SUPERHRANA - Žrtva tržišta zdravlja
MOŽDA I NIJE TAKO 'SUPER'...
Superhrana je vrsta hrane za koju se vjeruje da mnogo bolje djeluje po zdravlje organizma od 'obične hrane' zahvaljujući visokim razinama biljnih hranjivih sastojaka, takozvanih fitonutrijenata. Kako su supernamirnice preplavile tržište, javili su se i znanstvenici s upozorenjem da nije baš sve što piše na njihovim pakiranjima – istina.
Štoviše, Europska je Unija zabranila označavanje proizvoda superhranom, osim ako se ta tvrdnja ne može poduprijeti čvrstim znanstvenim istraživanjima koja joj idu u prilog. Zabrana je na snazi od 1.srpnja 2007., ali proizvođači imaju dvije godine vremena da usklade svoje etikete s novim pravilnikom.
Brokula, bundeva, kelj, mahunarke, rajčice, špinat, zob, lješnaci, orasi, crna čokolada, zeleni i bijeli čaj, naranče, crne bobice, losos, puretina, jogurt, spirulina, kopriva, list maslačka, list borovnice i maline, ružmarin, peršin, limunova trava, potočarka, korjen čička, korjen đumbira, cikla i šipak neki su od reprezentativnih primjeraka supernamirnica. One doista sadrže velike količine raznih spojeva za koje se smatra da djeluju povoljno po zdravlje. No, proizvođači se prečesto razmeću njihovim svojstvima bez znanstvenog pokrića.
U svijetu se javlja trend provjere legitimnosti zdravstvenih tvrdnji, zbog čega bi rastuća prodaja superhrane mogla posustati. Naime, te namirnice uglavnom nisu baš toliko učinkovite da ''se brinu za zdravlje srca'', ''čuvaju prohodnost krvnih žila'', ''snizuju kolesterol'', ''liječe probleme s pamćenjem'' ili čak ''sprečavaju nastanak karcinoma'', što su samo neki od primjera kako proizvođači vole reklamirati svoje proizvode na bazi tih namirnica.
Potencijal ovih proizvoda i namirnica počeo se razotkrivati prije nekoliko godina, a njegovom otkriću pomogla je rastuća svijest potrošača o vlastitom zdravlju, ali i njihova potraga za 'brzim rješenjem' za zdravstene probleme i vlastite loše životne navike.
Ali sada, kad je Europska komisija počela suzbijati lažne tvrdnje o superhrani, a potrošači su se zasitili mode zdrave prehrane i cilj im je provjereno zdrav život, proizvodnja superhrane mogla bi se naći u nemilosti.
Izvor: Odisej.Biz