Autor Tema: miokarditis  (Pročitano 21606 puta)

Van mreže angely

  • Član
  • **
  • Poruke: 20871
  • Pol: Žena
  • ***ja imam problem za svako resenje***
miokarditis
« poslato: Oktobar 04, 2008, 12:22:24 pre podne »
uredno prijavljujem jos jednu dijagnozu
izazvan adeno i koksaki virusom...

Hendi-društvo

miokarditis
« poslato: Oktobar 04, 2008, 12:22:24 pre podne »

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: miokarditis
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 04, 2008, 12:24:50 pre podne »
Uh Anđele  :'(

Van mreže angely

  • Član
  • **
  • Poruke: 20871
  • Pol: Žena
  • ***ja imam problem za svako resenje***
Odg: miokarditis
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 04, 2008, 12:27:08 pre podne »
mislim znala sam za viruse samo nisam znala dokle su bili stigli

izgleda da je od njih i polineuropatija

Van mreže Tia

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 4918
  • Pol: Žena
  • Master of the Universe
Odg: miokarditis
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 04, 2008, 01:32:21 pre podne »
I sta sad?  :'(

Kako napadas te viruse?


Van mreže Tia

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 4918
  • Pol: Žena
  • Master of the Universe
Odg: miokarditis
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 04, 2008, 01:34:59 pre podne »
Miokarditis


Uzrok nastanka

Miokarditis mogu uzrokovati virusi, rikecije, bakterije, gljivice i paraziti. Najčešći uzročnici su virusi i to-Coxsackie A i B, Echovirus, Influenza, Poliovirus, Cytomegalovirus, HIV. Zatim rikecije –R.Burnetti, R.Rickettsii, bakterije-Coryinebacterium diphtheriae, Meningococcus,Borrelia burgdorferi, gljivice-Aspergillosis, Actinomycosis, Candidiasis i paraziti-Toxoplasmosis, Trichinosis, Cysticerosis i dr.
 

Klinička slika

Zavisi od stepena anatomskog oštećenja miokarda. Najčešće postoje simptomi respiratorne infekcije koji su prethodili srčanoj simptomatologiji: malaksalost, brzo zamaranje, otežano disanje pri naporu, nadražajni kašalj, lupanje srca, bol u grudima, kolapsna stanja i gubitak svesti. Kliničkim pregledom može se naći cijanoza perifernog tipa (modre usne, vrh nosa, jagodice lica, uši, vrhovi prstiju), ubrzan rad srca, poremećaji srčanog ritma, oslabljeni tonovi, snižen krvni pritisak. Navedeni simptomi i znaci mogu biti prisutni u manjem ili većem broju-što zavisi od težine miokarditisa i stepena hemodinamskih poremećaja, ali treba istaći da su oni nespecifični i da se zbog toga miokarditis i naziva "bolest sa 10 lica".

Dijagnoza

Dijagnoza se postavlja na osnovu anamneze, kliničkog pregleda i dopunskih analiza. Neophodno je uraditi elektrokardiogram; laboratorijske analize-koje pokazuju ubrzanu sedimentaciju, povećan broj leukocita ( belih krvnih zrnaca), pozitivan c-reaktivni protein; serološke testove;izolaciju i identifikacija uzročnika. Zatim su potrebni rentgenski pregled pluća i srca, ehokardiografski pregled(ultrazvuk), dopler. U nejasnim slučajevima endomiokardna biopsija može pružiti histološki dokaz miokarditisa.

Lečenje


Bolesnici sa potvrđenim miokarditisom  treba da budu hospitalizovani.Lečenje je uglavnom simptomatsko i usmereno prema osnovnim manifestacijama bolesti.,a takođe zavisi i od vrste uzročnika. Restrikcija fizičke aktivnosti smanjuje srčani rad i miokardno oštećenje a pospešuje ozdravljenje.Kompleksne i simptomatske aritmije trena lečiti antiaritmicima-β blokatorima,a u slučaju insuficijencije daju se i kardiotonici, ACE inhibitori i diuretici.

 
Tok i prognoza bolesti

Većina bolesnika(80-90%) sa akutnim virusnim miokarditisom oporavlja se potpuno i bez posledica.Mali procenat bolesnika dobija hronični tok u čijoj kliničkoj slici dominiraju različiti poremećaji  srčanog ritma i različiti stepeni insuficijencije srca.Nekada, akutni virusni miokarditis može da završi letalno usled kardiogenog šoka, trombo-embolijskih komplikacija ili malignih poremećaja ritma.

Izvor

Van mreže Tia

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 4918
  • Pol: Žena
  • Master of the Universe
Odg: miokarditis
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 04, 2008, 01:37:24 pre podne »
Miokarditis

Napisao Dr Zoran Joksimović
 
Napomenuto je da zid srčanih komora čini unutrašnji sloj - endokard, središnji masivniji deo  - miokard  i spoljašnji sloj – epikard. Kad iz nekih razloga dođe do zapaljenja srčanog mišića govorimo o miokarditisu.

