Autor Tema: Radna terapija  (Pročitano 14044 puta)

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110100
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Radna terapija
« poslato: Februar 22, 2007, 07:02:05 posle podne »
Citat: sand
Radna terapija je vještina pomaganja ljudima kako bi oni mogli obavljati svoje svakodnevne aktivnosti. Cilj radnog terapeuta je osposobiti i osnažiti pojedince do njihovih maksimalnih mogućnosti poštujući individualnost svake osobe, njezine želje i ciljeve. Radna terapija potiče samostalnost svih osoba uključenih u proces radne terapije, bilo da su oni djeca, roditelji djece kojima je potrebna pomoć radnog terapeuta, odraslih osoba kojima je narušena samostalnost kao i starijim osobama. Radni terapeut pomaže osobi pri obavljanju svakodnevnih aktivnosti analizirajući svaku aktivnost posebno, rastavljajući je u jednostavne sekvence, uočavajući gdje se nalazi problem. Problem se po završetku aktivnosti analizira s klijentom kako bi se upoznao s metodama i ciljevima terapije koja bi mogla pomoći u svladavanju

tog problema U radnoj terapiji se poštuje načelo kako je svaka terapijska aktivnost ujedno i analiza iste. Stoga se testiranje u radnoj terapiji provodi kroz svakodnevni rad s klijentom pri obavljanju uobičajnih aktivnosti vezanih uz karakter posla i pojedinih uloga koje se klijentu, kao i nama mjenjaju tijekom uobičajnog dana.
Obzirom da je cilj radne terapije što neovisnija osoba, RT ima utjecaja na život klijenta s MS jer gledajući osobu kao cjelinu, a ne samo njezin kognitivni ili motorički dio metodama RT nalazi načine kako poboljšati i/ili kompenzirati deficite koji se odnose na simtome MS, ne narušavajući pritom jedinstvo osobe. Svaka osoba s MS je različita stoga je nužno aktivno je uključiti u njezin vlastiti terapijski proces. Radni terapeut istražuje rješenja i savjetuje kako doći do cilja koristeći se kadkad i alternativnim načinima ako to znači uspješni dolazak do cilja.
Primjeri problema su različiti kod svake osobe i njihova važnost se razlikuje od osobe do osobe. Nekome veći problem predstavlja što nema sigurnost kad hoće izaći iz kuće i naći se na kavi s prijateljicama nego što nema sigurnost ulaska i izlaska iz kade. Važnost i složenost svake aktivnosti mora se objasniti klijentici/tu kako bi i ona/on mogla/o aktivno sudjelovati u RT procesu te istovremeno vidio/la razlog i važnost pravilno izvedenih koraka određene aktivnosti. Radni terapeut je stučnjak koji poštujući želje klijenta ipak mora postaviti realne ciljeve i prioritete koji bi se realizirali u kratkoročnom ili dugoročnom RT tretmanu.
Primjer ciljeva može biti poboljšanje funkcije u vještinama dnevnog života (oblačenje košulje ili pripremanje ručka za obitelj) ili povećanje vještina suočavanja sa svakodnevnim stresom učeći racionalno planirati aktivnosti kako bi sebi omogućili/la odmor između zadataka.
U bolnici radni terapeut bi trebao biti dio multi-disciplinarnog tima stučnjaka koji se bavi lječenjem osoba s MS. Radni terapeut trebao bi raditi i u zajednici (izvan bolnice) kako bi osobe kojima je pomoć zapravo i najpotrebnija kad nisu u bolnici mogle dobiti odgovarajuću terapiju tijekom boravka u bolnici. Terapeut u zajednici je najbolje upoznat sa zdravstvenim stanjem svojih klijenata te je važan čimbenik u terapijskom tretmanu. RT u zajednici savjetuje na praktične aspekte u terapiji kao što su adaptacije kod kuće ili specijalna pomagala koja osobu čine neovisnom od tuđe pomoći u svakodnevnom životu.

Što može napraviti radni terapeut?
-Savjetovati uređenje kuće po potrebama klijenta. Posebna oprema ne treba biti komplicirana, ali znatno olakšava život osobama pomažući im u izvršavanju cijelih zadataka kao što su oblačenje (košulje – ako osoba ne može više kopčati gumbe treba staviti kvačice “muško – žensko” ili patent zatvarač što je još jednostavnije od kvačica (najgore je pribjegnut širokim majcama koje se navlače bez muke uz minimalan mišićni rad), kupanje ili tuširanje (npr. duža spužva s osiguranjem za fiksaciju šake kako spužva ne bi ispala dok osoba masira teže dostupna mjesta), priprema jela (postoji veliki broj pomagala koja omogućuju samostalnost u kuhinji) ili vožnja.
-Izraditi fiksno ili dinamičko pomagalo koje bi omogučilo bolju funkciju šake
-Nakon analize kuće ukloniti opasne predmete ili ih osigurati/zaštiti kako bi se moguće ozljede svele na minimum.
-Poticati trening koji poboljšava mogućnost izvršavanja zadataka tijekom dana (npr. slikanje na platnu ili papiru ne samo d a poboljšava psihičko stanje klijenta nego je i dobra vježba za šminkanje kod žena. Izrada kolača je odlična vježba za koordinaciju pokreta i organizaciju prostora i vremena, kao i planski raspored rada i odmora, a ujedno i povećava osjećaj vrijednosti)
- Pomoći osobi u suočavanju s privremenim poremećajem vida i memorije
-Poticati aktivnosti koje izgrađuju samopoštovanje i vjeru u sebe (zajedničko druženje s dragim osobama, odlazak na kratke izlete…) Vazno je pronaći aktivnost koju osoba voli ili je uvijek voljela, a nije imala vremena za nju.

