Metode fizikalne terapije koje se koriste u procesu rehabilitacije
* Elektroterapija
* Neuromišićna elektrostimulacija
* Terapija ultrazvukom
* Magnetoterapija/novo/
* Terapija laserom (mls sustav- novo)
* Parafango
* Krioterapija
* Hidroterapija
* Manualna masaža
* Individualna i grupna kineziterapija
* Limfna drenaža
* Metode manipulacija i mobilizacije
* Metode relaksacije
ELEKTROTERAPIJAje metoda fizikalne terapije gdje se koristi niskofrekventna , srednjefrekventna i visokofrekntna struja u terapijske svrhe. Iako se ove metode najdulje koriste u fizikalnoj terapiji njihova primjena je uvijek strogo individualna prema terapijskom planu fizijatra zbog mnogih neželjenih posljedica.
* Galvanizacija
* Jontoforeza
* Dijadinamične struje
* Faradske struje
* Traebertove struje
* Kotzove struje
* Interferentne struje
* Tens
* Kombinacija/Traeberove-interferentne/ novo/
* Kombinacija /dijadinamičnih –interferentnih/novo/
NUEROMIŠIĆNA ELEKTROSTIMULACIJAElektrostimulacija neuromišićnih struktura je metoda kojom određenom vrstom struja izazivamo mišićnu kontrakciju.Kada stimuliramo više grupa mišića koji sudjeluje u jednom kompleksnom pokretu tada govorimo o funkcijskoj neuromišićnoj stimulaciji. Elektrostimulacija se primjenjuje za slijedeća oštećenja:
* Stimulacija mišića kod oduzetosti perifernih nerava
* Stimulacija kod oduzetosti nakon cerebrovaskularnog inzulta
* Stimulacija mišića kod kongenitalnih, neuromišćnih i idiopatskih skolioza u djece i adolescenata.
* Stimulacija atrofirane ( oslabljene) muskulature nakon trauma i operacija
* Toniziranje mišićnih grupa( stomak, bedra, nadlaktica…)
Raspolažemo s više vrsta aparata :s točkastim elektrodama za stimulaciju muskulature lica kod pareza n. facialisa, dvokanalni aparti za stimulaciju pojedinačnih mišića i višekanalne aparate s remote control sustavom za funkcijsku stimulaciju više grupa mišića na jednom ekstremitetu.
TERAPIJA ULTRAZVUKOM sastoji se u primjeni ultrazvučne energije u svrhu liječenja.Najprikladnija se pokazala frekvencija od 800-1.000kHz. Koriste se njegovi termički i netermički učinci što zavisi od načina primjene: kontinuirani ili impulsni terapijski ultrazvuk. Kao kontaktno sredstvo se može koristiti gel, lijek u obliku gela (sonoforeza) ili voda (subaqualni). Klinička primjena ultrazvuka terapijskog intenziteta se koristi kod: ukočenja zglobova zbog ožiljkastog tkiva, smanjenja boli i spazma mišića, upala tetiva i burzi, odlaganja kacija u tkivima i cijeljenja rana.
ELEKTROMAGNETOTERAPIJAJe korištenje niskofrekventnog i impulsnog magnetnog polja dobijenog pomoću struje. Samo takva primjena magnetnog polja ima teapijski učinak. Intenzitet, oblik impulsa i frekvencija se biraju u ovisnosti od dijagnoze bolesti . U našoj ordinaciji koristimo dva uređaja.
* Portabilni snage do 20 mT ( mili Tesla )
* Veliki stacionarni s automaskim podešavanjem i 125 programa snage do 20mT.
Biološki učinci magnetnog polja pobuđuju sve stanice tijela uključujući središnji i centralni živčani sustav djelujući biostimulativno, analgetiski i antiinfalamatorno. Posebno je značajna uloga u stimulaciji kolagena u oštećenim mekim tkivima i stimulaciji osteogeneze kod prijeloma ili kod osteoporoze.Elektromagnetoterapija ima široku primjenu u fizikalnoj medicini a prednos je što ima malo kontraindikacija. Primjenjuje se kod bolesti:
* Osteoporoza,degenerativne bolesti zglobova i kralježnice i upalne reumatske bolesti;
* traume koštano mišićnog sustava, prijelomi i loše srastanje prijeloma,Sudekova atrfija;
* postoperativna rehabilitacija: operacija diskusa , zahvati na mišićima i tetivama, prihvatanje kožnih transplantata.
