среда, 03. дец 2008, 08:10 -> 22:14
Међународни дан особа са инвалидитетомПредседник Србије Борис Тадић је, на прослави 3. децембра - Међународног дана особа са инвалидитетом у Центру "Сава" истакао да способност уживљавања у живот и проблеме других није само индивидуална врлина, већ је то принцип на коме морају почивати и све државне институције.
Око 70 одсто особа са инвалидитетом сиромашноОко 70 одсто укупног броја особа са инвалидитетом у Србији је сиромашно, свега 13 одсто је запослено, а више од половине живи од различитих социјалних давања, изјавио је министар рада и социјалне политике Расим Љајић.
Из републичког буџета месечно се издваја између 18 и 22 милиона динара за финансирање удружења особа са инвалидитетом, рекао је Љајић додавши да ће сва средства у наредном периоду бити усмерена на пројекте којима се поспешује процес интеграције особа са инвалидитетом у друштво, уклањање архитектонских и социјалних баријера и нагласио да је значајно и подизање друштвене свести о том проблему.
"Најзначајнији корак у побољшавању положаја особа са инвалидитетом је доношење закона о професионалној рехабилитацији и запошљавању тих особа, који се налази у скупштинској процедури", рекао је Љајић.
"Свака институција у овој земљи формирана је због људи који имају своје потребе, страхове и наде. Институције у Србији постоје да би служиле свим људима - онима који имају посебне потребе и онима који припадају већини становништва", рекао је Тадић.
Саосећање - мерило развоја друштва
Тадић је изјавио је да је степен саосећања са особама са инвалидитетом једно од најпоузданијих мерила степена развоја и цивилизованости једног друштва.
Он је додао да се такав систем вредности не може успоставити преко ноћи.
"Председник сам земље која хоће да помогне и пружи подршку свим људима. То није увек могуће због брутално тешких чињеница, као што је финансијски проблем са којим се суочавамо као и читав свет, али морамо да донесемо одлуку да ћемо да решавамо проблеме", истакао је Тадић.
Председник Тадић је рекао да Скупштина што пре мора да ратификује међународне акте о правима особа са инвалидитетом, а читаво друштво и све државне институције дужне су да спроводе социјалне акције којима би се таквим особама живот олакшао у највећој могућој мери.
Подршка и поштовањеМинистар за рад и социјалну политику Расим Љајић изјавио је да држава што пре мора да усвајањем четири недостајућа закона употпуни правну регулативу која ће омогућити побољсање положаја особа са инвалидитетом.
"Важно је да сваки дан буде 3. децембар, а не да вас се сетимо само тог дана. Особама са инвалидитетом није потребно само наше саосећање, већ и наша подршка и поштовање елементарних људских права. Ви то заслужујете, а на нама је да вам то и омогућимо", рекао је Љајић.
Светска статистика показује да око 10 одсто укупне популације чине особе са инвалидитетом, док се у нашој земљи процењује да их има око милион.
Највећа дискриминација у образовањуМрежа организација особа са различитим типовима инвалидитета издала јесаопштење у којем је указано на "изузетно лош материјални положај" особа са инвалидитетом, као и то да је "степен дискриминације највиши" у образовању.
У саопштењу је наведено и да "последњих неколико тужби, које су на основу Закона о спречавању дискриминације, покренуте против надлежних државних органа говоре да је изузетно наглашен степен дискриминације од институција система како на локалном тако и нанационалном нивоу".
"Имплементацијом стратегије за борбу против сиромаштва и стратегије за унапређење положаја особа са инвалидитетом, учињени су извесни помаци, који нису довољни, али се надамо да ће у будућности бити више позитивних иницијатива за имплементацију поменутих стратегија", наведено је у саопштењу.
Додељене награде удружења "Бели штап"
Удружење слепих и слабовидих Србије "Бели штап" обележавајући Међународни дан особа са инвалидитетом, доделило је данас награде за дугогодишњи допринос у развоју инклузивног друштва.
Захвалнице су, између осталог, додељене директору Јавног предузећа "Поште Србије" Горану Ћирићу, председнику општине Врачар Бранку Кузмановићу и професорки Анки Станојевић - Паовић.
Овом приликом, општина Врачар, у сарадњи са Националном службом за запошљавање - филијала Београд, организовала је у згради те општине први сајам за запошљавање особа са инвалидитетом.
Генерална скупштина УН усвојила 3. децембра 1982. године, као дан особа са инвалидитетом и од тада се тај дан обележава и у Србији.
Izvor RTS