Autor Tema: Overa zdravstvenih knjižica  (Pročitano 57584 puta)

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110126
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Overa zdravstvenih knjižica
« Odgovor #15 poslato: Mart 28, 2009, 03:21:38 posle podne »

Hendi-društvo

Odg: Overa zdravstvenih knjižica
« Odgovor #15 poslato: Mart 28, 2009, 03:21:38 posle podne »

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Overa zdravstvenih knjižica
« Odgovor #16 poslato: April 27, 2009, 12:03:28 posle podne »
Neažurni poslodavci ne plaćaju doprinose za zdravstvo
Milion ljudi bez zdravstvene knjižice
Autor: S. Todorović  27.04.2009.

Oko milion ljudi od 1. jula moglo bi da ostane bez zdravstvene knjižice i prava na lečenje ukoliko poslodavci, preduzetnici i poljoprivrednici do 1. juna ne otpišu stara dugovanja i ne počnu da plaćaju tekuće doprinose za zdravstvo.
.........
Malo firmi iskoristilo svoje pravo

Svetlana Vukajlović, direktorka Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje, kaže da shvata da je kriza, i da nije primereno da ljudi ostanu bez prava na zdravstvenu zaštitu, ali upozorava da svi moraju da budu svesni da zdravstvo iz nekog izvora mora da se finansira.
- Zakonski rok jeste bio kratak, ljudi su nedovoljno bili obavešteni o otpisu dugova, ali nonsens je da ovako malo firmi iskoristi mogućnost i uprkos ne izmirenim obavezama obezbedi zaposlenima pravo na
zdravstvenu zaštitu - objašnjava ona.

Ceo tekst  : Blic

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Overa zdravstvenih knjižica
« Odgovor #17 poslato: Jul 12, 2009, 01:42:14 posle podne »
Овера књижица без обзира на дуговања

Законом о обавезном здравственом осигурању прописано је да се здравствене књижице могу оверити само уколико су доприноси за обавезно здравствено осигурање уплаћени.

Право на оверену здравствену књижицу без обзира на дуговања по основу доприноса, Законом је гарантовано одређеним категоријама становништва и то:

-деци до навршених 18 година живота, школску децу и студенте до краја прописаног школовања, а     најкасније до навршених 26 година, у складу са Законом;

-женама у току трудноће, порођаја и материнства до 12 месеци након порођаја;

- лицима старијим од 65 година живота;

- особама са инвалидитетом и ментално недовољно развијеним лицима;

-лицима у вези са лечењем од ХИВ инфекције или других заразних болести које су утврђене посебним законом којим се уређује област заштите становништва од заразних болести, малигних болести, хемофилије, шећерне болести, психозе, епилепсије, мултипле склерозе, лицима у терминалној фази хроничне бубрежне инсуфицијенције, цистичне фиброзе, системске аутоимуне болести, реуматске грознице, болести зависности, као и лицима обухваћеним здравственом заштитом у вези са давањем и примањем ткива и органа.

Овим, тзв. заштићеним категоријама становништва, здравствене књижице се оверавају у филијалама-испоставама Републичког завода за здравствено осигурање уз одређене доказе да се ради о тим категоријама (нпр. студенти прилажу потврду са факултета, труднице и породиље-извештај свог гинеколога, лица која се лече од наведених болести-извештај свог лекара из кога се то може видети итд) .

Izvor : RZZO

Van mreže Deda

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 5
Odg: Overa zdravstvenih knjižica
« Odgovor #18 poslato: Februar 14, 2010, 01:00:41 pre podne »
Radni odnos mi je prestao 31. jula prosle godine. Na Zavod za zaposljavanje sam se prijavio septembra 2009 ali sto zbog sopstvene lenjosti, sto zbog laznog uverenja da cu brzo naci posao, nisam izvadio zdravstvenu knjizicu. E sad stvari postaju zanimljive. Posto se sumnja da bolujem od MS (dr Evica Drincic sa VMA je rekla da je jos rano za postavljanje te dijagnoze stoga ju je ona formulisala kao "klinicki izolovan slucaj asocijativan na MS"), zanima me moze li se kod lekara neurologa na pregled bez knjizice a da se ne plati? Pitam zato sto poslednji put kad mi je radjena MR u S. Kamenici nisam platio nista upravo zbog dijagnoze. Pored toga, roditelji me uveravaju da su culi na TV da oboleli od MS imaju pravo na besplatne zdravstvene usluge...
Isto tako, u slucaju da dobijem "suspenziju" na Zavodu za zaposljavanje zbog neredovnog javljanja savetniku za zaposljavanje (da ne shvatite pogresno, ja pokusavam da nadjem posao, ali me stvarno zamara da vodim dnevnik svojih neuspelih prijavljivanja na konkurse, sto je obaveza po novim propisima, kao i da odlazim na razgovore sa savetnikom cija je jedina funkcija da me oznaci kao prisutnog ili odsutnog, ali ne i da mi pomogne da nadjem posao), imam li pravo na zdravstvenu knjizicu?
Jos pitanje, mozda off topic, ali ne znam gde da ga smestim, ali po meni ima veze sa ovim: buduci da sam profesor i po zakonu moram da imam vazece lekarsko uverenje za svaki konkurs, treba li da na tom pregledu kazem da imam MS?? Izvinite zbog opsirnosti.

