Autor Tema: Encephalomyelitis Disseminata  (Pročitano 24990 puta)

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Član
  • **
  • Poruke: 2913
Encephalomyelitis Disseminata
« poslato: Oktobar 29, 2008, 04:17:33 posle podne »
Posto vecina nas pre konacne dijagnoze MS, ima ED na ovoj temi cemo nesto vise o ovoj bolesti koja se cesto koristi kao sinonim za MS. O razlikama se moze govoriti na visokom strucnom nivou ali ipak pokusacemo i mi nesto da razjasnimo.
Za pocetak na ovoj adresi imate ukratko opis ove bolesti:

http://www.wrongdiagnosis.com/a/acute_disseminated_encephalomyelitis/intro.htm

Hendi-društvo

Encephalomyelitis Disseminata
« poslato: Oktobar 29, 2008, 04:17:33 posle podne »

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Encephalomyelitis Disseminata
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 29, 2008, 05:22:56 posle podne »
Multiple sclerosis (abbreviated MS, also known as disseminated sclerosis or encephalomyelitis disseminata) http://en.wikipedia.org/wiki/Sclerosis_multiplex .
ED je akutna faza,upalnih procesa u mozgu i kičmenoj moždini,sa demijelizacijom neurona,koja kad se nastavi i i dalje traje prelazi u hroničnu fazu i tada je zovu MS.

Van mreže raca

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 15229
  • Pol: Žena
Odg: Encephalomyelitis Disseminata
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 29, 2008, 05:59:13 posle podne »
Posle prvog relapsa i magnetne rezonance koja je pokazala promene koje odgovaraju diseminovanom encefalomijelitisu dr. Nesa je meni na kraju posle ovog napisao Dg G35 sto je naravno sifra MS. Sta da se bez veze mucimo pitanjem da li je ili nije kad jeste i to 100%.
Kod mene se radi kako kazu gotovo svi neurolozi kod kojih sam bila o tipicnoj MS. S druge strane postoje slucajevi kada se posle prvog ili kasnijih relapsa ne moze tacno utvrditi da li je ili nije MS.

Van mreže Maka

  • Član
  • **
  • Poruke: 3407
  • Pol: Žena
Odg: Encephalomyelitis Disseminata
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 30, 2008, 07:56:19 pre podne »
Meni su tek poslednji put napisali MS.
Objasnjenje je bilo - psiholoske prirode. Da ljudi lakse i polako prihvate strasnu dijagnozu. Meni bezveze.
Reci sta je, pa da se bijemo.

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Član
  • **
  • Poruke: 2913
Odg: Encephalomyelitis Disseminata
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 30, 2008, 03:54:24 posle podne »
Kako navodi medicinska literatura gotovo sve neurolske bolesti mogu oponasati Ms. Za encephalomyelitis disseminata kazu da se moze javiti u toku zaraznih bolesti: ospice, sarlah, variola, rubeola ili kao komplikacija vakcinacije (narocito protiv bjesnoce).
Postinfektivni akutni diseminirani encefalomijelitis pogadja prvenstveno decu  do pubertetskih godina ali i adolescente i mlade odrasle osobe.
Kod mladjih se javlja posle vakcinacija, a kod odraslih sledi najcesce banalnu infektivnu sliku sa povisenom telesnom temperaturom, upalom gornjih respiratornih organa.
Likvor je normalan kod skoro jedne trecine slucajeva.Otprilike 20 - 40% obolelih trpi trajne posledice. U lijecenju se najcesce koriste kortikosteroidi.

Van mreže cecam

  • Član
  • **
  • Poruke: 352
  • Pol: Žena
Odg: Encephalomyelitis Disseminata
« Odgovor #5 poslato: Novembar 21, 2008, 02:49:13 posle podne »
ED i MS su jedno te isto , samo doktori kada je to blazi oblik MS cesce pisu ED , ali i jedno i drugo pisu pod sifrom G 35. Meni je moj doktor rekao da je to isto , a ja njemu verujem jer je vrstan strucnjak sto se tice MS ( naucno i klinicki se bavi MS i priznat je po tom pitanju i van granica naseg regiona).

