Ljajić o reformi ustanova za decu
14. oktobar 2008. | 15:04 -> 19:00 | Izvor: B92, Beta
Beograd -- Rasim Ljajić kaže da bi ustanove za decu bez roditeljskog staranja i decu sa smetnjama u razvoju trebalo u narednih pet godina transformisti ili zatvoriti.
U prethodne dve godine u okviru reforme dečje socijalne zaštite oko 200 dece sa smetnjama u razvoju izmešteno je iz specijalizovanih institucija u odgovarajuće domove, rekao je Rasim Ljajić predstavljajući projekat "Deci je mesto u porodici", koji uz pomoć Evropske komisije sprovodi Unicef u saradnji s Ministarstvom.
Cilj programa je da se postepeno smanji broj dece koja žive u ustanovama socijalne zaštite i omogući njihov povratak kod roditelja ili hranitelja.
Iako je institucija najneprirodnije mesto za odrastanje, u 20-ak ustanova socijalne zaštite u Srbiji živi 900 dece bez roditelja i 1.200 mladih sa smetnjama u razvoju.
Ljajić je kazao da u Srbiji postoji 14 ustanova za smeštaj dece bez roditeljskog staranja i pet ustanova za smeštaj dece sa smetnjama u razvoju, ali da je samo jedna od njih namenjena isključivo za smeštaj dece. U ostale četiri ustanove smeštena su i deca i odrasli.
"U tim ustanovama ima 900 dece bez roditeljskog staranja i 1.200 dece sa smetnjama u razvoju", kazao je on.
Prema rečima ministra Ljajića, plan je da u narednih pet godina domovi budu zatvoreni ili transformisani u insitucije sa malim brojem korisnika. Ukoliko se u međuvremenu ne razvije specijalizovano hraniteljstvo i alternative usluge, taj posao će biti vrlo otežan.
"Za dve godine 200 dece je izmešteno iz institucija. Na žalost, imamo i slučajeva povratka. Mi planirano da godišnje 100 mladih izmestimo. U porotekla tri meseca 32 dece iz Kulina je prebačeno u bolje domove, na žalost ne i u hraniteljske porodice. Mi samo gasimo požar", rekao je Ljajić.
Ljajić je kazao da je primećeno da se poslednjih godina manje dece bez roditeljskog staranja smešta u referentne ustanove, ali da to, nažalost, nije slučaj sa decom sa posebnim potrebama.
On je kazao da su ustanove za smeštaj dece "restriktivne" i da na to najbolje ukazuje podatak da samo 17 odsto dece u domovima ima redovan kontakt sa svojim roditeljima, dok 68 odsto nema nikakav kontakt.
Na pitanje da li postoje kriterijumi koje hranitelji moraju da ispune, Ljajić je kazao da je usvojen Pravilnik za hranitelje.
Direktorka Unicefa Judita Rajhenberg primećuje da je ipak poslednjih godina manje dece u institucijama, a više kod hranitelja, ali i da izostaje suštinska podrške države da bi se sprečilo odvajanje dece od roditelja.
Projekat hraniteljstva u Srbiji pored Unicefa podržava i Evropska komisija sa 1,4 miliona evra.
"Evropska unija nadgleda sprovođenje projekata koji se tiču prava deteta i prati napredak koji je ostavren kako bi se uskadila njihova prava sa zemljama kandidatima za Uniju", rekao je predstavnik Evropske komisije u Beogradu Žozep Ljoveras.
"Evropska komisija u novembru će objaviti novi izveštaj o napretku Srbije i drugih zemalja na putu evropskih integracija", rekao je on.
Smeštaj dece u ustanovama socijalne zaštite državu košta 300 do 400 evra mesečno, a za pomoć porodicama potrebna su znatno manja sredstva.
Zato je ministar Ljajić za narednu godinu najavio izmene Zakona o socijalnoj zaštiti i Zakona o finansijskoj pomoći porodicama.
Izvor
B92