Autor Tema: Urodjena srčana mana  (Pročitano 89925 puta)

Van mreže THRESHOLD

  • Član
  • **
  • Poruke: 44
  • Pol: Muškarac
Odg: Urodjena srčana mana
« Odgovor #75 poslato: April 15, 2011, 10:58:22 pre podne »
http://patologijapatologija.blogspot.com/p/blog-page_6096.html

Hteo bih na ovoj temi da pomenem nesto u vezi bolesti od koje je umrla moja verenica i kojoj su tek posle smrti dali dijagnozu.

U pitanju je bila Aritmogena hipertrofija desne komore o kojoj sam veoma malo nasao na netu. Uglavnom je desna komora zahvaćena. Uzrok je masno-vezivna degeneracija miokarda. Promene u sprovodnom sistemu srca uzrokuju aritmije. Postoji genetička predispozicija. Terapija se sastoji u usađivanju pejsmejkera, antiaritmici.

Prvi simptomi su bili malo(posto je bila veoma energicna osoba umor je nije zaustavljao ni u cemu jedino se to primecivalo po crvenilu na licu, ali cak joj je i to bilo genetski i cela njena familija ima to urodjeno crvenilo na obrazima) zamaranje i otezano disanje, a ona je imala blazi oblik astme tako da niko nije to povezao sa nekom drugom bolescu. U toku 3 godine onesvestila se 3 puta i to je povezala sa malokrvnoscu i PMS-om. Inace je bila sportski veoma aktivna i nije imala nikakvih smetnji prilikom rekreacije.

Prvi ozbiljni simptom je bio 3.5 meseca pre smrti kada je jednog dana imala opasnu vrtoglavicu i kada je poceo da otkazuje centar za ravnotezu. Posle nekoliko casova stanje se vidno popravilo i sve je bilo ok. Dan posle toga sve je bilo u savrsenom redu da bi prekosutra udarili svi simptomi(centar za ravnotezu ne funkcionise, dupli vid-diplopija, vrtoglavia, mucnina, povracanje i pocetak krivljenja usta i nerazumljiv govor(na pocetku jedva primetno da bi se svakim danom pogorsavalo).

Hitna pomoc je kriminalna institucija u mom gradu i ne zelim uopste da pominjem njihovu rekaciju na poziv za pomoc.

Nego da se vratimo na tok bolesti koji je najvazniji i na opis iste koji mozda nekome pomogne da sacuva zivot jer ocigledno nasi doktori nemaju blage veze u dijagnostikovanju ove bolesti.

Tokom 20 dana provedenih u bonici borili smo se da ona povrati apetit i da ponovo stane na noge. Iz dana u dan bilo je sve vise napretka i ja sam bio sa njom po ceo dan dok me ne bi izbacili iz bolnice.Vec posle 10 dana je hodala sama, a posle 20 nije se mnogo primecivalo sem sto je sporije hodala i imala problema sa zaustavljanjem(tada bi pocela da se klati). Govor je bio normalan i vid se vratio u potpunosti u normalu. Posto je jedan doktor konstatovao slog, drugi multple sklerozu, a treci se uhvatio malo uvecanog adenoma hipofize i tvrdio da je to u pitanju. Kao u parodiji na doktor Hausa niko nije bio u pravu, a nisu bili cak ni blizu.

Ja sam setao svaki dan sa njom jer posto je zvanica dijagoza bila MS dogovorili smo se da se bacimo na zdrav zivot i da svaki dan pesacimo po nekoliko kilometara. Zadnja dva medeca zivota je izgledala bolje nego ikada i osecala se tako. Samo je jedan dan osetila jaku glavobolju, a s` obzirom da je taj dan bila sahrana mog dede i da je bilo 40 stepeni to nije bilo nesto da bi dizali veliku frku oko toga.

U jeku priprema za svadbu ona jedno jutro ustaje, oblaci se i krece da namesti krevet i umire verovatno momentalno.

Kako se ispostavilo ona nije imala MS nego masnu degeneraciju srca koja je prouzrokovala slabiji protok krvi izmedju srca i mozga. Zbog toga ona je dobila upalu mozga i zato su se i videle lezije na magnetnoj rezonanci. Upala mozga je dosla i prosla i niko od ljudi zaduzenih za lecenje to nije otkrio.  :'(   Jedino je doktor Apostolski, neurolog, otkrio da je bila upala mozga, ali ni on nije isao dalje da otkrije uzrok upale sto se u ovom slucaju pokazala kao veoma bitna i presudna stvar. Rekao je da je upala prosla i da je devojka 100% zdrava i da moze na olimpijadu. Na zalost to se ispostavilo kao netacno. Da je neko od doktora stvarno uradio detaljnu analizu pacijenta otkrili bi da srce nije u redu, ali zdravstvo u nasoj zemlji ne li lici na ozbiljnu instituciju i ljudi koji se prvi put susrecu sa ovako retkim bolestima nemaju mnogo sanse.

Znaci i upala mozga moze znaciti bolest srca. Imajte to na umu. Nadam se da ovo nikome nikada nece zatrebati, ali pisem za svaki slucaj jer ja nisam imao od koga da cujem za ovako nesto.  :(

Hendi-društvo

Odg: Urodjena srčana mana
« Odgovor #75 poslato: April 15, 2011, 10:58:22 pre podne »

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.