Van mreže raca

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 15229
  • Pol: Žena
Odg: Encephalomyelitis Disseminata
« Odgovor #6 poslato: Novembar 21, 2008, 03:54:23 posle podne »
Encephalomyelitis Disseminata i MS je isto ne vidim zasto o tome u posebnoj temi. Meni je doktorka cak rekla da moze pisati kako ja hocu, ali svejedno opet cu imati istu bolest. Bolest po sifrom G35.

Van mreže cecam

  • Član
  • **
  • Poruke: 352
  • Pol: Žena
Odg: Encephalomyelitis Disseminata
« Odgovor #7 poslato: Novembar 21, 2008, 04:15:24 posle podne »
U pravu si @raco , kako god da ga zovu , ne menja na stvari nista , cak se ni ne osecam lakse ako kazu ED

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110034
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Encephalomyelitis Disseminata
« Odgovor #8 poslato: Novembar 21, 2008, 09:44:22 posle podne »
Objasnjenje je bilo - psiholoske prirode. Da ljudi lakse i polako prihvate strasnu dijagnozu. Meni bezveze.
Koju strašnu dijagnozu, kada nisam imao pojma o materiji.  ;D
I one koje sam pitao, nisu mi dali pravi odgovor.  ;)

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110034
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Encephalomyelitis Disseminata
« Odgovor #9 poslato: Novembar 21, 2008, 09:47:42 posle podne »
Encephalomyelitis Disseminata i MS je isto ne vidim zasto o tome u posebnoj temi.
Biće korisna nekome ko je tek dobio tu dijagnozu. ;)

Van mreže raca

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 15229
  • Pol: Žena
Odg: Encephalomyelitis Disseminata
« Odgovor #10 poslato: Novembar 21, 2008, 09:50:20 posle podne »
Da to je jedino u tom slucaju korisno.

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Član
  • **
  • Poruke: 2913
Odg: Encephalomyelitis Disseminata
« Odgovor #11 poslato: Novembar 21, 2008, 10:57:20 posle podne »
Navela sam podatke o razlici ED i MS iz knjige dr Zvonimira Levica i grupe autora, gde se izricito navodi da su to dve razlicite dijagnoze.

