Autor Tema: Participacija za lekove  (Pročitano 12377 puta)

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Participacija za lekove
« poslato: Januar 22, 2009, 10:51:55 posle podne »
Participacija za lekove duplo veća
22. januar 2009.

BEOGRAD - Upravni odbor Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje (UO RZZO) doneo je odluku da se fiksna participacija za preglede i lekove sa sadašnjih 20 dinara poveća na 40, rekla je danas direktorka tog zavoda Svetlana Vukajlović.

Ona je na konferenciji za novinare precizirala da će se odluke RZZO primenjivati u praksi kada ih, na jednoj od narednih sednica, odobri Vlada Srbije i po objavljivanju te odluke u Službenom glasniku.

Prema rečima Vukajlovićeve, promenjena je i pozitivna lista lekova, a najveća novina je drastično smanjivanje A1 liste, kao i da je za mnoge lekove sa te liste ukinuta procentualna participacija jer su prešli na listu A.

"Na izmenjenoj listi nema bitno novih lekova, ali su mnogi medikamenti pojeftinili", kazala je ona.

Prema odluci UO RZZO, više osiguranika nego do sada biće oslobođeno ovog učešća u troškovima lečenja, a za one koji nisu materijalno ugroženi lečenje će biti jeftinije, jer su se mnogi lekovi sa A1 liste, za koje se do sada plaćala procentualna participacija, "prešli" na A listu lekova koji se u potpunosti izdaju o trošku osiguranja.

Materijalni cenzus koji je do sada bio izjednačen sa minimalnom zaradom u Srbiji uvećava se za 30 odsto, pa će obuhvatiti više osiguranika sa najnižim primanjima.

Plaćanja fiksne participacije u zdravstvu po ovom osnovu oslobođeni su svi samci čija primanja ne prelaze minimalnu zaradu u Republici uvećanu za 30 odsto i članovi domaćinstava sa primanjima do 70 odsto iznosa utvrđenog kao materijalni cenzus po članu.
Izvor : RTVojvodine

Hendi-društvo

Participacija za lekove
« poslato: Januar 22, 2009, 10:51:55 posle podne »

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Participacija za lekove
« Odgovor #1 poslato: Februar 04, 2009, 05:57:37 posle podne »
Zdravstvena participacija od subote - 40 dinara
Autor: Tanjug  04.02.2009.

Participacija za zdravstvene usluge od subote, 7. februara, umesto sadašnjih 20 iznosiće 40 dinara. Pacijenti će od subote sa 40 dinara dotirati bolnički dan, pregled kod izabranog lekara, rendgentski pregled po uputu, holter, endoskopiju, EKG, spirometriju.

Isti iznos će se naplaćivati po receptu za lek, uputu za laboratorijske analize, po danu rehabilitacije, za lečenje u dnevnoj bolnici ili prevoz sanitetom na teritoriji iste filijale osiguranja koji nije hitan.
 
Participaciju od 40 dinara po zubu za lečenje komplikacija karijesa, ili vađenje zuba zbog posledica karijesa, od subote će plaćati i deca do 18 godina.
U Republičkom zavodu za zdravstveno osiguranje kažu da su zdravstvene ustanove dužne da svakom pacijentu izdaju račun za naplaćenu participaciju.

Izvor : Blic

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Participacija za lekove
« Odgovor #2 poslato: Februar 05, 2009, 03:19:30 posle podne »
Uslov za oslobađanje od plaćanja participacije imaju kao i ranijih godina nezaposleni, ali od sada i oni čija mesečna primanja po članu domaćinstva ne prelaze propisanu minimalnu neto zaradu u Srbiji uvećanu za 30 odsto.
Najnoviji podaci kazuju da je trenutna minimalna neto zarada u Srbiji 15.486 dinara, prema utvrđenom radnom satu od 87 dinara. Tako je participacije oslobođena, četvoročlana porodica sa jednim zaposlenim čija je plata, recimo 40.000 dinara. Kada se iznos plate podeli na članove porodice i uveća za 30 odsto, mesečna primanja po članu su 13.000 dinara, što je ispod propisanog minimuma. Oni koji spadaju u tu grupu građana mogu da ostvare svoje pravo podnošenjem zahteva najbližoj filijali RZZO, onoj koja je izdala zdravstvenu knjižicu. Osim overene knjižice, treba da predaju i dokaz o ukupnim mesečnim primanjima, a to znači izvod iz banke ili poslednji ček od penzije. Ukoliko je sve u redu, filijala RZZO izdaje potvrdu koju građanin nosi lekaru ili apotekaru zajedno sa zdravstvenom knjižicom. Potvrde se dobijaju za tekuću godinu.