Van mreže Tosh

  • Član
  • **
  • Poruke: 230
  • Pol: Muškarac
Odg: Overa zdravstvenih knjižica
« Odgovor #19 poslato: Februar 14, 2010, 10:23:37 pre podne »
mislim da bez dijagnoze i bez knjižice moraš da platiš... :(
ja sam isto prvog neurologa i MRI platio privatno jer nisam imao knjižicu.

sa dg MS G35 imaš pravo da budeš na budžetu R. Srbije. meni su sa dg u RZZO u Vojvode Vuka odma dali neki papir za komisiju, koja kad je videla taj papir, dg, snimke i mene na šta sam ličio, ništa me nisu ni pitali, nisu me ni u oči pogledali, samo su mi lupili pečat, tako da sam sad na budžetu... i kad si na budžetu ne plaćaš participaciju...

doduše, taj pečat nije značio da sam odmah dobio knjižicu, pošto sam ranije imao svoju firmu, onako nikakav, raspadnut pod napadom, morao sam da obićem 1001 jedan šalter i instituciju da povadim papire da bivša firma ne radi i da sam izregulisao sve obaveze, što i jesam, i što su svi u procesu videli na svojim terminalima, ali sam ipak morao da donesem sve papire i odčekam sve redove...

knjižicu overavam na šest meseci, i treba im skorašnja dg ili izveštaj lekara...

zadnji put u vojvode vuka:
"donesite mi neki skoriji izveštaj"
"gospođo, verujte da sam ozdravio do sad, ne bih ja sad ovde stajao i smarao se sa vama... "
jedva mi guska produži...

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Overa zdravstvenih knjižica/Провера уплате доприноса
« Odgovor #20 poslato: April 07, 2010, 06:17:18 posle podne »
Провера уплате доприноса

Републички завод за здравствено осигурање омогућио је запосленим осигураницима да провере да ли је њихов послодавац уплатио доприносе за здравствено осигурање, користећи "Претраживач за уплату доприноса" који је објављен на сајту РЗЗО.

Осигураници могу проверити да ли је њихов послодавац измирио обавезу уплате доприноса уносећи у Претраживач податаке из своје здравствене књижице.

Законом о здравственом осигурању дефинисано је да здравствене књижице могу бити оверене само уколико су доприноси за здравствено осигурање уплаћени.

RZZO

Van mreže aleksandar grujic

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 4
Odg: Overa zdravstvenih knjižica
« Odgovor #21 poslato: Januar 11, 2011, 10:05:06 posle podne »
radim u firmi koja je u restruktuiranju. firma ne radi vec 7 godina i ne placa nikakve obaveze jer i nema od cega. drzava nam zatvara radni staz. prosle vec godine nisam imao zdravstveno osiguranje. bio sam  u fondu zdravstvenog osiguranja gde su mi rekli da markicu ne mogu dobiti ni po kom osnovu jer sam prakticno u radnom odnosu. interesuje me da li postoji kakva mogucnost da overim zdrav. knjizicu

Van mreže raca

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 15261
  • Pol: Žena
Odg: Overa zdravstvenih knjižica
« Odgovor #22 poslato: Januar 11, 2011, 10:10:37 posle podne »
Markica za sve zdravstvene knjižice
10. januar 2011.

Zdravstvene knjižice za ovu godinu overavaju se i bez dokaza o uplati doprinosa. Produžen rok važenja sa šest na 12 meseci

ZDRAVSTVENE knjižice za 2011. godinu moći će da se overe i bez dokaza o uplati doprinosa za zdravstvo, a produženi su i rokovi važenja zdravstvenih isprava.

To je omogućeno izmenama Pravilnika, koje je Upravni odbor Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje usvojio 31. 12. 2010. godine.

Za najveći broj osiguranika rok važenja zdravstvene knjižice je produžen sa šest na 12 meseci.

- Pravilnikom je propisano da se zdravstvene knjižice koje su bile overene do 31. 12. 2010. godine, sada overavaju po produženim rokovima i bez dostavljanja novih dokaza o uplati doprinosa - kaže Sanja Mirosavljević, portparol RZZO. - Zdravstvene knjižice se po izmenjenom pravilniku overavaju na šest, 12 i 24 meseca.

