Autor Tema: Digestivni sistem i multipla skleroza  (Pročitano 21261 puta)

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Član
  • **
  • Poruke: 2913
Digestivni sistem i multipla skleroza
« poslato: Mart 15, 2009, 10:25:34 posle podne »
Postoje razliciti digestivni problemi kod MS-a. Zbog specificne reakcije na proteine, slaba proizvodnja digestivnih enzima, slabo varenje masti i uopste losa iskoriscenost hranljivih materija ukljucujuci vit. B12.,
poremecenost zeludacne mikroflore, ili prisutnost losih bakterija kao sto je Candida, sve to utice da se poremeti ravnoteza digestivne mikroflore.

Da ne pominjem osteljivost zeluca od cestih terapija kortizonima, ili mitoxantrona koji cesto za sobom ostavi candidu, smena opstipacije sa dijarejom, nadutost.

Obicno se ovi problemi rese primenom adekvatne dijete (izbegavanje kafe, slatkisa, masti, crvenog mesa..itd). Medjutim reci ce neki da ni dijeta bas ne pomaze.

Kako izlazite na kraj sa ovakvim problemima? meni se ponekad cini da je, u stvari, citav problem oko MS-a vezan bas za digestivni sistem.



Hendi-društvo

Digestivni sistem i multipla skleroza
« poslato: Mart 15, 2009, 10:25:34 posle podne »

Van mreže Maka

  • Član
  • **
  • Poruke: 3407
  • Pol: Žena
Odg: Digestivni sistem i multipla skleroza
« Odgovor #1 poslato: Mart 16, 2009, 07:54:09 pre podne »
Nikako.
Sve to sto nabrajas me muci.
I ja mislim da je hrana pocetak svega.

Van mreže U prvom licu

  • Član
  • **
  • Poruke: 2072
  • Pol: Žena
Odg: Digestivni sistem i multipla skleroza
« Odgovor #2 poslato: Mart 16, 2009, 10:28:32 pre podne »
od kada znam imam digestivni problem. Cesto zna da me boli stomak ali ludacki. Ako jedem nesto malo pokvareno, odmah mi reagira probavni sistem. Ili ako je neko jelo od juce..veoma sam osetljiva na bajatu hranu i vruce testo.

Van mreže Vesna138

  • Član
  • **
  • Poruke: 16
  • Pol: Žena
Odg: Digestivni sistem i multipla skleroza
« Odgovor #3 poslato: Mart 16, 2009, 04:26:51 posle podne »
Pozdravljam ovu temu, kako su mi tek nedavno potvrdili dijagnozu, jos uvek se pokusavam prisetiti kako je sve pocelo... trnjenje ruke, nogu, dok nije doslo do oka sto me je nateralo kod lekara... I sad sam se iznenadila da postoje i digestivni problemi, koje nikada ranije nisam pomislila da imaju veze sa ovim... U poslednje dve tri godine sam imala strahovite bolove u zeludcu jednom dva puta godisnje po mesec dana, grcevi, povracanje, nista nije pomagalo. Onda sam povezala da sam uoci takve reakcije imala neki stres, pa sam pila biljne kapsule za umirenje Nirminin cim sam osetila prve bolove, na taj nacin se umirilo vrlo brzo. Mozda je to samo kod mene pomoglo, inace svaka reakcija, i kad mi se izgubio vid na levom oku je bila nakon velike nervoze, i uopste ubedjena sam da je, bar kod mene, sve ovo posledica sto nisam umela da se izborim sa ljudima i dogadjajima koji su me gusili, ko da je neko stalno drzao pritisnutu papucicu za gas...

Van mreže U prvom licu

  • Član
  • **
  • Poruke: 2072
  • Pol: Žena
Odg: Digestivni sistem i multipla skleroza
« Odgovor #4 poslato: Mart 16, 2009, 04:30:48 posle podne »
... i uopste ubedjena sam da je, bar kod mene, sve ovo posledica sto nisam umela da se izborim sa ljudima i dogadjajima koji su me gusili, ko da je neko stalno drzao pritisnutu papucicu za gas...
I ja imam isti osecaj..

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Član
  • **
  • Poruke: 2913
Odg: Digestivni sistem i multipla skleroza
« Odgovor #5 poslato: Mart 17, 2009, 10:31:27 posle podne »
Laksativi

Postavljeno: 16.09.2008

Laksativi (laksansi) jesu lekovi za lečenje zatvora stolice. Zatvor stolice (opstipacija, konstipacija) je stanje u kome osoba ima neugodno ili retko pražnjenje creva. Takva osoba ima tvrdu stolicu koja teško prolazi, a i osećaj da se rektum nije u potpunosti ispraznio. Postoji akutni i hronični zatvor. Zatvor može za posledicu imati oboljenja debelog creva usled koncentriranja toksina iz fecesa.

