Autor Tema: Ko, gde, kako ugradjuje ručne komande u automobile?!  (Pročitano 109741 puta)

Van mreže bedazzled

  • Član
  • **
  • Poruke: 45
  • Pol: Muškarac
  • Bad in the game!
  • Dg: Poliomyelitis
Ko, gde, kako ugradjuje ručne komande u automobile?!
« poslato: Septembar 07, 2008, 03:07:38 pre podne »
Interesuje me ko to kod nas radi i kako? Meni treba pomagalo za gas i kocnicu jel bi uzeo automatika,jer nisam u mogucnosti da pritiskam papucice koje su na kolima,znaci nisam nepokretan skroz u donjem delu ali jednostavno ne mogu tako da vozim. I da,treba mi jos informacija kako posle sa tim istim kolima ide polaganje kod nas??? Ako neko ima i slike ili sajtove za ovo gore sto sam pitao bilo bi lepo da ih podeli samnom?!

Hvala unapred!

Hendi-društvo

Ko, gde, kako ugradjuje ručne komande u automobile?!
« poslato: Septembar 07, 2008, 03:07:38 pre podne »

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Ko, gde, kako ugradjuje ručne komande u automobile?!
« Odgovor #1 poslato: Septembar 07, 2008, 02:06:54 posle podne »
Auto škola "STOPEX"

Auto-škola Stopex je jedina škola kod nas koja, pored obuke vozača za A, B, C, D i E kategorije, pruža uslugu vozačke obuke osobama sa hendikepom. Slobodan Pavlović, direktor i vlasnik ove škole se rado odazvao našem pozivu na razgovor i podelio svoja iskustva sa nama.

Od kada postoji auto-škola Stopex i koji su bili motivi za uvođenje obuke osoba sa hendikepom?
- Od 1975 god. se bavim obukom, u to vreme sam radio u državnoj auto školi gde nije postojalo interesovanje rukovodioca za nabavljanje adaptiranog vozila i obučavanja osoba sa hendikepom, premda su se ljudi javljali i raspitivali. Kada sam 1990. god. otvorio svoju auto-školu odmah sam pokrenuo i obuku za osobe sa hendikepom.

Na kojim vozilima se vrši obuka i ko obavlja adaptaciju vozila?
- Imamo dva adaptirana vozila Jugo 45 i Golfa 2 dizel sa ručnim komandama gde su kvačilo i gas prebačeni kod upravljača i koriste se ručno, a u planu je i nabavka vozila koje će pored ručnih komandi imati i automatski menjač. Naša vozila je adaptirao majstor iz Ruda, a nakon adaptacije je izvršen obavezan atest na Mašinskom fakultetu.
Da li to znači da ljudi koji imaju problema sa rukama, za sada, ne mogu da se obučavaju na vašim vozilima?
- To zavisi od slučaja do slučaja. Najbolje je da svi koji su zainteresovani dođu i isprobaju da li mogu da pomeraju menjač koji se takode može prilagođavati, ako ne može preostaje da sačeka nabavku vozila sa automatskim menjačem.
Jesu li vaši instruktori prošli neku obuku, jer je, ipak, neophodno da budu upućeni u mogućnosti osoba sa hendikepom?
- Na žalost, nismo prošli nikakvu obuku, ali naš instruktor ima desetogodišnje iskustvo i veoma uspešno obavlja svoj posao. Među kandidatima imamo i korisnike invalidskih kolica koji ne mogu sami da dođu do nas, pa instruktor ide po njih i vraća ih kuci nakon časova.
Koliko se obuka osoba sa hendikepom razlikuje od obuke osoba bez hendikepa?
- Obuka je ista za sve kandidate. Prvih šest časova je na poligonu u ulici Dragice Pravice, a zatim se ide na ulicu. Svi kandidati imaju 40 časova, a na sugestiju instruktora ili po ličnoj želji mogu se uzeti i dodatni časovi.
Da su sala u kojoj se polažu testovi i dom zdravlja koji izdaje lekarska uverenja dostupni korisnicima kolica?
- Sala u kojoj se polažu testovi je u prizemlju i prilagođena je invalidskim kolicima, izdavanje lekarskih uverenja je na trećem spratu doma zdravlja, ali postoji adekvatan lift.
Koliko ljudi sa hendikepom je do sada prošlo obuku, i koliki je uspeh polaganja vozackog ispita?
- Godišnje kroz našu školu prode njih 15-20 i uglavnom dozvolu dobijaju već nakon prvog polaganja. Za ovih deset godina rada samo dva kandidata nisu uspeli da polože ispit. Jedan mladić je dobio lekarsko uverenje i odvozio je časove, ali nije položio testove jer mu je vreme predviđeno za polaganje bilo nedovoljno da pročita i reši pitanja.
Sa kojim tipom hendikepa ljudi lakše savladuju vožnju, a kod kojih postoje problemi?
- Uspeh je individualan i mogućnosti kandidata se ne znaju sve dok ne sedne za volan, tako da nema pravila.
Kome se ljudi mogu obratiti za adaptaciju vozila i da li je ova usluga skupa?
-Mogu se obratiti nama, a mi ćemo ih povezati sa majstorima iz Ruda. Adaptacija i atest vozila imaju relativno pristupačnu cenu.
Da li se negde industrijski proizvode adaptirana vozila?
-Da, takvu proizvodnju ima i naša Zastava, a na sajmu automobila sam imao priliku da vidim i industrijski proizvedenu Tojotu Jaris.
Da li u Srbiji postoji još neka škola poput vaše?
-Verovatno smo mi jedina škola, jer nam se javljaju ljudi iz unutrašnjosti i dolaze u Beograd da bi koristili našu uslugu.
Gde se zainteresovani kandidati za obuku mogu javiti?
-Auto-škola Stopex se nalazi u ulici Bulevar Revolucije 298, telefoni su 011-411-752 i 011-401-192. Obuka osoba sa hendikepom je 12 000 dinara a način plaćanja je po dogovoru, s tim da, ukoliko se ide po kandidata još dodatno naplaćuje ali je u svakom slučaju ova dodatna usluga jeftinija od taksija.
Iz razgovora se može zaključiti da većina osoba sa hendikepom može uspešno da savlada vožnju. Potrebno je samo sesti za volan i isprobati svoje mogućnosti.