Zaposlenima u državnim organima i vojsci recimo, kao i članovima njihovih porodica, knjižice će se overavati na dve godine. U toj grupi su i zaposleni kod stranog poslodavca, zaposleni roditelji, usvojitelji, hranitelji, odnosno staratelji koji odsustvuju sa rada dok dete ne napuni tri godine...

Poljoprivrednicima će se knjižice overavati ubuduće na 12 meseci.

Zaposleni po ugovoru o delu ili autorskom ugovoru dobiće markicu u zdravstvenoj knjižici za šest meseci. Isto važi i za povremeno zaposlene posredstvom omladinske, odnosno studenske zadruge, koji su napunili 26 godina života.

Novosti

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Overa zdravstvenih knjižica
« Odgovor #23 poslato: Januar 11, 2011, 10:30:01 posle podne »
interesuje me da li postoji kakva mogucnost da overim zdrav. knjizicu
sve vreme pokušavam da nađem neki predlog,i samo mi ovo pada na pamet
možda da pitate u PIO,da li možete da se uključite u samostalnu uplatu doprinosa,da bi mogli da ostvarite zdravstvenu zaštitu,na osnovu toga što firma već godinama ne uplaćuje ništa.

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Overa zdravstvenih knjižica
« Odgovor #24 poslato: Januar 11, 2011, 10:43:38 posle podne »
Markica za sve zdravstvene knjižice

ZDRAVSTVENE knjižice za 2011. godinu moći će da se overe i bez dokaza o uplati doprinosa za zdravstvo, a produženi su i rokovi važenja zdravstvenih isprava.

To je omogućeno izmenama Pravilnika, koje je Upravni odbor Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje usvojio 31. 12. 2010. godine.
nisam ovo videla  :-[
Eto,raca je našla ono što vama treba,na šta da se pozovete,nadam se da ćete uspeti da overite knjižicu  :ok:

Van mreže aleksandar grujic

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 4
Odg: Overa zdravstvenih knjižica
« Odgovor #25 poslato: Januar 11, 2011, 11:04:15 posle podne »
hvala naca.   kazu ne moze sve duk sam u radnom odnosu. i ova najnovija odluka mi ne pomaze jer nisam imao markicu ni prosle godine.

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Overa zdravstvenih knjižica
« Odgovor #26 poslato: Januar 11, 2011, 11:10:08 posle podne »
eh :'(,ipak nešto mora da može,samo ja ne znam šta

Van mreže aleksandar grujic

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 4
Odg: Overa zdravstvenih knjižica
« Odgovor #27 poslato: Januar 12, 2011, 12:07:09 pre podne »
zbog toga sam se i javio. nadam se da neko zna pa ce javiti.

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Overa zdravstvenih knjižica
« Odgovor #28 poslato: Januar 06, 2012, 04:42:37 posle podne »
Inače, problem sa overom knjižice nisam imala. Obezbeđenje me je odmah sprovelo do šaltera, jer koristim štap i knjižicu sam dobila u roku od par minuta, overena je do 30.04.2012.

a što nije trajno overena ?   :m1:

- осигураницима из тачке 22) - корисницима пензија и права на новчане накнаде који су ова
права остварили према прописима о пензијском и инвалидском осигурању, као и члановима
њихових породица - трајно;
http://www.rzzo.rs/download/pravilnik_isprava2011.pdf

http://www.rzzo.rs/download/Zakon_o_zdrav_osiguranju.pdf

moja je overena trajno
http://www.hendidrustvo.info/forum/index.php?topic=1635.msg85709#msg85709

Van mreže Džudi

  • Član
  • **
  • Poruke: 2093
  • Pol: Žena
  • Ex Zbunjena
  • Dg: G80.2
  • Grad: Beograd
Odg: Overa zdravstvenih knjižica
« Odgovor #29 poslato: Januar 07, 2012, 01:37:49 pre podne »
Naco, na šalteru u Radoslava Grujića 25-gde sam overila zdravstvenu knjižicu, rečeno mi je da ne može trajno da mi overi zbog kontrolnog pregleda koji imam u aprilu 2013, ali je taj službenik rekao da dođem sa Rešenjem o penziji kako bi produžio overu, i kaže ne može duže od aprila 2013...ali misli da je taj pregled samo formalnost.

Sada se postavlja novo pitanje vezano za zdravstvene knjižice. Od marta ove godine kreće podela čipovanih zdravstvenih knjižica...šta se dešava sa ovim? Glavni uslov za novu knjižicu je da pacijent ima izabranog lekara ili opšte prakse, stomatologa i sl. 

Pogledala sam Pravilnik, izgleda da se ovaj službenik zbunio kada je video kontrolni pregled :m3:

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.