Razlozi nastanka zatvora mogu biti: promjena ishrane, neadekvatna ishrana, fizička neaktivnost, lekovi (antacidi, soli bizmuta, gvožđa, antihipertenzivi, narkotici, sedativi), poremećaji štitnjače, hiperkalcijemija.

Ponekad je za lečenje takvog stanja potrebno samo prilagoditi ishranu. A često je zatvor samo simptom neke druge bolesti.

 

Osmotska sredstva


U osmotske laksanse spadaju supstance koje se slabo apsorbuju – purgativne soli i laktuloza, natrijum sulfat, polialkoholi (glicerol, manitol, sorbitol), organske kiseline koje se slabo resorbuju (limunska, vinska i jabučna kiselina). Putem osmoze omogućavaju povećanje zapremine crevnog soka, što dovodi do ubrzane pasaže kroz tanko crevo i dospevanja u kolon veoma voluminoznog sadržaja. Usled rastezanja zida kolona, defekacija nastaje sat vremena posle uzimanja laksanasa. Mogu se javiti i grčevi u trbuhu.

Od soli se uglavnom upotrebljavaju magnezijum-sulfat i magnezijum-hidroksid. Ove soli su nerastvorljive, zadržavajući vodu povećavaju zapreminu stolice. Magnezijum se iz ovih jedinjenja apsorbuje u malim količinama koje ne daju sistemska neželjena dejstva, ali ih ipak treba izbegavati kod male dece i bolesnika sa oslabljenom renalnom funkcijom, jer mogu izazvati srčani blok, neuromišićnu blokadu ili depresiju CNS-a.

Laktuloza je polusintetsko jedinjenje, disaharid sačinjen od fruktoze i galaktoze. U kolonu se pod dejstvom bakterija razlaže na ova dva šećera, koji se slabo apsorbuju. Njihovom fermentacijom nastaju mlečna i sirćetna kiselina, koje deluju kao osmotski laksansi. Laktulozi je potrebno 2-3 dana da ispolji dejstvo.

Neželjena dejstva se javljaju kod velikih doza: nadimanje, grčevi, proliv i poremećaj elektrolita. Može se razviti tolerancija.

Glicerol se primjenjuje kao laksativ, a deluje osmotski, tako da navlači vodu u lumen creva iz okolnih tkiva. Sadržaj creva time postaje mekši i crevna funkcija biva olakšana. Dostupan je u obliku tečnosti ili čepića. Takav laksativ može pomoći u više situacija: kada je potrebno razviti normalnu crevnu funkciju nakon perioda loše ishrane i nedostatka fizičke aktivnosti, zatim u pripremi za pregled ili operaciju, pre porođaja, u periodu od par dana nakon porođaja i može pomoći kod konstipacije često uzrokovane drugim lekovima.
Neke nuspojave pri njegovoj upotrebi mogu biti nelagodnost u trbuhu, grčevi, gasovi. Treba uzeti u obzir i mogućnost alergijskih reakcija.

Laksansi koji povećavaju volumena creva


Ovi laksativi povećavaju volumen stolice. Zadržavajući vodu u lumenu creva, povećavaju zapreminu crevnog sadržaja i tako ubrzavaju peristaltiku. Potrebno je nekoliko dana da ispolje dejstvo, ali im je dobra strana to što nema neželjenih efekta koji ostavljaju neželjene posledice. To su npr. pektini iz voća (smokve, šljive), mekinje, ljuskice semena metilceluloza, sterkulia, agar i ljuska ispagule.

Omekšivači stolice

Ovi laksativi olakšavaju defekaciju tako što razvodnjavaju i omekšavaju feces. To su tečni parafin (koji se ne koristi zbog sumnje u kancerogenost) i maslinovo ulje. Takođe, u ovu spada i natrijum dokuzat koji nije ništa drugo nego posebna vrsta deterdženta. Danas su uglavnom napušteni.

Ceo tekst: Stetoskop.info

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Član
  • **
  • Poruke: 2913
Odg: Digestivni sistem i multipla skleroza
« Odgovor #6 poslato: Mart 18, 2009, 09:57:48 posle podne »
brosura o zatvoru kod MS-a i kako resiti problem sa sajta MS DRustva UK

http://www.mssociety.org.uk/downloads/MS_Essentials_25_Managing_the_bowel_in_MS.27becb2b.pdf

a na ovoj strani o problemima u digestivnom sistemu
http://www.mssociety.org.uk/about_ms/symptoms/managing_the_bowel_in_ms/index.html

Van mreže Kaja

  • Član
  • **
  • Poruke: 1171
  • Pol: Žena
Odg: Digestivni sistem i multipla skleroza
« Odgovor #7 poslato: Mart 22, 2009, 08:31:52 posle podne »
Imam veliki problem sa opstipacijom,redukujem ga povremeno kapsulama Xenical.To je sredstvo za mrsavljenje ali meni jako puno pomaze kod opstipacije.Probala sam sva moguca sredstva(tbl. cajeve,masaze)ali ostalo je da mi ovaj lek neverovatno pomaze.
http://www.stetoskop.info/Lek-kapsula-protiv-gojaznosti-1621-s1-content.htm

Van mreže U prvom licu

  • Član
  • **
  • Poruke: 2072
  • Pol: Žena
Odg: Digestivni sistem i multipla skleroza
« Odgovor #8 poslato: Mart 23, 2009, 09:00:37 pre podne »
Opstipaciju sam imala ranije i to vrlo cesto. Poslednjh godina je ok, to regulisem jutarnjom kafom.

