Autor Tema: Pitanje o invalidnosti  (Pročitano 48196 puta)

Van mreže Tia

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 4918
  • Pol: Žena
  • Master of the Universe
Odg: Pitanje o invalidnosti
« Odgovor #15 poslato: Decembar 29, 2008, 03:41:34 posle podne »
Ja imam jedan savet kako resiti sve nedoumice  :D!
Da odete i pokrenete postupak i tako cete najsigurnije i najbolje znati sta moze a sta ne!
Ipak mi ovde nismo ni pravnici niti radimo u PIO, i samo mozemo da citamo zakone, ili da ih drugi citaju i da nam ih tumace, ali niti mozemo da odgovorimo na sva pitanja, niti znaci da smo u pravu!
Ipak je svaki slucaj za sebe!
Ako su nekog odbili ili nisu to ne znaci da ce tako biti i sa nekim drugim!
Znaci za sve sigurne informacije - PRAVAC PIO  :cheers:!

Hendi-društvo

Odg: Pitanje o invalidnosti
« Odgovor #15 poslato: Decembar 29, 2008, 03:41:34 posle podne »

Van mreže Maka

  • Član
  • **
  • Poruke: 3407
  • Pol: Žena
Odg: Pitanje o invalidnosti
« Odgovor #16 poslato: Decembar 30, 2008, 09:17:21 pre podne »
Tia, samo si jednu sitnicu zaboravila. Ta proba kosta 15000. :(

Van mreže Peca_Le

  • Član
  • **
  • Poruke: 1421
  • Pol: Muškarac
  • Dg: MS
  • Grad: Leskovac
Odg: Pitanje o invalidnosti
« Odgovor #17 poslato: Decembar 30, 2008, 11:19:54 pre podne »
... a nije zgore ni prodiskutovati sa drugima, cuti druga misljenja, savete ...:)

Van mreže Tia

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 4918
  • Pol: Žena
  • Master of the Universe
Odg: Pitanje o invalidnosti
« Odgovor #18 poslato: Decembar 30, 2008, 02:59:36 posle podne »
Tia, samo si jednu sitnicu zaboravila. Ta proba kosta 15000. :(

Procena stepena invalidnosti ne kosta nista! Bila ja :)!

Van mreže Maka

  • Član
  • **
  • Poruke: 3407
  • Pol: Žena
Odg: Pitanje o invalidnosti
« Odgovor #19 poslato: Decembar 30, 2008, 03:14:53 posle podne »
U onom tekstu koji je Naca ostavila pise da se podnosenje zahteva placa 15000, a ako se ispostavi da postoji invalidnost, vrsi se povracaj novca.

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Pitanje o invalidnosti
« Odgovor #20 poslato: Decembar 30, 2008, 03:21:34 posle podne »
Pravilnik o veštačenju
http://www.hendidrustvo.info/forum/index.php/topic,92.0.html

Ovo je nov pravilnik.

Može čovek i sam da traži procenu invalidnosti,tj procenat telesnog oštećenja i ako ne želi u invalidsku penziju.Zato sam i ranije u postu rekla ,može se tražiti pojedinačno ili u sklopu zahteva za invalidsku penziju.

Ono što je Maka primetila da se plaća važi za invalidsku penziju,u slučaju da:

citat iz Pravilnika
Član 17
Osiguranik koji podnese zahtev za pokretanje postupka za ostvarivanje prava po osnovu invalidnosti bez
odgovarajuće saglasnosti
na predlog za utvrđivanje invalidnosti iz člana 15. ovog pravilnika snosi troškove
veštačenja i, ukoliko se utvrdi postojanje invalidnosti, ima pravo na povraćaj tih troškova.
Visina troškova veštačenja iz stava 1. ovog člana, početkom svake godine, utvrđuje se odlukom Upravnog
odbora Fonda.

---A ko ne želi u invalidsku penziju može da traži stepen telesnog oštećenja tj procenat invalidnosti.

citat iz Pravilnika
2. Veštačenje telesnog oštećenja
Član 43
Veštačenje telesnog oštećenja se vrši na zahtev osiguranika, korisnika prava, odnosno drugog lica ili po
službenoj dužnosti prilikom veštačenja o invalidnosti.
Veštačenje iz stava 1. ovog člana se vrši u skladu sa odredbama ovog pravilnika koje se odnose na
veštačenje invalidnosti, izuzimajući odredbe čl. 14. do 18.


Kao što Tia kaže ne plaća se veštačenje telesnog oštećenja,odnosno procena invalidnosti kod utvrđivanja istog.
Npr moja majka kad je ostala bez jednog bubrega išla je na procenu invalidnosti i utvrđeno joj je telesno oštećenje 30%.Ona je invalid sa 30% invalidnosti

Van mreže Maka

  • Član
  • **
  • Poruke: 3407
  • Pol: Žena
Odg: Pitanje o invalidnosti
« Odgovor #21 poslato: Decembar 30, 2008, 09:21:38 posle podne »
Ja vise ne znam sta citam.  ::)

Ajde da se vise ne gadjamo sa pravilnicima i clanovima.
Zakljucak: Ako imam saglasnost lekara za procenu invalidnosti (koju radim na nervnoj bazi), a ne treba mi za invalidsku penziju ja nista ne placam. Ovo vazi i ako ustanove da nemam uopste  invaliditet.

