Autor Tema: Overa zdravstvenih knjižica  (Pročitano 57481 puta)

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Overa zdravstvenih knjižica
« Odgovor #30 poslato: Januar 08, 2012, 10:25:05 pre podne »
Citat: Džudi
Od marta ove godine kreće podela čipovanih zdravstvenih knjižica...šta se dešava sa ovim?

ne znam... :m1:

na sajtu RZZO,nema info o tim novim zdravstvenim knjižicama http://www.lat.rzzo.rs

Hendi-društvo

Odg: Overa zdravstvenih knjižica
« Odgovor #30 poslato: Januar 08, 2012, 10:25:05 pre podne »

Van mreže Džudi

  • Član
  • **
  • Poruke: 2093
  • Pol: Žena
  • Ex Zbunjena
  • Dg: G80.2
  • Grad: Beograd
Odg: Overa zdravstvenih knjižica
« Odgovor #31 poslato: Januar 08, 2012, 01:02:32 posle podne »
http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/201429/Umesto-zdravstvene-knjizice--kartica-sa-cipom
http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/299977/Od-marta-elektronske-zdravstvene-knjizice

Ovo je novi tekst, u prvom je pisalo da te knjižice počinju da se dele već u martu ove godine, a Valjevo je i u prvom tekstu spomenuto kao prvo mesto-gde će se raditi pilot istraživanje.

Verovatno se sve odložilo za sledeću godinu zbog velikog broja zdravstvenih osiguranika, cene izrade novih knjižica i sl.

Van mreže nikola_b

  • Zabranjen
  • *****
  • Poruke: 586
  • Pol: Muškarac
  • Pevajte u mladosti,život treba živeti!
  • Dg: ALS
  • Grad: Nova Pazova
Odg: Overa zdravstvenih knjižica
« Odgovor #32 poslato: Januar 08, 2012, 09:49:12 posle podne »
O novim knjizicama je bilo reci neko jutro u jutarnjem programu RTS-a.Rekose da izdavanje novih knjizica krece ove godine ono sto se meni dopalo je izrada novog softvera za elektronski zdravstveni karton koji ce biti  umrezen sa apotekom!Kad to proradi  nema zakazivanja za lekove nego direktno idete u apoteku po lekove,tacnije ukidaju se recepti u pisanoj formi.   :ye:

Van mreže Jellena

  • Član
  • **
  • Poruke: 4515
  • Pol: Žena
  • Nema granica za one koji ih ne vide...
  • Dg: MS
  • Grad: Sokobanja
Zdravstvena knjizica
« Odgovor #33 poslato: Januar 30, 2012, 10:22:15 posle podne »
Upravo sam dobila informaciju da osobe obolele od MS-a imaju pravo na dozivotno overenu zdravstvenu knjizicu bez obzira da li su u radnom odnosu.
Mozda tema vec postoji, ali ja nisam naisla na nju do sad.

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Overa zdravstvenih knjižica
« Odgovor #34 poslato: Januar 30, 2012, 10:26:14 posle podne »
ima tema,i post je spojen s njom ;)


Van mreže Jellena

  • Član
  • **
  • Poruke: 4515
  • Pol: Žena
  • Nema granica za one koji ih ne vide...
  • Dg: MS
  • Grad: Sokobanja
Odg: Overa zdravstvenih knjižica
« Odgovor #35 poslato: Januar 30, 2012, 10:27:11 posle podne »
 :o o boze i corava i luda  :n15: Hvala Naco  :n13:

Van mreže Rina

  • Član
  • **
  • Poruke: 2351
  • Pol: Žena
  • Dg: MS
Odg: Zdravstvena knjizica
« Odgovor #36 poslato: Mart 27, 2012, 01:30:08 pre podne »
Upravo sam dobila informaciju da osobe obolele od MS-a imaju pravo na dozivotno overenu zdravstvenu knjizicu bez obzira da li su u radnom odnosu.
Mozda tema vec postoji, ali ja nisam naisla na nju do sad.

pa jel imamo pravo ili ne?

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Overa zdravstvenih knjižica
« Odgovor #37 poslato: Jun 16, 2012, 10:34:43 pre podne »
novine na sajtu RFZO

Provera izabranog lekara
http://www.lat.rfzo.rs/index.php/provera-izabranog-lekara.html
Provera uplate doprinosa
http://www.lat.rfzo.rs/index.php/zdr-knjizice/242.html

U Zakonu o zdravstvenom osiguranju stoji da je osiguranik za overu knjižice dužan da ima izjavu o odabranom lekaru. Praktično, to može da se tumači da je potrebno da svi dostave papirnu izjavu prilikom overe knjižice. Da osiguranici ne bi morali da donose potvrde, RFZO je učitao iz informacionih sistema domova zdravlja sve elektronski zavedene izjave - kažu u RFZO.

Prema podacima fonda, u Srbiji je do sada više od 5,5 miliona građana izabralo lekara, tačnije oko 80 odsto njih, a uslov za lečenje o trošku zdravstvenog osiguranja nije samo izbor lekara, već i uplata doprinosa za zdravstveno osiguranje.

sve na Blic

Van mreže Lili123

  • Član
  • **
  • Poruke: 21456
  • Pol: Žena
  • Grad: NS
Odg: Overa zdravstvenih knjižica
« Odgovor #38 poslato: Jun 17, 2012, 02:11:15 pre podne »
Uh, dobro me podseti...!  :n22:

U ponedeljak trebam poneti zdravstvenu knjižicu na overu...