Van mreže TamaraD

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 17
Odg: Encephalomyelitis Disseminata
« Odgovor #12 poslato: Novembar 29, 2008, 08:03:06 posle podne »
Teorijski, MS nije isto sto i ED. Kada neko ima ED, on moze i ne mora nikada razviti klinicku sliku MS.
Verovatno vas ima kojima je pri prvom pominjanju ovih reci pisalo i "suspecta" (= pretpostavlja se, verovatno bi moglo biti). Na skeneru svakako, a i na vecini NMR demijelinizacije izgledaju isto ili slicno a) kao neke druge deformacije, b) kao demijelinizacije koje nisu u sklopu MS vec neke druge bolesti.
Onda obicno izvade coveku uzorak likvora da provere moze li se tamo sta razjasniti. Tamo opet moze da se a) rasvetli da nije to nego nesto drugo, b) rasvetli da je gotovo sigurno ED, c) ne nadje nista sto dovoljno jasno znaci bilo koje od prva dva. Dakle u ovom koraku to postaje ili sigurno nesto drugo ili a) ED suspecta, b) MS suspecta ili c) ED sigurno, MS suspecta. Ovo poslednje znaci da je ili prosao ili jos traje akutni ED, a po istoriji klinickog stanja (ono sto iz pregleda i price utvrdi neurolog) izgleda kao da nije razreseno stanje ED, ali nisu jos potvrdjena 2 prava odvojena relapsa. U Srbiji se za dijagnozu MS trazi 2 registrovana relapsa, a cula sam da je u Hrvatskoj 3.
U svakom slucaju, onaj ko ima ili je imao ED ne mora nikada razviti MS, dok je onaj koji ima MS na pocetku imao ED. Postoji i teorija koja kaze da nije obavezno da se prvo ima ED da bi se razvila MS, ali nije ni narocito potkrepljena ni prihvacena. Neki lekari podrazumevaju da je svaki relaps sa povecanjem broja plakova zapravo ED, a neki se unose u terminoloske probleme jer je to vec svejedno MS.
Sa tacke gledista nas neklinickih prirodnjaka, zanimljivije i za dijagnostiku, a narocito za individualizaciju terapije ono cime se medicina slabo bavi, a to su razlike u toku relapsa (i izmedju dve osobe, i eventualno izmedju 2 relapsa kod iste osobe). To opet komplikuje pojam relapsa i naravno da klinicare sa gomilom pacijenata nervira ta komplikacija, ali to je, sa strane gledano prilican problem.
Da li je relaps svaki put kad vam je lose? Ne. Nekad to ni nije od MS, nekad je samo lose vreme, nespavanje, stres... podcrtalo stari simptom, bez promena u plakovima.
Da li je relaps samo kad vam se javi novi simptom? Ne. Nekada se i stari plakovi "povampire" i ponovo "rade" i rastu dajuci iste stare simptome.
Kako bi izvesno bilo zlostavljanje pacijenata da im svaki put kad im utrne po nesto odrade i slicice a kamo li likvor, jasno je da se opet vracamo na staru dobru procenu neurologa klinicara (citaj iskustvo). Ceka se bolja tehnologija (neinvanzivna brza dijagnostika) ili pazljiviji genijalni Japanski statisticar, da resi ovaj problem. Do tada ce postojati i otezanje pri postavljanju dijagnoze i pogresne dijagnoze i mali procenat pacijenata kojima pomaze odredjeni tip terapije...
Sve ovo sada moramo gledati sa vedrije strane. Razlicitim grupama MS-ovaca ce ipak odgovarati razlicite terapije, a njih je sve vise.             

Van mreže leon

  • Član
  • **
  • Poruke: 58
  • Pol: Žena
Odg: Encephalomyelitis Disseminata
« Odgovor #13 poslato: Decembar 09, 2009, 04:21:58 posle podne »
Sin je imao tu dijagnozu,tek 3put pise G35

Van mreže Meli

  • Član
  • **
  • Poruke: 50
Odg: Encephalomyelitis Disseminata
« Odgovor #14 poslato: Decembar 30, 2009, 03:16:07 posle podne »
Kako navodi medicinska literatura gotovo sve neurolske bolesti mogu oponasati Ms. Za encephalomyelitis disseminata kazu da se moze javiti u toku zaraznih bolesti: ospice, sarlah, variola, rubeola ili kao komplikacija vakcinacije (narocito protiv bjesnoce).
Postinfektivni akutni diseminirani encefalomijelitis pogadja prvenstveno decu  do pubertetskih godina ali i adolescente i mlade odrasle osobe.
Kod mladjih se javlja posle vakcinacija, a kod odraslih sledi najcesce banalnu infektivnu sliku sa povisenom telesnom temperaturom, upalom gornjih respiratornih organa.
Likvor je normalan kod skoro jedne trecine slucajeva.Otprilike 20 - 40% obolelih trpi trajne posledice. U lijecenju se najcesce koriste kortikosteroidi.

Pretpostavljam da nisi neurolog ili neki dr, ali da li mozda znas (ili si negdje procitala) da li ima razlika u lijecenju ED i MS? Recimo da se kod nekog ED bas  javio u toku zaraznih bolesti tipa ospice, da li se to moze nekako ustanoviti i da li je izljecivo.
Hvala na odgovoru :).

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.