Bolesti središnjeg i perifernog živčanog sustava:neuralgije, spastične i mlohave pareze, glavobolje, esktrapiramidni poremećaji (Parkinsonova bolest). Bolesti srca i krvotoka:kardiopatija, povišen krvni tlak, poremećaji arterijske i venske cirukulacije, dekubitusi, limfni edem, Burgerova bolest. Bolesti dišnih putova: sinusitis , otitis, bronhitis, bronhijalna astma. Ginekološke i urološke bolesti :akutne i kronične upale. Poremećaji izmjene tvari:starački dijabetes s polineuropatijom,urični artritis, hiperlipemija. Psihosomatski poremećaji:gastritis,ulkus želuca i duodenuma, iritabilni kolon, ulcerozni kolitis, smetnje spavanja. Tegobe starije životne dobi: slabost kod kroničnih bolesti,klimakterične tegobe ,hipertrofija prostate.
TERAPIJA LASEROMRiječ LASER dolazi od skraćenice ( Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation-pojačanje svjetlosti pomoću stimulirane emisije zračenja). Laser danas ima široku primjenu u medicini. Tehnološkim inovacijama nastojale su se otkloniti svi nedostaci prethodnih tipova lasera koji su se koristili u fizikalnoj medicini.
MLS je najnoviji sustav terapije laserom koji sadrži multi diodni aplikator koji emitira lasersko zračenje različitih valnih duljina kontinuiranog i impulsnog tijeka. Stoga u isto vrijeme djelujemo antiedematozno i antiinflamatorno s dubljim efektom djelovanja i trajnijim terapijskim efektom.
Dobijena energija zračenja potiče kaskadu terapijskih efekata u području aplikacije ubrzavajući prosece zaraštavanja i liječenje različitih patoloških stanja. Opremljen je s dva izvora koji se mogu primijeniti neovisno u istog bolesnika:ručnim aplikatorom-direktno na kožu i tuš aplikatorom -pomoću snopa laserskih zraka na manjoj udaljenosti od kože.
Najčešće se primjenjuje kod:
* Ozljeda mekih tkiva ( traumatske i upalne): istgnuća i rupture tetiva , mišića i ligamenta, hematom, upale tetiva i sluznih vreća( bolno rame,teniski i golferski lakat…)
* Cijeljenje rana- liječenje trofičkih, varikoznih, dijabetičnih i dekubitalnih ulkusa, cijeljenje opeklina i poslijeoperativnih rana.
* Oslobađanje od boli: akutne boli ( tenzione, migrenozne i neuralgične glavobolje, lumboishialgija i brahialgija, postherpetična neuralgija); kronične boli( bol u vratu i križima , bol u zglobovima tetivama i mišićima)
* Upale zglobova različitog uzroka.
PARAFANGOpredstavlja mješavinu blata vulkanskog porijekla i parafina otopljnog u posebnim kazanima. Primjenjujemo ga za lokalnu aplikaciju. Učinak toplotne terapije u subkroničnim i kroničnim stanjima(upalnim i traumatskim) se koristi iz slijedećih razloga:
* kao pripremna terapija za vježbe ( aktivne i pasivne) i savladavanja kontraktura
* prije mobilizacijskih tehnika
* prije masaža
* kod lokalnog spazma mišića prije primjene ultrazuvuka
* u kombinaciji s elektroterapijom jer smanjuje otpor kože i poboljšava djelovanje struja.
KRIOMASAŽA je vrsta površinskog hlađenja masažom ledom.Koristimo je u akutnim fazama bolesti lokomotornog sustava za smanjenje boli, krvarenja i otekline i kao uvodna terapija za smanjenje bolnosti prije i nakon vježbi.Koristimo je za smanjenje spasticiteta mišića prije vježbi.
HIDROTERAPIJALiječenje vodom je vrlo stara metoda liječenja. U hidroterapijskim procedurama koristimo pozitvan učinak djelovanja vode na tijelo koje je u nju uronjeno, uz pozitivan učinak zagrijane vode od 36 do 37 stupnjeva.Ovaj oblik terapije provodi se u kadama s toplom vodom. U našoj ordinaciji koristimo kadu s više mogućnosti.
1. PODVODNA TUŠ MASAŽA
koja koristi usmjereni mlaz vode pritiska između 2-4kg/cm2 ili multijet kada s pritiskom vode iz više mlaznica.Izuzetno je učinkovita kod masaža velikih grupa mišića i djeluje na dublja tkiva uz pozitivni učinak tople vode.
2. BISERNA KUPKA
predstavljaju kupke s toplom vodom ( 36 do 37 stupnjeva) u kojoj se upuhavaju mjehurići zraka pod tlakom od 1-2 bara. Mjehurići zraka draže receptore u koži i djeluju kao mikromasaža i imaju izraženo sedativno i relaksirajuće djelovanje. Prijmjenjuje se kod spastične muskulature nakon cerebrovaskularnog inzulta kod psihičke napetosti i kao uvodna terpija prije vježbi za savladavanje kontraktura.
