Autor Tema: Vakcina protiv gripa  (Pročitano 13474 puta)

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Vakcina protiv gripa
« Odgovor #15 poslato: Oktobar 29, 2008, 03:16:32 posle podne »
22 godine sam radila u ambulanti i nikada nisam htela da primim vakcinu protiv gripa,kad je bila vakcinacija.Bilo je manjih prehlada,al nikad ništa alarmantno što ne prolazi sa čajem i limunom.Dve godine ne radim tamo i ni prošle ,ni ove godine se nisam vakcinisala i nemam nameru ni u buduće.

Hendi-društvo

Odg: Vakcina protiv gripa
« Odgovor #15 poslato: Oktobar 29, 2008, 03:16:32 posle podne »

Van mreže Ena

  • VIP
  • ***
  • Poruke: 133565
  • Pol: Žena
  • Zivot je izazov.Ne gubi vreme uzivaj u njemu...
  • Dg: MS
Odg: Vakcina protiv gripa
« Odgovor #16 poslato: Oktobar 29, 2008, 06:05:15 posle podne »
Gotovo...ja dobila  :D

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Član
  • **
  • Poruke: 2913
Odg: Vakcina protiv gripa
« Odgovor #17 poslato: Oktobar 30, 2008, 05:20:10 posle podne »
Za vakcinu protiv gripa 216 dinara
Objavljeno: 10.10.2008

Republički Zavod za zdravstveno osiguranje kupio je za ovu sezonu 320.000 doza vakcine protiv gripa, koja je trenutno na testiranju u Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije. U RZZO očekuju da bi distribucija cepiva, prema planu Nacionalnog instituta "Dr Milan Jovanović Batut", mogla da počne već za nedelju dana.

Ove sezone štitićemo se od gripa vakcinama britanskog proizvođača "Glaksosmitklajn“. To je, bar kada je imunizacija od gripa u pitanju, njegov prvi veći prodor na naše tržište. Otkako je "Torlak“ pre četiri godine prvi put u svojoj istoriji ostao bez atesta za vakcinu protiv gripa, bez koje cepivo po zakonu ne može u promet, a onda i prekinuo proizvodnju ove vakcine, naše tržište snabdevao je francuski "Sanofi Paster“. "Glaksosmitklajn“ je u par navrata obezbedio samo manje količine.

"Vakcina protiv gripa trenutno je u postupku kontrole. Kao i kod svakog drugog leka, ispituju se efikasnost, kvalitet i bezbednost. Ne bismo hteli da nagađamo kada će ta procedura biti završena. Obavestićemo javnost kada vakcina prođe regularni postupak za dobijanje atesta", rekao je za "Večernje novosti" Aleksandar Tucović iz Agencije za lekove i medicinskasredstva Srbije.

Vakcina je kupljena u postupku javne nabavke. Jedna doza košta 216 dinara, a RZZO je za čitav kontingent izdvojio 70 miliona dinara.

Dr Goranka Lončarević, epidemiolog u Nacionalnom institutu za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“, rekla je za "Novosti“ da 319.327 doza, koliko nam je, prema "Batutovom“ planu, potrebno za ovu sezonu, nije dovoljno da se prevenira epidemija gripa u našoj populaciji, ali će biti dovoljno za zaštitu najugroženijih. Oni će, kao i dosad, biti vakcinisani o trošku zdravstvenog osiguranja.

Iako je dobavljač ove godine izabran nešto kasnije nego obično, epidemiolozi kažu da će imunizacija, ako vakcina dobije atest, početi na vreme. Kod nas vakcinacija obično počinje krajem oktobra, a dr Lončarević kaže da je važno da se ona obavi četiri nedelje pre pojave prvih slučajeva obolevanja od gripa, kojeg još nema "ni na vidiku“.

RZZO je kupio i vakcinu "hemofilus influence B“, koja se daje protiv infekcija koje mogu da dovedu do meningitisa, i cepivo protiv hepatitisa B. Obe su po kalendaru imunizacije obavezne za decu.

Nabavljeno je 210.000 doza "hemofilus influence B“ i 490.000 doza vakcine protiv hepatitisa B.