Znaci i simptomi miokarditisa su  različiti. Zavise od uzroka i težine bolesti. Najčešći simptomi su bol u grudima, nepravilan rad srca, malaksalost, otežano disanje i brzo zamaranje pri malom naporu, pojava otoka na nogama. Može se javiti nesvestica, a prisutni su i opšti simptomi  koji prate virusne infekcije (povišena telesna temperatura, bolovi u grlu, glavobolja, bolovi u zglobovima, proliv i sl.). U blagoj formi miokarditis u sklopu neke virusne infekcije  može imati nespecifične i neprepoznate simptome.

Uzročnici
Najčešće virusne infekcije koje idu sa miokarditisom su
Infekcija Coxsackie virusom B koji može biti nalik gripu i stoga mnogi pacijenti i ne znaju da su bili inficirani ovim virusom.Kanije, serološkim ispitivanjima se u krvi nađu antitela na ovaj virus i onda se sazna da je pacijent imao kontakt sa Coxsackie virusom iako nije imao miokarditis.
Virus iz grupe adenovirusa (Parvovirus B19) koji izazva simptome slične gripu i crvenilo lica tzv”peta bolest”.
Virusi grupe Echovirusa, koji daju simptome gastrointestinalne infekcije.
Epstein –Bar-ov virus izaziva infektivnu mononukleozu
Rubella virus – izaziva boginje
HIV virus –izaziva AIDS
Bakterije (među kojima na prvom mestu Staphylococcus aureus, zatim Borelia Burgdorferi koja se prenosi krpeljom,Corinebacteriumdiphteriae i dr) takođe mogu biti uzrok miokarditisa.
Parazitarne infekcije nisu česte a od njih su najznačajnije Toxoplasma i Trypanozoma.
Gljivične infekcije (Candida,Aspergillus) su retki uzročnici miokarditisa.
Neki otrovi ili lekovi mogu dovesti do miokarditisa
Miokarditis se može naći i u sklopu nekih drugih sistemskih  zapaljenjskih bolesti na prvom mestu sistemskih bolesti vezivnog tkiva(lupus, vaskulitis)
U dijagnostičkoj obradi miokarditisa koristi se EKG, Ultrazvučni pregled srca Rtg pluća i srca, laboratorijske analize, kateterizacija srca sa endomiokardijalnom biopsijom.
Komplikacije miokarditisa mogu biti trajno oštećenje srčanog mišića, srčane mane, aritmije.
Lečenje se sprovodi u bolniici  zavisi od uzroka i težine bolesti a uključuje simptomatsku terapiju za suzbijanje bolova, antibiotike, kortikosteroide i lekove protiv srčane insuficijencije ako je potrebno (inhibitore ACE, blokatore beta receptora, diuretike, kardiotonike). Često je potrebno bolesnike primiti u jedinice intenzivne nege a u najtežim slučajevima se indikuje i transplantacija srca.


Van mreže Maka

  • Član
  • **
  • Poruke: 3407
  • Pol: Žena
Odg: miokarditis
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 04, 2008, 10:13:33 pre podne »
Jel to bese upala srcane maramice?

Van mreže Tia

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 4918
  • Pol: Žena
  • Master of the Universe
Odg: miokarditis
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 04, 2008, 05:25:13 posle podne »
Ja sam imala upalu plucne maramice, bolelo me je jako kad udahnem, kao da mi neko zabija nozeve u pluca!
Lecili su me ko konja, puno inekcija Longacefa i ko zna cega jos, kroz infuziju! A trebali su im meseci da provale sta mi je!

Van mreže angely

  • Član
  • **
  • Poruke: 20871
  • Pol: Žena
  • ***ja imam problem za svako resenje***
Odg: miokarditis
« Odgovor #8 poslato: Oktobar 06, 2008, 12:10:29 pre podne »
meni su sad posle bronhoskopije rekli da sam imala miokarditis iako sam tegobe imala jos pre 2 godine,pre godinu su mi nasli koksaki i adeno virus...e sad su videli sta su oni uradili...
sad tek treba da me salju za BGD na ispitivanje i obnavljanje 'imunoloskog sistema'


Van mreže Maka

  • Član
  • **
  • Poruke: 3407
  • Pol: Žena
Odg: miokarditis
« Odgovor #9 poslato: Oktobar 06, 2008, 07:54:46 pre podne »
Meni je vise i glupo da se javljam sta sam imala. Neko ce pomisliti i da izmisljam, zato sam i pitala sta je.
Meni je kardiolog rekao da sam prelezala upalu srcane maramice, ali ja nisam imala nikakve tegobe. Predpostavljam da je to bilo nesto minimalno. Ne znam.

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.