja.dr mi je rekao da to herpes radi i da ce mi dati kao sto sam rekla neke tablete.zanima me sta si ti dobio.nisam plasljiva jedva cekam petak jer mi prelazi trnjenje i na desnu nogu a dr mi je rekao da ne mogu ponovo primiti terapiju jer nije jos proslo dosta vremena a ja bukvalno nesmijem da odem do prodavnice jer otkazuju obe noge.hvala ti sto si mi odgovorio.i hvala ti sto ces mi odgovoriti isada.pozdrav

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110104
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Simptomi pred napad
« Odgovor #9 poslato: Mart 09, 2007, 12:17:12 pre podne »
Ako je i kod tebe u pitanju herpes zoster i još i doktor kaže da su ti to posledice herpesa onda se opusti i ne razmišljaj o "onom". Već sam napisao, kada je mene "zakačio" bio sam 100% siguran da je novi napad MS-a. Jedino me je bol koji sam osećao zbunio jer to nisam imao prilikom prethodnih napada. Kako sam kasnije saznao, to je ponovna aktivacija virusa ovčijih boginja usled pada imuniteta. Ne sećam se više šta sam pio od lekova ali znam da je potrajalo. Ostao sam na bolovanju oko mesec dana a možda i duže. Pečati su se relativno brzo povukli ali ne i bol. Mene je tada bolelo i kada dišem. Ostaje ti da sačekaš petak i uzimaj vitamine i obavezno nam javi šta se dešava.  ;) 

Vidim da mi je poznat nick, ja sam tebe kontaktirao na jednom drugom forumu ili grešim?  :D

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110104
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Simptomi pred napad
« Odgovor #10 poslato: Mart 09, 2007, 12:17:22 pre podne »
Citat: Peca_Le
E, prijatelji, braco, sestre ...  :)
Meni uopste nije jasno to oko napada. Ja niti imam bolove, normalno spavam, ... kako da prepoznam "napad". Da li je to kada prilikom nazeba slabije hodam. Ili su to povremeni, skoro neprimetni bolovi u glavi jednom mesecno?(Glava ponekad zaboli i zdravog coveka)
pOz  :)

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110104
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Simptomi pred napad
« Odgovor #11 poslato: Mart 09, 2007, 12:17:32 pre podne »
Bolove sam imao kao posledicu konstantnog grča mišića a drugačije ne. I ja sam se par puta iznenadio kada sam čuo - pročitao da neko ima bolove. Napad je kod mene uvek krenuo sa trnjenjem nekog dela tela da bi zatim nastavio sa nekim drugim simptomima koje sam opisao u temi "naše priče". Dakle, par dana trnjenja a onda nagli sunovrat i otkazivanje koordinacije nekog dela tela i gubitak senzibiliteta. Za otprilike desetak dana sam bio totalno u autu a oporavak je trajao po nekoliko meseci. Možda je tebe zveknulo samo onda kada si mobilisan??? Možda posle toga nisi imao pogoršanje, ko će ga znati. Na osnovu onoga što si napisao ne mogu oceniti bolje. Kako je meni rečeno, svaki napad ostavlja posledicu. Znači kad udari, razbije te skroz ali onda ide oporavak, pa ipak ne budeš kao pre. Ako pogledam prethodne godine, ja sam svake godine imao po udar. Poslednja tri su bila blaga, trnjenje šaka, trnjenje dela lica, i ove godine posle pečenja na suncu, trnjenje šaka stim što se sa desne brzo povuklo a sa leve tek poslednjih mesec dana osećam popuštanje. Bogu hvala pa su ovi poslednji udari tako "blagi". Dakle to se tako manifestuje kod mene. Kod drugih ima još blažih varijanti a na žalost kod jednog broja obolelih (primarno progresivni i progresivno-relapsirajući tip) mnogo težih i konstantnih pogoršanja.
To što kažeš da prilikom nazeba slabije hodaš, ako je sa povišenom temperaturom nije ništa čudno. Gledam po sebi, jednostavno više nemam snage i kondicije kao ranije i grip može da me samelje a da ne pričam o tome da može biti okidač za novi napad.

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110104
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Simptomi pred napad
« Odgovor #12 poslato: Mart 09, 2007, 12:18:32 pre podne »
Citat: Peca_Le
Tacno je to oko trnjenja. I meni se pre dijagnostikovanja javljalo trnjenje u desnoj nozi. I zamagljivanje vida ja racunam kao napad.
Interesuje me da li mene pogadja neki latentan oblik MS, gde svakim danom moze da bude sve gore i gore, a da covek to i ne oseti.

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110104
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Simptomi pred napad
« Odgovor #13 poslato: Mart 09, 2007, 12:26:32 pre podne »
Citat: stefaneli
Citat: Sklerozica
Ako je i kod tebe u pitanju herpes zoster i još i doktor kaže da su ti to posledice herpesa onda se opusti i ne razmišljaj o "onom". Već sam napisao, kada je mene "zakačio" bio sam 100% siguran da je novi napad MS-a. Jedino me je bol koji sam osećao zbunio jer to nisam imao prilikom prethodnih napada. Kako sam kasnije saznao, to je ponovna aktivacija virusa ovčijih boginja usled pada imuniteta. Ne sećam se više šta sam pio od lekova ali znam da je potrajalo. Ostao sam na bolovanju oko mesec dana a možda i duže. Pečati su se relativno brzo povukli ali ne i bol. Mene je tada bolelo i kada dišem. Ostaje ti da sačekaš petak i uzimaj vitamine i obavezno nam javi šta se dešava. ;)   

Vidim da mi je poznat nick, ja sam tebe kontaktirao na jednom drugom forumu ili grešim?  :D

nisam mogla da docekam petak ne zato sto sam se prepala nego zato sto mi je bilo cudno nista me niti srbi niti pece niti boli niti bocka itd. samo sto sam skoro bila sva utrnuta,imam noge a nemam ih a otici do kupatila je bilo zamalo pa misaon a imenica.ja sam fino nazvala dr. na mobilni i trazila da mi da te tablete sto je misliio da mi da u petak jer sta moze da mi se to poboljsa do petka pobogu.dao mi je da pijem dexsazon 3 puta 2 i nekakav rekavan koji ja nemogu da nadem da kupim,tdexsazan treba da pijem 10 dana i da mu se javim.to sam vec jednom pila pa treba da mu se javim vjerovatno zbog seme po kojoj se on pije. i na kraju istina je da si me nasao u krstarici a meni se sve cini ako je ovo tvoja slika da se nas dvoje licno poznajemo mada si ti mnogo mladi od mene.izvini mozda mi se i ucinilo jer ne vidim dobro a za moje oci nema dioptrije zbog ms.pozdrav

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110104
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Simptomi pred napad
« Odgovor #14 poslato: Mart 09, 2007, 12:27:32 pre podne »
stefaneli

Uf, sada sam i ja kao na iglama. Šteta što nisi bila da te doktor vidi, ovako će da čekamo još 10 dana do nekog preciznijeg mišljenja.

Ova sličica nije moja. To je jedan lik iz filma.

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.