Da li je ovo tacno?

Van mreže Tia

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 4918
  • Pol: Žena
  • Master of the Universe
Odg: Pitanje o invalidnosti
« Odgovor #22 poslato: Decembar 30, 2008, 09:29:07 posle podne »


Zakljucak: Ako imam saglasnost lekara za procenu invalidnosti (koju radim na nervnoj bazi),

 mali1 kako to radis procenu invalidnosti na nervnoj bazi Mako  mali1 mali1 mali1



Van mreže Maka

  • Član
  • **
  • Poruke: 3407
  • Pol: Žena
Odg: Pitanje o invalidnosti
« Odgovor #23 poslato: Decembar 31, 2008, 07:48:26 pre podne »
Pa u ovom mom slucaju znatizelja, a mozda i za nesto bude korisno, nikad se ne zna.

Samo vi meni recite da li je moj zakljucak ispravan

Van mreže Taurus

  • Zabranjen
  • *****
  • Poruke: 737
Odg: Pitanje o invalidnosti
« Odgovor #24 poslato: Februar 03, 2009, 12:50:27 pre podne »
Evo možda ja pomognem:

Odlučio sam da tražim utvrđivanje stepena telesnog oštećenja. Jednostavno sam uzeo formular (u Nemanjinoj) i popunio ga. Nisam imao nikakav predlog, saglasnost ili šta već. Kažem, samo sam podneo zahtev ( uz zahtev i nešto medicinske dokumentacije, otpusne liste, izveštaje sa kontrola i sl.). Zahtev sam poslao poštom, preporučeno. Kroz par meseci su me pozvali na lekarsku komisiju. Kao pregledao me tip, kažem kao, jer mi je posle više neuroloških pregleda u Dr Subotića, ovaj bio smešan i krajnje nestručan.
Stiglo je rešenje na 40%.
Ulažem žalbu.
Ponovo me kroz par meseci zovu na lekarsku. Uglavnom i nema nekog pregleda, par pitanja i novo rešenje na 70%.
Dakle, nema nikakvog plaćanja, već samo malo strpljenja pošto sve to traje nekoliko meseci.

Iako nisam tražio novčanu naknadu za telesno oštećenje, oni su, po službenoj dužnosti i to uzeli u obzir i napisali mi u rešenju da nemam pravo na naknadu, jer uzrok nije profesionalne prirode.
Naravno da nisam izdržao i morao sam da odgovorim na ovu konstataciju o uzroku MS-a: "Vrlo hrabra konstatacija. Ceo svet ne zna šta je uzrok, ali vi znate sa sigurnošću šta nije".

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Pitanje o invalidnosti
« Odgovor #25 poslato: Februar 03, 2009, 06:54:00 posle podne »
Samo da dodam da za građane sa novobeogradske strane(sve opštine sa ove strane)postoji Filijala Fonda penzijskog i invalidskog osiguranja u Bulevaru umetnosti koja obavlja iste poslove kao i Filijala u Nemanjinoj.

Van mreže Tia

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 4918
  • Pol: Žena
  • Master of the Universe
Odg: Pitanje o invalidnosti
« Odgovor #26 poslato: Februar 03, 2009, 07:06:32 posle podne »
Sto se tice tih filijala mislim da su jedni za privatnike a drugi za budzet, treba proveriti! Ima iskustava da su setali ljude tamo-vamo!!!

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Pitanje o invalidnosti
« Odgovor #27 poslato: Februar 03, 2009, 07:14:47 posle podne »
Provereno,idem ja tamo već mesecima ;) Sve je objedinjeno.

2008. година   Републички фонд за пензијско инвалидско осигурање
од 01. 01. 2008. функционише јединствени Фонд за пензијско и инвалидско осигурање који је објединио претходна три фонда - запослених, самосталних делатности и пољопривредника

Izvor : Републички фонд за пензијско инвалидско осигурање


Van mreže Tia

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 4918
  • Pol: Žena
  • Master of the Universe
Odg: Pitanje o invalidnosti
« Odgovor #28 poslato: Februar 03, 2009, 09:54:15 posle podne »
Ehej, hvala na ovoj informaciji, jednoj osobi koja je u toku pokretanja postupka ce ova informacija mnooogooo znaciti! Bas mnogo :)!

Van mreže Dzudzica

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 2
Odg: Pitanje o invalidnosti
« Odgovor #29 poslato: Novembar 26, 2017, 08:29:30 posle podne »
Sad je 2017 godina i procena kosta 4700 din + 3000 za dom zdravlja da popune obrazac kojim Vas upucuju na PIO komisiju. Ovo je za procenu radne sposobnosti. Meni firma plaća. Za 2 dana idem na komisiju pa ću Vam sve detaljno napisati. Pozzz

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.