Autor Tema: Prolaps mitralnog zaliska  (Pročitano 22002 puta)

Van mreže Maka

  • Član
  • **
  • Poruke: 3407
  • Pol: Žena
Prolaps mitralnog zaliska
« poslato: Jun 17, 2009, 12:39:08 posle podne »
U petak idem kod zubara, cistim kamenac.
Kardiolog mi je rekao da pre svake posete zubaru moram da pijem antibiotik, ali mi nije rekao sta, kako, koliko.
Jednom sam bila, tada sam se raspitala i naravno zaboravila.
Da li neko ima isti problem ikako ga resav? ;D


dopuna: tema je novootvorena pošto je proizašla iz teme Miokarditis
naca Global moderator

Hendi-društvo

Prolaps mitralnog zaliska
« poslato: Jun 17, 2009, 12:39:08 posle podne »

Van mreže Tia

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 4918
  • Pol: Žena
  • Master of the Universe
Prolaps mitralnog zaliska
« Odgovor #1 poslato: Jun 17, 2009, 01:33:29 posle podne »
Ja pijem antibiotike kad imam neku vecu intervenciju na zubu, ili pre vadjenja i posle, neko vreme!
Mislim da ti za ciscenje kamenca nije potreban antibiotik, to nije invazivna metoda! Bilo bi dobro da o tome popricas i sa zubarom, on ce znati da ti kaze za ubuduce, za koje intervencije treba da pijes antibiotik! Malo mi je cudno da moras da ga uzimas pre svake posete zubaru!?
Inace meni kardiolog nikada nije nista rekao o tome, sve to resavam sa zubarom!

Van mreže Maka

  • Član
  • **
  • Poruke: 3407
  • Pol: Žena
Prolaps mitralnog zaliska
« Odgovor #2 poslato: Jun 17, 2009, 01:45:14 posle podne »
Neces verovati, moj je zubar profesor na njihovom fakultetu i nije imao pojma kada sam isla prosli put. Rekao je da pitam kardiologa. A ja sam tad i nikad vise bila kod kardiologa, pa ne znam kako da ga pitam. Prosli put sam zvala privatnu ordinaciju u kojoj sam bila, ali ne secam se da sam pametan odgovor dobila.
Ja mislim da je kamenac bas zeznut, moze da dodje do malog krvarenja, a valjda i pijem antibiotik da bakterije iz zuba ne bi dosle u krv :-\
Na kraju znam da sam pila pentraksil, nesto udarno dan, dva pre intervencije, i dan posle recimo.

Van mreže Tia

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 4918
  • Pol: Žena
  • Master of the Universe
Prolaps mitralnog zaliska
« Odgovor #3 poslato: Jun 17, 2009, 01:52:48 posle podne »
Da, tako nesto se pije, par dana pre i posle! Ako se plasis mozes uzeti neki pentrexili ili sl. mada nekad nam desni krvrare i dok ih peremo, to nije strasno!
Da budem iskrena, ne razumem sto ti je kardiolog rekao da pijes antibiotike svaki put, da li postoji neki poseban razlog?

Van mreže Maka

  • Član
  • **
  • Poruke: 3407
  • Pol: Žena
Prolaps mitralnog zaliska
« Odgovor #4 poslato: Jun 17, 2009, 02:14:22 posle podne »
Ne secam se. Morala bih da procitam nalaz. Da li pijem zbog te prelezane upale ili zbog onog prolapsa sto imam izmedju komora, predkomora. Ne znam ni ja. Neka rupica pa se mesa krv, ali nije opasno tako mi je rekao.
Videcu, pa javim, ako ne zaboravim. :-X

Van mreže Tia

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 4918
  • Pol: Žena
  • Master of the Universe
Prolaps mitralnog zaliska
« Odgovor #5 poslato: Jun 17, 2009, 02:43:51 posle podne »
Aj javi, ako zaboravis ima da te podsetimo :D!

Van mreže Maka

  • Član
  • **
  • Poruke: 3407
  • Pol: Žena
Prolaps mitralnog zaliska
« Odgovor #6 poslato: Jun 19, 2009, 11:34:51 pre podne »
1. Antibiotik pijem zbog prolapsa, zato sto se bakterije nagomilavaju na tom mestu u slucaju da ne daj Boze dodju u krv.
2. Rekao mi je kardiolog bilo koji antibiotik, vazno je da nisam alergicna. Preporucio je Pentraxil.