STETOSKOP

Van mreže U prvom licu

  • Član
  • **
  • Poruke: 2072
  • Pol: Žena
Odg: Vakcina protiv gripa
« Odgovor #18 poslato: Januar 23, 2009, 08:31:46 pre podne »
Ja sam ovih dana bolesna (prehlada ili grip) i tesko to podnosim.. I pored svih tih sintetickih vitamina, ja se razboleh. Uzimam Coldrex koji ne sprecava nastinku nego je samo odlozuje.. nadam se na brzi oporavak, ali lani na pr. drzalo me je dve nedelje.. kakva su vasa iskustva? Ne cudi me sto napadaju virusi, kod nas je temperatura do 15 C, a bila je - 10.

Van mreže U prvom licu

  • Član
  • **
  • Poruke: 2072
  • Pol: Žena
Odg: Vakcina protiv gripa
« Odgovor #19 poslato: Januar 23, 2009, 08:32:58 pre podne »
I jos ovo, neki zakljucak, kad je psiha down ne pomazu nikakve vitamine.

Van mreže Ena

  • VIP
  • ***
  • Poruke: 133565
  • Pol: Žena
  • Zivot je izazov.Ne gubi vreme uzivaj u njemu...
  • Dg: MS
Odg: Vakcina protiv gripa
« Odgovor #20 poslato: Oktobar 20, 2009, 01:16:34 posle podne »
Idem danas da primim vakcinu.

Van mreže Taurus

  • Zabranjen
  • *****
  • Poruke: 737
Odg: Vakcina protiv gripa
« Odgovor #21 poslato: Oktobar 20, 2009, 06:47:06 posle podne »
Poslednjih 7-8 godina primam vakcinu. Mozda cak i godinu, dve vise, ili manje, ne secam se tacno. Moj neurolog, a i neki drugi, preporucuju vakcinu. Ogranicenje je da ne bude vakcina sa zivim virusom, mada ja nemam pojma ni sta je zivi, ni sta je mrtvi virus.
Planiram da primim vakcinu za dve nedelje kad se vratim u Beograd.
Danas sam citao, a i ranije cuo, da je stopa smrtnosti od ovog novog ''svinjskog gripa'' manja, nago od ''obicnog'', sto bi trebalo da znaci da se ovaj novi grip javlja u blazim varijantama. Kako bilo, posle konsultacija sa neurologom, ako je pozeljno, videcu da primim i tu vakcinu.

Van mreže dragoljub 7

  • Član
  • **
  • Poruke: 659
  • Pol: Muškarac
  • Osmeh na licu Uvek!
Odg: Vakcina protiv gripa
« Odgovor #22 poslato: Oktobar 22, 2009, 05:26:27 posle podne »
Ja sam odma primi vakcinu,pre dva dana. Rekose sad moram obavezno i ako vec primam poslednje cetri godine koje sam sam kupovao. Sad sam na onom privilegovanom spisku osoba koje moraju da prime. Kod mene je proteklih godina dosta olaksala citav tok bolesti kad me stigne neki grip, na srecu ove zime 2008 nisam bio bolestan.

Van mreže ms-dina

  • Član
  • **
  • Poruke: 57
  • Pol: Žena
Odg: Vakcina protiv gripa
« Odgovor #23 poslato: Novembar 06, 2009, 02:35:42 posle podne »
Da li imate strepnju kako bi nas imuni sistem odreagovao na novu vakcinu,s obziroma na spekulacije o sastojcima te vakacine.
Sutra idem na kontrolni pregled kod doktora pa cu cuti njegovo misljenje.

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Vakcina protiv gripa
« Odgovor #24 poslato: Novembar 06, 2009, 02:41:07 posle podne »
evo teme-ankete i komentari po tom pitanju
http://www.hendidrustvo.info/forum/index.php/topic,2602.0.html

Van mreže ms-dina

  • Član
  • **
  • Poruke: 57
  • Pol: Žena
Odg: Vakcina protiv gripa
« Odgovor #25 poslato: Novembar 06, 2009, 03:00:01 posle podne »
E,hvala,kasnije sam spazila

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.