3.GALVANSKA KUPKA
omogućuje primjenu konstatne ili isprekidane istosmjerne struje na čitavo tijelo, osim glave , koje je uronjeno u vodu. Na kadi su pričvršćene elektrode , sa svake strane po tri elektrode i dvije za noge. Struja teče kroz vodu od jedne do druge elektrode . Kroz tijelo ulazi 1/3 strujnog toka . Jačina struje je 300-1500 mA. Glvanska struja ima vazodilatatorni, antiinflamatorni, anagetički učinak, povećava podražljivost i vidljivost u motoričkom živcu i mišiću . Primjenjuje se kod pareza i paraliza perifernih živaca , reumatskih bolesti , poremećene cirkulacije, dijabetične polineuropatije i posttraumatskih edema. Galvanska kupka se može kombinirati s podvodnom ili s bisernom kupkom kao Stangerijeva kupka.
MANUALNA MASAŽAje vrsta mehanoterapije koja se izvodi rukama i djeluje na kožu i njene receptore, mišćni i živčani sustav te cirkulaciju krvi i limfe.Djeluje mehanički i refleksno. U našoj ordinaciji se posebna pažnja posvećuje primjeni specijalnih metoda manualne masaža za različita patološka stanja.
* Medicinska masaža djelova tijela ili cijelog tijela.
* TUI-NA masaža s akupresurom akupunkturnih točaka.
* Masaža zglobova i okolozglobnih struktura.
* Sportska masaža
* Refleksoterapija- stopala i šaka
* Manualna limfna drenaža
* Vibromasaža- aparatom
* Anticelulitna masaža
Kako vam sportska masaža može pomoći?
Poznata je znanstvena činjenica da tehnike sportske masaže , kada se primjenjuju redovito , kao dio programa treninga , poboljšavaju brže cijeljenje ozljeda mišića i ligamenata kod redovitih treninga i sportskih aktivnosti, povećavaju opseg kretnji i snagu ozlijeđenih mišića.
Poslije svakog napornog treninga i takmičenja osjeća se krutost i zamor u mišićima kao posljedica biokemijskih procesa u mišićima (nakupljanje štetnih tvari) i sitnih ozljeda mišićnih i ligamentarnih struktura. Sportskim ozljedama su ugroženi i osobe koje se 2-3 puta tjedno rekreacijski bave nekim od sportova. Pravilnom sportskom masažom cijelog tijela postižemo slijedeće učinke:
* Otkrivamo osjetljiva i oštećena područja i pospješujemo njhovo cijeljenje Sprječavamo nasatanak ožiljaka
* Pojačavamo cirkulaciju i provodimo površnu i duboku limfnu drenažu
* Ublažavamo bol , napetosti mišića i zamor
* Vraćamo mišićima gipkost i elastičnost
* Ubrzavamo oporavak nakon vježbanja
* Pojačavamo svijest o tijelu
* Djelujemo relaksirajuće na psihu i tijelo.
MOBILIZACIJSKE TEHNIKE , MANIPULACIJE, ISTEZANJA
Tehnike manuealne medicine su veoma raširene u svijetu s trendom specifičnih metoda koje , osim ciljane mobilizacije i manipulacije pojedinih blokiranih segmenata , nastoje intervenirati i na mekim tkivima pomoću tehnika istezanja i vježbama. Prije samih tehnika manipulacije primjenjuju se tehnike opuštanja mišuća manualnom masažom i limfnom drenažom ili hidroterapijom. Veoma često se kombinira i s ostalim terapijskim procedurama koje djeluju antiinflamatorno i analgetski (laser, ultrazvuk, elektroterapija) ili se taj učinak postiže blokadama neuromuskularnih struktura lokalnom primjenom anestetika i /ili kortikosteorida.
Taj pristup je doveo do poboljšanja učinkovitosti i duljine trajanja pozitivnog terapijskog efekta za razliku od klasičnih kiropraktičarskih manipulacija.
Od terapijskih metoda koristimo:
* Klasične metode mobilizacije i manipulacije
* Mulliganove tehnike mobilizacije i istezanja
* CIRIYAX metode ( blokade, masaža i mobilizacija s istezanjem)
* Taping tehnike
METODE RELAKSACIJE/parcijalna, brza, opća/
Brz način življenja , svakodnevni stresovi i konfliktne situacije pogoduju razvoju anksioznosti i drugih ozbiljnijih poremećaja ponašanja što može utjecati i na organske poremećaje , poput povišenog krvnog tlaka, povišenog šećera i masnoća u krvi, gastritisa, poremećaja sna.
Metode relaksacije Vam omogućuju da se u veoma kratkom vremenskom periodu opustite i dovedete tijelo u stanje opuštenosti i ravnoteže. Učenje relaksacije i metoda opuštanja su tehnike koje se provode kroz autogeni trening i radi se individualno sa svakim bolesnikom. Program se provodi 5-10 puta.
http://www.urban-rehabilitacija.com/index.php?id=45