Radni terapeut koristi pristup usmjeren na pacijenta kao pojedinca, koristeći aktivnost kao medij, kako bi omogućila izvođenje:
- aktivnosti samozbrinjavanja,
- produktivnosti,
- aktivnosti slobodnog vremena

Glavni cilj je pomoći svakom pojedincu postizanje maksimalne neovisnosti i kvalitete života.
Osobe oboljele od Ms-a lako se umaraju, pa radna terapija stavlja naglasak na aktivnosti koje nastoje umanjiti posljedice umora:
- Korištenje kratkih, ali čestih odmora tijekom dana;
- Planiranje i organiziranje zadataka, radnog prostora, eliminiranje nepotrebnih koraka smanjit će napore i uštedjeti vrijeme i energiju;
- Pravilno rasporediti lakše i teže aktivnosti tijekom dana, teže aktivnosti obavljati u nekoliko faza između kojih moraju bit i periodi odmora;
- Za obavljanje svakog zadatka planirati dovoljno vremena;
- Napraviti dnevni, tjedni i mjesečni plan aktivnosti i sastanaka;
- Eliminirati aktivnosti koje nisu nužne 8npr. Suđe se ne mora bristai, već se može ostaviti da se samo ocijedi)
- Planirati većinu aktivnosti prije podne, jer u to doba imamo najviše nergije
- Izbjegavati rad pri visokim temperaturama, jer povećavaju zamaranje
- Stres može uzrokovati umor, stoga ga treba minimalizirati tehnikama relaksacije
- Ne oklijevati u traženju pomoći ako je nužna (od obitelji ili prijatelja)

TERAPIJSKE INTERVENCIJE KOD OSOBA OBOLJELIH OD MS-a UKLJUČUJU:

1.Aktivnosti samozbrinjavanja
- Osobna higijena
- Oblačenje
- Hranjenje
- Komunikacija

2.Produktivne aktivnosti
- Posao
- Održavanje kućanstva
- Adaptacija stana

3.Aktivnosti slobodnog vremena
Slobodno vrijeme može se opisati kao iskustvo slobodno odabranog sudjelovanja u bilo kojoj aktivnosti koju karakteriziraju: zadovoljstvo, uživanje, ispunjenje i kontrola.

Neke od kreativnih tehnika koje predlažemo osobama oboljelima od multiple skleroze su:
- Kaširanje
- Rad s glinom
- Oslikavanje stakla
- Izrađivanje nakita od FIMO-MASE za modeliranje
- Izrađivanje prigodnih ukrasa i čestitki, slikanje (rad s temperama, pastelama, gvašom...)

Posebna vrijednost radne terapije prepoznaje se u procjenjivanju osoba oboljelih od MS-a kroz aktivnosti njihovog svakodnevnog života i uočavanje problema u izvođenju aktivnosti i njihovom upotrebom kao terapijskog medija, radni terapeut djeluje na pacijentovo osamostaljivanje, zadovoljstvo, a time i na poboljšanje kvalitete života.


društvo multiple skleroze split

Hendi-društvo

Radna terapija
« poslato: Februar 22, 2007, 07:02:05 posle podne »

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110100
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Radna terapija
« Odgovor #1 poslato: Novembar 21, 2007, 10:36:00 posle podne »
Objavljeno: 16.11.2007.
 
 Multipla Skleroza: Radna terapija

Radna terapija može pomoći ljudima koji boluju od multiple skleroze da ostanu aktivni u svom svakodnevnom životu.

   Kada razmotriti mogućnost pomoći radnog terapeuta?
   Kako radna terapija može pomoći?


Poboljšavajući svoje vještine, učeći alternativne načine kako obaviti neki zadatak, ili upoznavajući se sa korisnom opremom, radni terapeut može pomoći osobi koja boluje od multiple skleroze da svakodnevne aktivnosti obavlja s većom lakoćom i zadovoljstvom.

Kada razmotriti mogućnost pomoći radnog terapeuta?
Radna terapija može biti od velike koristi kada vam simptomi multiple skleroze onemogućuju:

Produktivnost kod kuće, na poslu ili u školi

Zabavu, kao što je uživanje u aktivnostima kojima ste se nekada bavili i pronalaženju novih načina kako iskoristiti slobodno vrijeme

Brigu o sebi samima, oblačenje, kupanje, njegovanje i hranjenje

Kako radna terapija može pomoći?
Radna terapija općenito pruža procjenu, liječenje i prijedloge za sljedeća područja:
Terapija ruku i šake
Pomoć u pisanju
Informacije o mogućim promjenama i prilagodbi okoline u kojoj se osoba kreće (npr. kuće)
Procjena vozačkih sposobnosti i informacije o promjenama i prilagodbama osobnog vozila
Kuhanje i prilagodbe u domaćinstvu
Hranjenje i prilagođavanje pribora za jelo
Promjene i prilagodbe osobnih računala
Promjene radnih mjesta i radne opreme
Razvijanje vještina dobrog korištenja i uživanja u slobodnom vremenu
Korištenje običnih ili električnih invalidskih kolica
Korištenje kade ili toaletne opreme
Oblačenje i njegovanje

WebMD

Izvor: PLIVAzdravlje

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.