Autor Tema: Pitanje o invalidnosti  (Pročitano 48197 puta)

Van mreže Peca_Le

  • Član
  • **
  • Poruke: 1421
  • Pol: Muškarac
  • Dg: MS
  • Grad: Leskovac
Pitanje o invalidnosti
« poslato: Decembar 27, 2008, 12:37:55 posle podne »
     Svi znamo da ziveti sa MS (gospodjica, kako je moj translator prevodi :)) ne znaci automatski i zivot u kolicima. Znaci, nas invaliditet nije vidljiv. Mene interesuje da li smo mi "pokretni bolesnici" (kako rogobatna rec) takodje osobe sa posebnim potrebama, i KO to utvrdjuje. Da li je potrebno ici na neku komisiju u PIO ili se to podrazumeva samim izvestajem lekara i upisanom dijagnozom.

ps. ovo me pitanje muci dve - tri godine :), al' nikako da se setim i raspitam se kad sam u situaciji. Al' nikad nije kasno.:)
pOz

Hendi-društvo

Pitanje o invalidnosti
« poslato: Decembar 27, 2008, 12:37:55 posle podne »

Van mreže Tia

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 4918
  • Pol: Žena
  • Master of the Universe
Odg: Pitanje o invalidnosti
« Odgovor #1 poslato: Decembar 27, 2008, 12:50:29 posle podne »
Ja sam pokretni bolesnik i invaliditet nije vidljiv, na prvi pogled, ali imam 100% invaliditet. Da, komisije, lekari, oni utvrdjuju. Gospodjica vestica MS  ;D ti, mislim, obezbedjuje titulu "osobe sa posebnim potrebama"  :)!

Van mreže Peca_Le

  • Član
  • **
  • Poruke: 1421
  • Pol: Muškarac
  • Dg: MS
  • Grad: Leskovac
Odg: Pitanje o invalidnosti
« Odgovor #2 poslato: Decembar 27, 2008, 12:58:58 posle podne »
koja komisija? U PIO, valjda, salju odmah u penziju (invalidsku).

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Pitanje o invalidnosti
« Odgovor #3 poslato: Decembar 27, 2008, 03:02:11 posle podne »
Jeste,radi se veštačenje o invalidnosti.vidi ovde pod III POSTUPAK VEŠTAČENJA http://www.hendidrustvo.info/forum/index.php/topic,92.0.html

Može lekar opšte prakse da te pošalje na procenu invalidnosti i nije povezano sa invalidskom penzijom po automatizmu.
U invalidsku penziju se ide na ide na predlog specijaliste ako smatra da više nisi u stanju da obavljaš posao, onda on daje predlog za procenu radne sposobnosti,ideš na invalidsku komisiju za procenu radne sposobnosti i na osnovu njenog mišljenja ona te šalje u invalidsku penziju.
Kad kreneš sa zahtevom za invalidsku penziju,onda sve završavaš u jednom postupku,ovako ideš dva puta.

Van mreže Tia

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 4918
  • Pol: Žena
  • Master of the Universe
Odg: Pitanje o invalidnosti
« Odgovor #4 poslato: Decembar 27, 2008, 06:08:55 posle podne »
Naco sve si rekla .... hvala :D!

Van mreže Maka

  • Član
  • **
  • Poruke: 3407
  • Pol: Žena
Odg: Pitanje o invalidnosti
« Odgovor #5 poslato: Decembar 27, 2008, 10:53:21 posle podne »
Ja sam pokretni bolesnik i invaliditet nije vidljiv, na prvi pogled, ali imam 100% invaliditet. Da, komisije, lekari, oni utvrdjuju. Gospodjica vestica MS  ;D ti, mislim, obezbedjuje titulu "osobe sa posebnim potrebama"  :)!
Ja imam razne specijalne potrebe. ;)
Neke se ne vide, ali kad prekinem direktora u pola reci i kazem "Odmah se vracam...", mislim da niko ne pomisli nista drugo osim da sam maksimalno nevaspitana. Ali sta ces, posebna potreba. mali1


Salu na stranu. Ni meni to nije jasno sto Peca pita. Predala sam zahtev za oslobadjanje od poreza za uvoz kola, pa cu videti sta ce komisija da mi kaze, kada odem. Ali izgleda da cu se nacekati dok stigne taj poziv

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Pitanje o invalidnosti
« Odgovor #6 poslato: Decembar 27, 2008, 11:15:52 posle podne »
Ni meni to nije jasno sto Peca pita.

 Predala sam zahtev za oslobadjanje od poreza za uvoz kola, pa cu videti sta ce komisija da mi kaze, kada odem. Ali izgleda da cu se nacekati dok stigne taj poziv

Objasnila sam da možete sami uz uput lekara.
A ti si podnela zahtev za oslobađanje plaćanja poreza za uvoz kola,a kako ti je Merso tamo odgovorio,njemu komisija nije dala procenat invalidnosti već je samo potvrdila da ima MS.

citat Merso:  Neurolog kod koga sam bio mi je rekla da ona ne moze da mi napise da imam 70% telesnog ostecenje. Ja sam joj odgovorio da meni ona i ne treba to da napise, vec samo da utvrdi da imam MS, sto je ona i uradila (videla iz moje medicinske dokumentacije). http://www.hendidrustvo.info/forum/index.php/topic,113.15.html

A da stigneš do komisije proći će više mesecii,strpljenja Mako. ;)

Van mreže Maka

  • Član
  • **
  • Poruke: 3407
  • Pol: Žena
Odg: Pitanje o invalidnosti
« Odgovor #7 poslato: Decembar 28, 2008, 08:29:44 pre podne »
Naco, procitala sam pravilnik i vidim da se placa 15000.

