Disfonija
Nema nijednog sistema ljudskog organizma koji ne utiče na ljudski glas i njegove promene i poremećaje, od imunološkog statusa ili rada endokrinih žlezda do stanja psihe. Dovoljno je uporediti glasove vesele i neraspoložene osobe, na primer. Upravo u skladu s tim, jedan od dominantnih simptoma mogućih organskih problema jeste promuklost, ili disfonija, koja može da ima gotovo neverovatan broj različitih uzroka. Svaka promuklost duža od dve-tri nedelje, koja ne reaguje na terapiju, zahteva ORL pregled i lečenje, pre svega radi blagovremenog otkrivanja malignih oboljenja. Početni karcinomi glasnica su danas, naglašava prof. Stanković, potpuno izlečivi, ukazujući pri tom i na zabrinjavajući podatak da je u nas uočen trend rasta broja malignih tumora, i to kod sve mlađih ljudi. Ovu činjenicu komplikuje to što i najteži vokalni poremećaji ne moraju imati organske uzroke dok, s druge strane, ima karcinoma koji se razvijaju bez ikakvih vokalnih simptoma, i često je njihov prvi znak - metastaza. Na žalost, kod 40 odsto pacijenata kod kojih se dijagnostikuje maligni tumor larinksa, neophodan je najradikalniji hirurški zahvat, totalna laringektomija.
Bez grkljana se može živeti, dodaje prof. Stanković, ali istovremeno postavlja pitanje kvaliteta takvog života, i kao odgovor ističe praksu Instituta u kome radi, gde terapija, uz dijagnostiku i hirurgiju, obavezno uključuje i rehabilitaciju pacijenta. Stručnjaci te ustanove su, prema rečima prof. Stankovića, veoma ponosni na dobre rezultate svoje prakse. Planiraju da, ugradnjom takozvanih traheoezofagealnih proteza omoguće pacijentima bez grkljana da ponovo nauče da govore. Uspostavljanje ezofagusnog glasa, u 85 posto slučajeva rezultira zadovoljavajućom komunikacijom. Humano psihološka dimenzija fonijatrije, ogleda se, drugim rečima, u fonijatrijskoj rehabilitaciji koja znači rehabilitaciju kompletne ličnosti pacijenta njegove porodice i okoline.
Ima i niz drugih, manje ozbiljnih poremeća glasa i govora. Fonijatrija se u gotovo 50 odsto slučajeva sreće sa takozvanom hiperkinetskom disfonijom. U najkraćem, problem nastaje zbog „preterane snage, na pogrešnom mestu“. Neadekvatna tehnika i produkcija glasa dovode do lošeg spajanja glasnica i nastanka „pevačkih čvorića“ (noduli kantatorii), što dr Stanković opisuje i kao „žulj“ na glasnicama, zbog neadekvatne upotrebe. Nabrekle žile na vratu koje ponekad vidimo kod pevača, ili dece, su izraženi spoljni znaci fonacije, koji svedoče o lošoj tehnici, nepravilnom disanju i lošoj postavci glasa. Ponekad se ovaj relativno lak poremećaj pretvori u ozbiljniji i zahteva mikrohiruršku intervenciju.
Pacijenti se često javljaju i sa disfonijom kao simptomom neurogene paralize. Dve polovine grkljana se inače sinhrono otvaraju i zatvaraju, ali iz čak 27 grupa uzroka može doći do njihove jednostrane ili obostrane paralize. Pri jednostranoj paralizi, disajni prostor je smanjen, ali dovoljan, i pacijent nije ugrožen. Pri totalnoj paralizi, pacijentu se često život spasava takozvanom traheotomijom, hirurškim otvaranjem dušnika.
I slušanje i stroboskopija
Sve u svemu, promuklost može biti simptom najrazličitijih poremećaja, od akutnih, hroničnih, specifičnih ili nespecifilnih zapaljenja, do urođenih malformacija, povreda, stranih tela, pa i tumora. Fonijatrijski pregled, otuda, podrazumeva neke specifičnosti u odnosu na klasičan ORL pregled. Ranije su se fonijatri oslanjali pre svega na razgovor, slušanje pacijenta, odnosno subjektivnu akustičku analizu koja iskusnom lekaru puno govori. Zahvaljući novim tehnologijama, tome se danas pridružuje i objektivna akustička analiza, odnosno kompjutersko ispitivanje svih relevantnih fonijatrijskih parametara.
Jedna od neizostavnih metoda fonijatrijskog pregleda je takozvana stroboskopija, koja omogućava posmatranje oku nedostupnih vibracija glasnica. Ljudsko oko ne može da prati više od 15 do 20 pokreta u sekundi, a produkcija najdubljeg ljudskog glasa ima više od 100 herca. Stroboskopija, međutim, te procese „usporava“ i „raščlanjuje“, precizno ih prikazujući. To je vrlo značajno za edukaciju studenata i mladih lekara specijalizanata, za procenu kvaliteta vokalnih profesionalaca, a pre svega za najraniju detekciju i dijagnozu malignih tumora.
Tumor se ne mora videti okom, ali čim nema vibracija glasnica, objašnjava profesor Stanković, fonijatar postavlja indikaciju za laringomikroskopiju, biopsiju i patohistološku verifikaciju, odnosno potvrdu ili negiranje postojanja tumora. Zahvaljujući softveru kojim raspolaže Institut za ORL Kliničkog centra Srbije, dokumentovani podaci koje dr Stanković u žargonu zove „ultrazvukom“ ili „EKG-om“ vibracija glasnica, kompjuterski se analiziraju i prikazuju u obliku krivulja. Njihovim tumačenjem, fonijatar može da zaključi da li postoji, i o kakvom oboljenju je reč.
Gordana Tomljenović