Setila se :cheers:

Van mreže Tia

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 4918
  • Pol: Žena
  • Master of the Universe
Prolaps mitralnog zaliska
« Odgovor #7 poslato: Jun 19, 2009, 12:59:51 posle podne »
Super Maka  :cheers:

A sta je - prolaps?  :-[

Van mreže Maka

  • Član
  • **
  • Poruke: 3407
  • Pol: Žena
Prolaps mitralnog zaliska
« Odgovor #8 poslato: Jun 19, 2009, 01:25:02 posle podne »
Rupica na zalisku, ako ja kapiram. Pa se onda mesa krv izmedju komora ili predkomora ili komora-predkomora. Ne znam, ali kaze da nije opasno jer je malo.
Sad sam se nalupala, kao prava. Ali tako nesto. ::)

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Prolaps mitralnog zaliska
« Odgovor #9 poslato: Jun 19, 2009, 01:35:02 posle podne »
Prolaps mitralnog zaliska (PMZ)

Ono što valja istaći na početku je da prolaps mitralnog zaliska (PMZ) u suštini ne predstavlja klinički ugrožavajuće stanje. Radi se o pojavi koja se pri ultrazvučnom pregledu srca sreće u  3-5% celokupne populacije.

Mitralni zalistak se nalazi između leve pretkomore i leve komore. Ima dva lista - prednji i zadnji koji su  posebnim vlaknima (horde) povezana sa unutrašnjim slojem zida  komore.Zalistak deluje po sistemu ventila, U fazi punjenja komore (dijastola) zalistak se otvori i propusti krv iz pretkomore u komoru. U fazi pražnjenja leve komore (sistola) on se zatvara  i ne dozvoljava vraćanje krvi u suprotnom smeru. U slučaju prolapsa mitralnog zaliska radi se o poremećaju pokreta mitralnih zalistaka “baloniranje”  pri čemu dolazi do uvijanja, ispupčenja  mitralnih zalistaka prema  levoj pretkomori (kao da zalisci “upadnu”- otuda prolaps). Može se raditi o prolapsu samo jednog lista mitralnog zaliska ili oba istovremeno pri čemu dolazi i do izvesnog stepena mitralne regurgitacije (vraćanja dela komorske krvi  u levu pretkomoru).
.......................

KOMPLIKACIJE  U PMZ  komplikacije su retke i obično nisu opasne. One uključuju:
......................
Endokarditis infekciju zaliska koji se odlično rešava preventivnim davanjem antibiotika pacijentima sa PMZ pred stomatološke, endoskopske i hirurške intervencije.
......................

ceo tekst : izvor

Van mreže Tia

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 4918
  • Pol: Žena
  • Master of the Universe
Odg: Prolaps mitralnog zaliska
« Odgovor #10 poslato: Jun 19, 2009, 01:46:11 posle podne »
Hvala :D!
Kad ovo citam mislim da i ja imam to, tj. da kod mene nije nije rupica vec rupetina, jer znam da se krv vraca i sl. ....

Van mreže Maka

  • Član
  • **
  • Poruke: 3407
  • Pol: Žena
Odg: Prolaps mitralnog zaliska
« Odgovor #11 poslato: Jun 19, 2009, 02:38:36 posle podne »
Hvala Naco :a10:

Meni je vazno da je on rekao i napisao da je bez znacaja. Vraca se i kod mene krv, pokazao mi je na ultrazvuku. Vidis kako se plava boja iz komore mesa sa zelenom iz pretkomore.
I laik vidi da je neregularna situacija. ;)

Van mreže Maka

  • Član
  • **
  • Poruke: 3407
  • Pol: Žena
Odg: Prolaps mitralnog zaliska
« Odgovor #12 poslato: Jun 19, 2009, 02:41:13 posle podne »
I molim moderatore da otvore novu temu, jer ovo nije miokarditis, nego prolaps. mali1
I nemoj da dodje Skler popodne i da vidi sta se ovde radi.
Ima da bude  :a14:

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Prolaps mitralnog zaliska
« Odgovor #13 poslato: Jun 19, 2009, 03:05:10 posle podne »
Rešeno Mako ;)

Van mreže Maka

  • Član
  • **
  • Poruke: 3407
  • Pol: Žena
Odg: Prolaps mitralnog zaliska
« Odgovor #14 poslato: Jun 19, 2009, 08:37:06 posle podne »
Naco  :a10:

Moja dijagnoza je: Prolapsus valv. mitralis - bez hemodinamskog značaja i St. post pericarditidem (najverovatnije se radi o preležanom "suvom" perikarditisu)

Mislim da je Naca našla pravi opis.
Da li i tebi Tia pise tako nesto?

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.