Van mreže njorka

  • Član
  • **
  • Poruke: 30
  • Pol: Žena
Odg: Digestivni sistem i multipla skleroza
« Odgovor #9 poslato: Mart 23, 2009, 12:52:12 posle podne »
Ja imam hroničnu opstipaciju već 8 godina, počelo bukvalno preko noći i jedino je mogu regulisati laksativima od kojih mi je zlo pošto izazivaju neverovatne grčeve. Kajo tebe bih pitala kako koristiš Xenical da li svaki dan ili samo po neki kad ne možeš prirodno da reg.probavu? Ne znam da li bi meni pomogao a i nisam uopšte debela, holesterol mi je nizak i bojim se da se ne osušim od njega jer on je prvenstveno za mršavljenje. Muka je to velika, čini mi se da mi je opstipacija veći problem od retencije urina koju takođe imam.

Van mreže U prvom licu

  • Član
  • **
  • Poruke: 2072
  • Pol: Žena
Odg: Digestivni sistem i multipla skleroza
« Odgovor #10 poslato: Mart 23, 2009, 12:59:19 posle podne »
Zaboravila sam da napomenem da mi je mnogo pomogla spirulina alga.

Van mreže Kaja

  • Član
  • **
  • Poruke: 1171
  • Pol: Žena
Odg: Digestivni sistem i multipla skleroza
« Odgovor #11 poslato: Mart 25, 2009, 11:16:42 posle podne »

Ja imam hroničnu opstipaciju već 8 godina, počelo bukvalno preko noći i jedino je mogu regulisati laksativima od kojih mi je zlo pošto izazivaju neverovatne grčeve. Kajo tebe bih pitala kako koristiš Xenical da li svaki dan ili samo po neki kad ne možeš prirodno da reg.probavu? Ne znam da li bi meni pomogao a i nisam uopšte debela, holesterol mi je nizak i bojim se da se ne osušim od njega jer on je prvenstveno za mršavljenje. Muka je to velika, čini mi se da mi je opstipacija veći problem od retencije urina koju takođe imam.
Od laksativa sam sve zivo probala i kao sto ti njorka kazes samo sam se mucila dok sam imala jako bolne grceve.Xenical jeste sredstvo za mrsavljenje ali ga ne koristim u te svrhe,imam svega 52 kg.Uzimam xenical po potrebi 3 puta po 1 kapsulu za vreme jela,nekih 3-5 dana.Od kako ga koristim nisam primetila da u tom periodu mrsavim.Kao lek jeste malo skuplji,jedna kapsula kosta od 88.00 do 95.00.Postoji kutija od 42 kapsule i manja kutija od 21 kaps.Inace prodaje se u svim apotekama na komad.

Van mreže njorka

  • Član
  • **
  • Poruke: 30
  • Pol: Žena
Odg: Digestivni sistem i multipla skleroza
« Odgovor #12 poslato: Mart 26, 2009, 01:00:17 posle podne »
Kajo hvala na odgovoru, pošto ja nemam periode poboljšanja znači da bi morala stalno piti te tablete ako bi mi pomagale. Probaću možda sa jednom dnevno pa ću videti.

Van mreže Kaja

  • Član
  • **
  • Poruke: 1171
  • Pol: Žena
Odg: Digestivni sistem i multipla skleroza
« Odgovor #13 poslato: April 09, 2009, 10:26:33 posle podne »
Kajo hvala na odgovoru, pošto ja nemam periode poboljšanja znači da bi morala stalno piti te tablete ako bi mi pomagale. Probaću možda sa jednom dnevno pa ću videti.
Pokusaj njorka nekih par dana,to ce ti biti svega nekoliko tableta  i verujem da ce ti pomoci.Samo da ne bude zabune firma koja pravi te kapsule je roshe.Ovo govorim zato da se zna da ne postoji zamena za xenical.

Van mreže njorka

  • Član
  • **
  • Poruke: 30
  • Pol: Žena
Odg: Digestivni sistem i multipla skleroza
« Odgovor #14 poslato: April 13, 2009, 05:15:27 posle podne »
Probala nekoliko dana, nekad sam uzimala dve jednom i tri na dan ali ništa i odustala. Stvarno ima gadnu nus pojavu (znaš već koju ). Vratila sam se laksativima.  :(

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.