6.2 Vrsta intervencije
Malo je dostupnih istraživanja koja govore o tome što bi trebao sadržavati plan fizioterapije. O tome postoje različita mišljenja.
6.2.1 Istezanje
U vezi istezanja postoji konsenzus i nešto eksperimentalnih dokaza koji potvrđuju koristi istezanja. Istraživanja obavljana na malim uzorcima pokazju kako ono može smanjiti mišićni hipertonus te povećati aktivni opseg pokreta donjeg ekstremiteta (Odeen, 1981.). Dodatno, mnogi autori istezanje mišića smatraju korisnim (Alexander i Costello, 1987.; Sibley, 1988.; De Souza, 1990.; Arndt i sur., 1991.) te za sada nema dokaza da ono može djelovati štetno.
6.2.2 Terapijsko vježbanje
Terapijsko vježbanje naglašava se u tretmanu multiple skleroze. Postoje naznake kako ono poboljšava funkciju (De Souza, 1987.), povećava snagu mišića (Alexander i Costello, 1987.), poboljšava ravnotežu i koordinaciju (De Souza, 1990.; Arndt i sur., 1991.) te održava opseg pokreta (Ashburn i De Souza, 1988.).
Usprkos podupiranju terapijskog vježbanja kod oboljelih od multiple skleroze samo nekoliko istraživanja istražuje njegov učinak. Jedan razlog za takvo podupiranje možda je sklonost fizioterapeuta za propisivanjem vježbi kod velikog broja bolesti i stanja. Ipak, poznato je kako multipla skleroza uzrokuje ne samo smanjivanje snage nego i ekstreman zamor (Lenman i sur., 1989.). Terapijsko vježbanje ima koristan učinak za održavanje i povećavanje mišićne snage i izdržljivosti, ali njegovu primjenu kod pacijenata s multiplom sklerozom treba ispitati.
Program fizioterapije koji uključuje i istezanje mišića i slobodne aktivne vježbe evaluiran je u dugoročnom istraživanju koje su proveli De Souza i Worthingtom (1987.) Kod subjekata koji su prolazili intenzivan program fizioterapije bolest je progredirala značajno sporije za razliku od grupe koja je imala manje fizioterapije.
Dodatno, funkcija, ravnoteža te aktivnosti svakodnevnog života također su bile poboljšane u grupi koja je imala više fizioterapije. Ovo je jedna od nekoliko studija koja daje znanstvene dokaze o učinkovitosti fizioterapijskog programa za oboljele od multiple skleroze.
Terapijsko vježbanje koje uzrokuje zamor dugo je smatrano štetnim i vladao je konsenzus kako treba provoditi samo umjereno vježbanje. No, nekoliko istraživanja tvrdi kako se količina aktivnosti i zamor kao rezultat vježbanja razlikuju individualno.
Vježbanje s opterećenjem naglašavaju Alexander i Costello (1987.) usprkos ranijim nalazima koji govore kako se većem dijelu pacijenata zbog njega pogoršava stanje. Kao dio plana fizioterapije vježbanje s otporom smatra se neprikladnim.
Carter i suradnici (2003.) utvrdili su kako program vježbanja koji uključuje vježbe izdržljivosti, snage i fleksibilnosti u trajanju od 12 tjedana značajno smanjuje subjektivni osjećaj umora.