Za slepe u Srbiji još nisu obezbeđeni peripatoloziAutor: Tanjug | 18.01.2009.
Za više od 12.000 slepih i slabovidih osoba u Srbiji još nisu obezbeđeni peripatolozi - instruktori za samostalno kretanje uz pomoć štapa i pasa vodiča.
Pomoćnik ministra rada i socijalne politike Vladimir Pešić je izjavio Tanjugu da razvijene zemlje imaju stručnjake koji se bave samostalnim kretanjem i mobilnošću slepih i slabovidih, kao i da Sektor za zaštitu osoba sa invaliditetom u tom ministarstvu pokušava da reši problem nedostatka takvih kadrova u Srbiji.
Pešić je rekao da će Ministarstvo rada i socijalne politike, u saradnji s Fakultetom za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju, nevladinim sektorom i Ministarstvom prosvete, pronaći način za edukaciju kako bismo dobili peripatologe. Strani stručnjaci bi u Srbiji trebalo da obuče instruktore, koji bi dobili licence za rad i obučavanje novih instruktora.
Pomoćnik ministra je rekao da Sektor za zaštitu osoba sa invaliditetom pomaže aktivnosti organizacija i udruženja slepih i slabovidih, a pre svega Savez slepih i slabovidih Srbije i udruženje "Beli štap".
Predstavnici udruženja "Beli štap" smatraju, međutim, da država treba aktivnije da se uključi u rešavanje tog problema. Oni tvrde da je potrebno slepe osobe prvo naučiti da se samostalno kreću, a tek onda im dodeliti dresirane pse vodiče, kao i da je u interesu države da se slepi što više osamostaljuju i zapošljavaju.
Iz "Belog štapa" navode da povećanje broja govornih i zvučnih semafora na ulicama može da pomogne, ali da to neće rešiti jedan od najvćih problema slepih – nemogućnost samostalnog kretanja, koje ne može da se nauči od članova porodice ili prijatelja.
Zbog nedostatka tih stručnjaka od ukupnog broja slepih, 86 odsto njih se kreće uz pomoć pratilaca, a samo 14 odsto samostalno.
Slepima je naročito važno da im neko pokaže određeni prostor tako da bi peripatolog u svakoj nepoznatoj situaciji trebalo da im objasni orijentire, čije je prisustvo u prostoru stalno potrebno.
U Srbiji se još uvek ne koristi ni "peri-gajd" - naprava sa senzorima koja registruje prepreke u nivou tela uz pomoć laserskih zraka i ultrazvuka i koja upozorava na nju pištanjem i vibriranjem.
Istraživanje Centra za razvoj inkluzivnog društva je pokazalo da je oko 79 odsto osoba sa invaliditetom u Srbiji nezaposleno, a da su glavni razlozi predrasude i nespremnost poslodavaca da za njih adaptiraju radna mesta.
Svetska statistika navela je da oko 10 odsto ukupne populacije čine osobe sa invaliditetom. Procenjuje se da je u Srbiji oko milion osoba sa invaliditetom.
Prema podacima Ministarstva rada i socijalne politike, oko 70 odsto osoba sa invaliditetom u Srbiji je siromašno, samo 13 odsto je zaposleno, a polovina živi od različitih socijalnih davanja.
Izvor : Blic