http://www.adsyu.org/publikacije/bush/bilten_4_5/

vest je stara treba proveriti http://www.011info.com/view_details.php?fid=15573&sid=38

Van mreže bedazzled

  • Član
  • **
  • Poruke: 45
  • Pol: Muškarac
  • Bad in the game!
  • Dg: Poliomyelitis
Odg: Ko, gde, kako ugradjuje ručne komande u automobile?!
« Odgovor #2 poslato: Septembar 07, 2008, 11:18:43 posle podne »
isao sam na sajt medjutim tamo nema nista od gore navedenog! Zvacu telefonom pa cu se raspitati!!! Da li je moguce da samo jedna auto skola radi ovo u celoj zemlji???

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Ko, gde, kako ugradjuje ručne komande u automobile?!
« Odgovor #3 poslato: Septembar 07, 2008, 11:25:13 posle podne »
Kao što vidiš!!!  :(

Kad ih čuješ javi šta si saznao. :)

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110104
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Ko, gde, kako ugradjuje ručne komande u automobile?!
« Odgovor #4 poslato: Septembar 07, 2008, 11:35:11 posle podne »
Nije jedina. Bio je neki članak o tome i uvozu vozila. Potrajaće dok to nađem a zbog toga sam i sačuvao taj papir. Mislim da se tu pominju i neke radionice za preradu vozila a osim toga i Roxi je to radila, valjda prošle godine. Sorry, danas sam u poslu, pa nisam stigao to da potražim.

Van mreže bedazzled

  • Član
  • **
  • Poruke: 45
  • Pol: Muškarac
  • Bad in the game!
  • Dg: Poliomyelitis
Odg: Ko, gde, kako ugradjuje ručne komande u automobile?!
« Odgovor #5 poslato: Septembar 09, 2008, 02:33:40 posle podne »
Zvao sam i dobio odgovore! i dalje rade obuku,doduse samo na jugicu :D ali dobro 8) Polaganje kosta 25.200 din znaci nimalo,malo :o Ispiti se placaju 2.500 din. Pitao sam  i za to budzenje koje se ugradjuje u auto po potrebi vozaca i gospodja koja tamo radi mi je rekla da oni mogu da me povezu sa ljudima koji to rade!!!

Ako neko ima jos neku auto skolu ili informacije bilo bi super,recimo negde u unutrasnjosti Srbije posto nisam iz BG!?

pozz...

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110104
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Ko, gde, kako ugradjuje ručne komande u automobile?!
« Odgovor #6 poslato: Septembar 09, 2008, 09:48:20 posle podne »
Roxi je na severu. Pitaću je gde je prerađivala auto.
Ono što sam našao je, firma Dunav iz Novog Sada (021/6393-455). Za dalje informacije, upućuju na udruženja invalida koja imaju podatke o zanatskim radnjama koje se bave tim preradama.

Van mreže Roxi

  • VIP
  • ***
  • Poruke: 3526
  • Pol: Žena
  • MS
Odg: Ko, gde, kako ugradjuje ručne komande u automobile?!
« Odgovor #7 poslato: Septembar 10, 2008, 09:40:00 posle podne »
Ja sam pre dve godine, da bih dobila aktivna kolica preko socijalnog, odradila rucne komande na kec-u ali to nisam koristila jer je vrlo nezgodno, nezgodno je cak i za zdravog kamoli za nas.
Sad smo kupili novu Opel Corsu sa automatskim menjacem da bih je ja vozila alijos uvek nisam nista uradila po tom pitanju. Dacu ti lin na kome se predstavlja covek, invalid, koji (tako kaze) radi ugradnju rucnih komandi.
Napominjem da ja nisam bila u kontaktu s njim ali nameravam evo vec sutra pre podne da ga nazovem.
Ko od nas pre dobije neke informacije neka napise ovde.
Ja sanjam da vozim kao nekada... :) Vozicu opet, sigurno!