Pitanje za forumase, da li je neko sa dijagnozom MS isao na komisiju, a da je pokretan, radi. Prosto da mu se posebne potrebe ne vide na oko. Da li su dobijali procenu i kakva je bila?

Van mreže Peca_Le

  • Član
  • **
  • Poruke: 1421
  • Pol: Muškarac
  • Dg: MS
  • Grad: Leskovac
Odg: Pitanje o invalidnosti
« Odgovor #8 poslato: Decembar 28, 2008, 11:02:46 pre podne »
@Naca
Hvala na informacijama
@Maka
I mene to zanima :)

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110104
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Pitanje o invalidnosti
« Odgovor #9 poslato: Decembar 28, 2008, 12:54:14 posle podne »
Hteo sam da idem ali mi je tada rečeno da to mogu ako hoću u penziju. Kako to nisam hteo, obustavio sam postupak. Sada mi se nešto i ne ide na utvrđivanje stepena.

Van mreže sale

  • Član
  • **
  • Poruke: 41
  • Pol: Muškarac
Odg: Pitanje o invalidnosti
« Odgovor #10 poslato: Decembar 28, 2008, 01:38:01 posle podne »
    Merso je sve dobro objasnio u temi koja tretira oslobodjenje plaćanja carine za uvoz automobila. Komisija je ista. Mislim razmatraju dokumentaciju za potvrdu, a pregledaju(neurološki) za potrebe procene invalinosti i odlaska u penziju. Samo 100% invalidi po jednom osnovo stiču pored oslobodjenja od carine i pravo povrata PDV-a. (naravno potrebna su dva nezavisna zahteva komisiji, jedan za oslobadjanje od carine a drugi za procenu invaliditeta.)
Što se primera tiče Merso je (na svu sreću) `NEVIDLJIV` MS. A izlazio je na komisiju, i ostvario pravo na oslobodjenje od plaćanja carine na osnovu MS dijagnoze. Stepen invaliditeta mu nisu odredjivali jer sva prava se ostvaruju sa minimalno 70% invalidnosti (što on svakako nije) po jednom osnovu, ali je tražio potvrdu da boluje od MS da bi eventualno ostvarivao prava koja mu pripadaju na osnovu dijagnoze. Nadam se da će informacije koristiti. Pozdrav.

Van mreže Peca_Le

  • Član
  • **
  • Poruke: 1421
  • Pol: Muškarac
  • Dg: MS
  • Grad: Leskovac
Odg: Pitanje o invalidnosti
« Odgovor #11 poslato: Decembar 28, 2008, 08:40:08 posle podne »
Hteo sam da idem ali mi je tada rečeno da to mogu ako hoću u penziju. Kako to nisam hteo, obustavio sam postupak. Sada mi se nešto i ne ide na utvrđivanje stepena.

isti slucaj, sada se premisljam

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Pitanje o invalidnosti
« Odgovor #12 poslato: Decembar 29, 2008, 12:43:51 pre podne »
Pravilnik o veštačenju
http://www.hendidrustvo.info/forum/index.php/topic,92.0.html

Ovo je nov pravilnik.

Može čovek i sam da traži procenu invalidnosti,tj procenat telesnog oštećenja i ako ne želi u invalidsku penziju.Zato sam i ranije u postu rekla ,može se tražiti pojedinačno ili u sklopu zahteva za invalidsku penziju.

Ono što je Maka primetila da se plaća važi za invalidsku penziju,u slučaju da:

citat iz Pravilnika
Član 17
Osiguranik koji podnese zahtev za pokretanje postupka za ostvarivanje prava po osnovu invalidnosti bez
odgovarajuće saglasnosti
na predlog za utvrđivanje invalidnosti iz člana 15. ovog pravilnika snosi troškove
veštačenja i, ukoliko se utvrdi postojanje invalidnosti, ima pravo na povraćaj tih troškova.
Visina troškova veštačenja iz stava 1. ovog člana, početkom svake godine, utvrđuje se odlukom Upravnog
odbora Fonda.

---A ko ne želi u invalidsku penziju može da traži stepen telesnog oštećenja tj procenat invalidnosti.

citat iz Pravilnika
2. Veštačenje telesnog oštećenja
Član 43
Veštačenje telesnog oštećenja se vrši na zahtev osiguranika, korisnika prava, odnosno drugog lica ili po
službenoj dužnosti prilikom veštačenja o invalidnosti.
Veštačenje iz stava 1. ovog člana se vrši u skladu sa odredbama ovog pravilnika koje se odnose na
veštačenje invalidnosti, izuzimajući odredbe čl. 14. do 18.









Van mreže Maka

  • Član
  • **
  • Poruke: 3407
  • Pol: Žena
Odg: Pitanje o invalidnosti
« Odgovor #13 poslato: Decembar 29, 2008, 08:37:20 pre podne »
Shvatila sam da se novac vraca, ako komisija konstatuje invalidnost.
Ali iz Mersovog slucaja, koji je pravo oslobadjanja od carine ostvario na osnovu dijagnoze, a ne procenta invalidnosti, nekako zakljucujem da mi radni, pokretni i nevidljivi MSovci, ne mozemo da dobijemo nikakav procenat invalidnosti. A to znaci da nam nebi ni refundirali pare koje uplatimo pri pokretanju postupka.

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Pitanje o invalidnosti
« Odgovor #14 poslato: Decembar 29, 2008, 10:03:02 pre podne »
Pitanje za forumase, da li je neko sa dijagnozom MS isao na komisiju, a da je pokretan, radi. Prosto da mu se posebne potrebe ne vide na oko. Da li su dobijali procenu i kakva je bila?

I mene i sve ostale isto zanima,molim vas da se javite,ako ima neko sa ovim primerom.

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.