Izvor : Blic

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Participacija za lekove
« Odgovor #3 poslato: Februar 05, 2009, 03:22:33 posle podne »
Правилник о садржају и обиму права на здравствену заштиту из обавезног здравственог осигурања и о партиципацији за 2009. годину

http://www.rzzo.rs/download/pravilnik_sadrzaj_obim_prava_zdr_zastite.pdf

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Participacija za lekove
« Odgovor #4 poslato: Septembar 05, 2009, 11:03:35 pre podne »
Veće participacije u zdravstvu
Pregled kod lekara od oktobra 50 dinara
Autor: I. Mišković  05.09.2009.

Od početka oktobra Republički zavod za zdravstveno osiguranje povećaće participacije za pregled u zdravstvenim ustanovama i za svaku izdatu kutiju leka sa sadašnjih 40 na 50 dinara. Ovo povećanje neće se odnositi na ostale usluge za koje pacijenti participiraju.

Svetlana Vukajlović, direktorka RZZO, ističe da je do sada participacija bila niska, a da je u proteklom periodu propisan znatno veći broj recepata od očekivanog i taj novac treba nekako nadoknaditi.
- Ovim simboličnim povećanjem finansiraćemo kupovinu lekova. Istovremeno, ova mera ima za cilj i racionalizaciju prepisivanja recepata i podizanja lekova, jer ljudi neće uzimati, ako moraju da plate 50 dinara po kutiji, one lekove koji im nisu potrebni - smatra Svetlana Vukajlović.

Plaćanja su oslobođena deca do 18 godina, trudnice, slepa i trajno invalidna lica, nezaposleni, ali i oni koji ostvaruju prihode koji ne prelaze 14.000 dinara po članu domaćinstva. Ukupno, oko 1,5 miliona stanovnika ne plaća participaciju.

Ceo tekst : Blic

Van mreže Ena

  • VIP
  • ***
  • Poruke: 133565
  • Pol: Žena
  • Zivot je izazov.Ne gubi vreme uzivaj u njemu...
  • Dg: MS
Odg: Participacija za lekove
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 14, 2009, 12:27:57 posle podne »
Od sutra participacija skuplja za deset dinara
Autor: Beta | 14.10.2009

Participacija za lekove i preglede poskupeće od sutra za deset dinara i iznosiće 50 dinara, a najsiromašnije kategorije stanovništva neće plaćati to učešće.

To je na predlog Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje odlučila Vlada Srbije.
Participacije su oslobođeni građani sa primanjima ispod utvrđenog materijalnog cenzusa, odnosno oni sa primanjima do 19.000 dinara koji žive sami i osiguranici koji po članu domaćinstva nemaju mesečna primanja veća od 13.000.
Ucešće pacijenata u troškovima lečenja - procentualna participacija za lekove i implante i fiksna za dijagnostičke procedure, ostaje nepromenjena, rečeno je agenciji Beta u RZZO.

Izvor: BLIC

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Participacija za lekove
« Odgovor #6 poslato: April 22, 2010, 07:18:18 posle podne »
Pravilnik o sadržaju i obimu prava na zdravstvenu zaštitu iz obaveznog zdravstvenog osiguranja i o participaciji za 2010. godinu

sluzbeni glasnik

Van mreže Peca_Le

  • Član
  • **
  • Poruke: 1421
  • Pol: Muškarac
  • Dg: MS
  • Grad: Leskovac
Odg: Participacija za lekove
« Odgovor #7 poslato: April 23, 2010, 12:02:17 posle podne »
  Meni nikada ne naplacuju participaciju za pregled (kod lekara opste prakse ili kod specijaliste). Takodje mi ne naplacuju participaciju za lekove, tj. za lek Sirdalud koji uzimam na recept. Vitaminske dodatke sam placam, tako da ne znam da li mogu i to na recept.

Van mreže Anotia sin Microtia des

  • Član
  • **
  • Poruke: 35
  • Pol: Muškarac
  • amore de constanca
  • Dg: anotio sin. microtio dex.
  • Grad: N.B
Odg: Participacija za lekove
« Odgovor #8 poslato: April 29, 2012, 07:59:01 pre podne »
  Meni nikada ne naplacuju participaciju za pregled (kod lekara opste prakse ili kod specijaliste). Takodje mi ne naplacuju participaciju za lekove, tj. za lek Sirdalud koji uzimam na recept. Vitaminske dodatke sam placam, tako da ne znam da li mogu i to na recept.

takodje ni ja ne placam partipaciju za preglede kod opste prakse, a vitaminske tablete {sumece tablete} to nema na receptu pa placam iz svog novcanika...

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.