Evo link    http://invacentar.com/21.html
Sklerozice, ovo nece biti problem?

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110104
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Ko, gde, kako ugradjuje ručne komande u automobile?!
« Odgovor #8 poslato: Septembar 10, 2008, 09:51:47 posle podne »
Valjda neće, a Simo će možda uvesti popust za one koji dolaze preko ovog foruma.  ;D

Van mreže bedazzled

  • Član
  • **
  • Poruke: 45
  • Pol: Muškarac
  • Bad in the game!
  • Dg: Poliomyelitis
Odg: Ko, gde, kako ugradjuje ručne komande u automobile?!
« Odgovor #9 poslato: Septembar 17, 2008, 10:51:03 posle podne »
I ? Jel neko pricao sa ovim likom sto to ugradjuje u automobile???

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110104
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Ko, gde, kako ugradjuje ručne komande u automobile?!
« Odgovor #10 poslato: Septembar 17, 2008, 10:54:49 posle podne »
Roxi je rekla da će zvati. Kada to uradi, javiće, mada možeš i ti, pošto na tom sajtu stoje kontakt telefoni.

Van mreže Roxi

  • VIP
  • ***
  • Poruke: 3526
  • Pol: Žena
  • MS
Odg: Ko, gde, kako ugradjuje ručne komande u automobile?!
« Odgovor #11 poslato: Septembar 18, 2008, 12:22:09 posle podne »
Zvala sam ali on nije kuci, a mobilni mu je iskljucen. Zadnja 3-4 dana nisam pokusavala. Cim budem imala informaciju javicu - sigurno!

Van mreže Roxi

  • VIP
  • ***
  • Poruke: 3526
  • Pol: Žena
  • MS
Odg: Ko, gde, kako ugradjuje ručne komande u automobile?!
« Odgovor #12 poslato: Septembar 23, 2008, 10:22:38 pre podne »
Upravo sam se cula sa Simom (covek koji to radi).
Bitno je da auto ima automatski menjac sve ostalo on odradi.
Sve je gotovo za 4 sata i sto je najlepse - cena je 140 eura!!!
U Hrvatskoj to kosta  preko 1000 eura?!
Nisam pitala za atest.... ali to treba naknadno uraditi.

Van mreže bedazzled

  • Član
  • **
  • Poruke: 45
  • Pol: Muškarac
  • Bad in the game!
  • Dg: Poliomyelitis
Odg: Ko, gde, kako ugradjuje ručne komande u automobile?!
« Odgovor #13 poslato: Novembar 13, 2008, 04:33:40 posle podne »
Hvalal na informacijama. I ja sam zvao i rekao mi je to isto samo sto mi je rekao 120eura ali dobro. E sad koliko se naplacuje taj atest i gde se to radi?
I jos jedno pitanjce: Ovih narednih dana krecem u trazenje automatika! Tesko je naci uospte dobrog za pare koje sam ja izdvojio a to je do 7000evra. Posto planiram da ga naravno ja vozim ali i moja supruga pa u neki uzi izbor nam je po sadasnjim cenama uslo par marki automobila: Citroen c3,peugeot 307,renault megane,ford focus.
Ako neko zna i moze da mi pomogne i uputi u neke auto placeve gde to moze da se mozda naruci ili tako sto jer po oglasima ove automobile automatike tesko ima...

I da na kraju jos da dodam da u pretstavljanju sebe nisam rekao da se vec 10-ak godina bavim hip-hop muzikom pa sve koje to mozda moze da zainteresuje moje pesme,albume i spotove mogu naci na stranici: www.myspace.com/nsabad


pozz ljudi i sve naj!!!

Van mreže Roxi

  • VIP
  • ***
  • Poruke: 3526
  • Pol: Žena
  • MS
Odg: Ko, gde, kako ugradjuje ručne komande u automobile?!
« Odgovor #14 poslato: Novembar 14, 2008, 11:13:46 pre podne »
Atest sam ja pre dve godine radila na kecu u Novom Sadu na masinskom fakultetu. Nazoves na fax i uputice te kad, kako, gde i koliko se placa.
Taj auto nikad nisam vozila jer je zastava sva sa mehanickim komandama i nema automatski menjac. Auto je prepravljen jer mi je to bio jedan od uslova da dobijem laka aktivna kolica preko naloga.
Znaci, cak ni sam atest nije mnogo kostao kad mi se sve to isplatilo da uradimo da bih dobila ta kolica.
Ti si u kolicima?

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.