I na oglasnoj tabli je okačen spisak onih koji nemaju izabranog lekara a porukom da ako ga ne izaberu neće moći overiti zdravstvenu knjižicu, džaba što se od plate odvaja za zdravstveno osiguranje... :n24:

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Overa zdravstvenih knjižica
« Odgovor #39 poslato: Jun 27, 2012, 10:47:25 pre podne »
RFZO odbija da overi zdravstvene knjižice mališana jer poslodavci njihovim roditeljima ne uplaćuju doprinose

BEOGRAD - Sramota!
Deca u Srbiji, njih oko 650.000, ne mogu da se leče jer Republički fond za zdravstveno osiguranje (RFZO) odbija da im overi zdravstvene knjižice. Razlog - poslodavci njihovim roditeljima ne uplaćuju doprinose!

Zbog toga je Saša Janković, zaštitnik građana, od države hitno zatražio da snosi troškove ostvarivanja prava dece na zdravstveno osiguranje i zdravstvenu zaštitu, koja su im zagarantovana Ustavom Republike Srbije.

Dr Dubravka Šaranović Racić, zamenica ministra zdravlja, izjavila je da deca, studenti do 26 godina, trudnice i žene 12 meseci nakon porođaja pripadaju onoj kategoriji populacije koja, u slučaju da iz nekog razloga ostane bez osnova za zdravstveno osiguranje, po članu 22 stiče osnov za obavezni vid zdravstvenog osiguranja.

RFZO: Sprovodimo zakon

- Zakon o zdravstvenom osiguranju jasno propisuje da se zdravstvena knjižica ne sme overiti ukoliko nije plaćen doprinos za zdravstveno osiguranje. Isti zakon predviđa sankcije za nas u slučaju da overimo zdravstvene knjižice bez dokaza da je doprinos plaćen. Krajem prošle godine obratili smo se i Ministarstvu zdravlja, svesni veličine tog problema i osetljivosti populacije o kojoj je reč, izneli smo svoj stav i tražili smernice za dalje postupanje - rekli su u RFZO.

više na Kurir

Beograd -- Zaštitnik grđana smatra da RFZO krši prava dece kada odbija da im overi zdravstvene knjižice zbog toga što poslodavac roditeljima ne uplaćuje osiguranje.

"Zaštitnik gradjana je Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje preporučio da deci podnosilaca pritužbe, koji su se obratili ovoj instituciji, prizna status lica koja ne ostvaruju pravo iz obaveznog zdravstvenog osiguranja, kao i da bez odlaganja overi njihove zdravstvene isprave", istakla je služba zaštitnika građana.

Potom je reagovalo Ministarstvo zdravlja koje je navelo da će Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje uputiti preporuku da se deci, studentima do 26 godine, ali i trudnicama omogući overa knjiižica iako njihovim članovima porodice poslodavci ne uplaćuju redovno doprinose za zdravstveno osiguranje, najavila je danas pomoćnica ministra zdravlja Dubravka Šaranović.

 Šaranović je rekla da je ministarstvo uvažilo preporuku zaštitnika građana i da će mišljenje proslediti RFZO.

 "Ministarstvo će dati i dodatnu preporuku da se knjižice overe i trudnicama, tačnije ženama pre porodjaja i 12 meseci nakon porodjaja, odnosno da se za njih, kao i kod dece promeni osnov osiguranja ukoliko njihovim članovima porodice poslodavac ne uplaćuje redovno doprinose", kazala je ona.

više na B92

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110034
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Overa zdravstvenih knjižica
« Odgovor #40 poslato: Jun 27, 2012, 11:53:25 pre podne »
Има ли краја овом пропадању?

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Overa zdravstvenih knjižica
« Odgovor #41 poslato: Jun 27, 2012, 12:03:51 posle podne »
zgranula sam se kad videh vest >:D
a ima jedan sjajan komentar čitalaca,da se deci od rođenja pa nadalje,odmah overi knjižica do onog zakonskog roka od 18god,bar na taj način da se natera država da brine o njima,a ne da se na 6mes,cimaju roditelji,ni krivi ni dužni

Van mreže barbika

  • Član
  • **
  • Poruke: 25023
  • Pol: Žena
  • Da vec danas bude bolje , daj nam Boze malo volje
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Overa zdravstvenih knjižica
« Odgovor #42 poslato: Jun 28, 2012, 12:24:19 pre podne »
RFZO odbija da overi zdravstvene knjižice mališana jer poslodavci njihovim roditeljima ne uplaćuju doprinose



katastrofa  :n24:

Van mreže Džudi

  • Član
  • **
  • Poruke: 2093
  • Pol: Žena
  • Ex Zbunjena
  • Dg: G80.2
  • Grad: Beograd
Odg: Overa zdravstvenih knjižica
« Odgovor #43 poslato: Jun 28, 2012, 05:36:10 posle podne »
Strašno, baš danas sam čitala o tome.

Zet redovno uplaćuje doprinose jer su deca osigurana preko njega. Baš vodi računa o tome, iako kao taksista ima sve manje posla.
Sestri privatnik gde radi redovno sve uplaćuje, možda će decu prebaciti na njeno osiguranje, mada se plaše..ako ne daj Bože dobije otkaz.

Meni je overena knjižica do 30.06.2013. pre te uredbe o izabranom lekaru, i čak je devojka na šalteru overila do ovog datuma iako je videla da u aprilu imam kontrolni pregled.

Mami je overa knjižice trajna, porodični je penzioner i tek ove godine puni 60.


Van mreže Rina

  • Član
  • **
  • Poruke: 2351
  • Pol: Žena
  • Dg: MS
Odg: Overa zdravstvenih knjižica
« Odgovor #44 poslato: Jul 12, 2012, 04:10:45 posle podne »
ima tema,i post je spojen s njom ;)

mora da sam glupa,ja to ne mogu da nadjem  :m1: imamo li pravo ili ne?

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.