Država traži da vrati odštetu s kamatom Svetlana Palić | 13. 03. 2011.
Samo jedna sekunda bila je dovoljna da se ceo život Siniše Milenkovića iz korena promeni. Sasvim slučajno, službeni vozač Naftne industrije Beograd zatekao se 24. oktobra 1997. ispred zgrade „Beopetrola“ u Novom Beogradu.Siniša je teško ranjen kao kolateralna žrtva, a od posledica ranjavanja ostao je doživotni invalid u kolicima.
U tom trenutku Milenković ima svega 32 godine, ženu i dvoje male dece: Vuka od četiri i Anu od dve godine.
Jedva je izvukao živu glavu. Dva puta je bio klinički mrtav: prvi put na parkingu „Beopetrola” u trenutku ranjavanja, a drugi put u Urgentnom centru, kada se ga jedva vratili u život. Uz sve to, tokom lečenja dobio je sepsu i opet jedva izvukao živu glavu.
Danas je Siniša Milenković 46-godišnji čovek koji se, uprkos hendikepu, samostalno kreće u kući i napolju jer je, za novac dobijen od države kao odštetu za stradanje u anetnatu, napravio prilazne staze, lift u kući i kupio automobil podesan za ručno upravljanje.
Međutim, Siniša Milenković i njegova porodica, nakon svega što su prošli, ne mogu da nastave s normalnim životom. Pre izvesnog vremena dobili su pismo od Vrhovnog suda Srbije, koji mu nalaže da u roku od osam dana vrati sav novac koji je dobio na ime odštete, ali - sa zateznom kamatom.
Viši sud, pa Strazbur
Da li čovek kome je država već iplatila 7,8 miliona dinara za odštetu u stradanju u atentatu treba da toj istoj državi vrati, u ovom trenutku, 12 miliona dinara, kao što je naložio Vrhovni sud, uskoro će odlučiti najviša sudska instanca - novoformirani Viši sud. Milenkovićima, kojima svakodnevno birokratski taksimetar otkucava zateznu kamatu od 20 odsto godišnje, ostaće jedino da pravdu traže - u Strazburu.
ceo tekst : BlicSramota
