Dg > Multipla Skleroza

Placebo efekat

(1/2) > >>

Asja:
Placebo efekat je veoma prisutan kao fenomen kod bolesnika MS. Kako bi se inace  mogao objasniti povoljan ucinak tako razlicitih lekova kao sto su vitamini, vakcine, razni imunomodulatori itd.

Sta je vama od vaznosti prilikom pristupa odredjenoj terapiji? Vase psihicko stanje, obavestenost, razmisljate li da li ce ili nece terapija dati odgovarajuce rezultate ili se jednostavno prepustate i verujete u potpunosti lekaru koji vas vodi?

amia:
ruku na srce ,,od doce sam samo kao terapiju dobila kortiko...i vitamin b
ostalo sto koristim ,,,iskustvo drugih,,,i moja bolja obavestenost o sebi i svom problemu...sad razumem poruke koje mi telo salje i pokusavam da ga slusam...al' luda glava..ponekad i tera kak oje navikla ...opet zavisno od psihickog stanja ,,tako da sam destruktivno nastrojena..i cesto to moram da platim,,,
ali raznorazni vitamini ,napici i ostalo...saznala sama ...i sama sebi prepisala...

Asja:
Naučnici objašnjavaju placebo efekat     
04.08.2007.

Naučnici individualne razlike u delu mozga poznatom pod latinskim nazivom “nukleus akumbens”, koji se dovodi u vezu sa iščekivanjem nagrade, mogle bi da predstavljaju objašnjenje činjenice da neki ljudi posle primanja placeba, lažnog leka bez terapeutskih efekata, prijavljuju osećaj smanjenja bola, zaključili su stručnjaci Mičigenskog univerziteta.

Fenomen, poznat kao placebo efekat, odavno je poznat istraživačima, podseća Rojters. Prilikom svake studije u kojoj deo ispitanika prima placebo (na primer šećernu pilulu), uvek će među njima biti i onih koji će osetiti da im se od tog leka stanje popravilo. Nije samo bilo jasno da li je u pitanju čisto psihološka reakcija ili neki ljudi i fizički reaguju na supstance od kojih veruju da će im biti bolje.

Mičigenski tim ustanovio je da ljudi koji očekuju da im se bol posle nekog tretmana smanji, luče više dopamina u pomenutom regionu mozga, odnosno da je u pitanju stvar vere, odnosno neka vrstra psihičke predispozicije. Dopamin je hemijsko jedinjenje zaduženo za prenošenje poruka, a njegova pojačana aktivnost u “nukleusu akumbensu” ispitanika koji su primali placebo, dovodi se u vezu sa iščekivanjem nagrade (odnosno olakšanja), što je bilo dovoljno da osete boljitak. Sam po sebi dopamin teško da može da ima efekat smanjivanja bola, ističe Jon-Kar Zubieta, neurolog s Mičigenskog univerziteta i vođa istraživanja. Međutim, aktiviranje dopamina je izgleda neophodan uslov da počnu da se luče endorfini, supstance koje izazivaju osećaj olakšanja i zadovoljstva.

Mičigenski tim je do ovakvih zaključaka došao praćenjem aktivnosti mozga ispitanika uz pomoć dve tehnike skeniranja. U prvoj fazi istraživanja, oni su kod 14 zdravih dobrovoljaca PET skeniranjem merili aktivnost dopamina u mozgu pre i za vreme davanja bolne injekcije slanog rastvora. Potom je dobrovoljcima rečeno da će primiti drugu injekciju, koja će sadržati ili nešto što će im olakšati bol ili placebo - a zapravo su svi primili placebo.

Pre te druge injekcije ispitanici su pitani koliko misle da će im ona doneti olakšanja. U principu se kod onih koji su predviđali znatno olakšanje veća aktivnost dopamina registrovala čim im je rečeno da im predstoji injekcija koja će im umanjiti bol. U drugom delu studije, mičigenski istraživači su uz pomoć funkcionalnog MRI skeniranja ispitivali aktivnost moždanih ćelija i regionu nukleusa akumbensa, dok su ispitanici igrali neku igru, koja je mogla da im donese dobitak u kešu.

Pokazalo se da su isti oni koji su osetili olakašanje od placebo injekcije, ovog puta više očekivali dobitak i kod njih je registrovana veća aktivnost u pomenutom regionu mozga. Razumevanje procesa koji dovodi do placebo efekta je, po dr Zubieti, važno zbog toga što ti prirodni mehanizmi mogu da se iskoriste u terapeutske svrhe. Izvor: B92

Maka:
Ma meni je najbolja terapija da ne mislim na MS i da se bavim svim i svacim, a najvise glupostima. ;D

Sklerozica:
Možda je sve u glavi .... možda je lek u nama ali ne znamo da ga pokrenemo ..... možda je stvar u veri i još mnogo možda.

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.
Idi na punu verziju