Autor Tema: Samo jedan govorni semafor za pomoć slabovidim osobama  (Pročitano 11321 puta)

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Samo jedan govorni semafor za pomoć slabovidim osobama
« poslato: Avgust 15, 2008, 11:38:58 posle podne »
U Beogradu postoji samo jedan govorni semafor koji pomaže slepim i slabovidim osobama da pređu na drugu stranu ulice, kad nemaju pratioca. U udruženju slepih i slabovidih osoba „Beli štap“ napominju da bi postavljanje takvih uređaja pomoglo, ali ne bi u potpunosti rešilo probleme.
Na raskrsnici Cara Dušana i Filipa Višnjića u Zemunu postoji govorni semafor koji slepe i slabovide obaveštava kad mogu da pređu ulicu. Za vreme trajanja zelenog svetla govorni semafor ponavlja: „Možete preći ulicu Filipa Višnjića, možete preći ulicu Filipa Višnjića...“. Ovaj semafor postavljen je na inicijativu Škole za učenike oštećenog vida „Veljko Ramadanović“ u Cara Dušana 143. Dok neki gradovi u Srbiji imaju po nekoliko takvih semafora (Subotica i Novi Sad), u Beogradu je još u toku ispitivanje svrsishodnosti takvog uređaja.
- Govorni uređaj je postavljen u martu mesecu i ispitivanje njegove korisnosti će trajati do kraja godine. To je pilot projekat u kome učestvuje i škola. Razgovaraćemo i sa decom da bi videli koliko im takav uređaj zaista pomaže. Postoji mogućnost da se uređaji postave i na drugim lokacijama u gradu, ali najpre treba ispitati koliko bi postavljen doprineo bezbednosti u saobraćaju ljudi sa oštećenjima vida - kaže Ljiljana Kuzmanović iz Sekretaijata za saobraćaj.
Ona napominje da su potencijalne lokacije gde će možda biti instaliran ovakav vid pomoći na mestima u blizini škola i udruženja za slepe i slabovide osobe. Dakle, semafori sa govornim automatima nedostaju u blizini Jevrejske, Cetinjske , Cvijićeve, Filipa Filipovića, Sredačke...sve su to ulice u kojima se nalaze institucije i škole za slepe i slabovide u Beogradu. Na 24 raskrsnice u Beogradu postoje zvučni semafori, koji takođe pomažu slepima za lakšu orijentaciju u prostoru, ali je utisak da bi broj govornih ili zvučnih semafora mogao da se poveća.
Svaka inicijativa bilo koje škole ili ustanove je dobrodošla. I bez toga mi pratimo saobraćajne tokove u blizini tih institucija, posebno škola, navodi Kuzmanović.
U školi „Veljko Ramadanović“ u Zemunu slepa i slabovida deca uče da se orijentišu u prostoru i da se samostalno kreću. Postavljanje više govornih uređaja na semafore u velikoj mrei bi pomoglo snalaženje slepih i slabovidih u prostoru, i obezbedilo im da lakše pređu ulicu.
Nema peripatologa
Vesna Nestorović iz udruženja za slepe i slabovide osobe „Beli štap“ kaže da povećanje broja govornih i zvučnih semafora može da pomogne, ali da to neće rešiti jedan od najvećih poblema slepih u Beogradu i Srbiji nemogućnost samostalnog kretanja.
- Nema ko da obučava ljude da se samostalno krecu. To ne može da se nauči od članova porodice ili prijatelja, već za to postoje obučeni stručnjaci koji se zovu peripatolozi i kojih u Srbiji, nažalost, nema. Za dolazak peripatologa iz inostranstva neophodna su velika materijalna sredstva, zbog čega bi i država trebalo aktivnije da se uključi u ovaj problem - navodi Nestorović.

Izvor Blic

Hendi-društvo

Samo jedan govorni semafor za pomoć slabovidim osobama
« poslato: Avgust 15, 2008, 11:38:58 posle podne »

Van mreže Ena

  • VIP
  • ***
  • Poruke: 133499
  • Pol: Žena
  • Zivot je izazov.Ne gubi vreme uzivaj u njemu...
  • Dg: MS
Odg: Samo jedan govorni semafor za pomoć slabovidim osobama
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 05, 2008, 11:18:57 pre podne »
U mom gradu Indjiji...govorni semafori postoje vec neke 2 gd.odprilike,i to na svakoj raskrnici u gradu.Jos se radi na stavljanju jednog kod jedne osnovne skole.
Indjija nije neki veliki grad ali je jako uredjen i lep.


Van mreže olja

  • Član
  • **
  • Poruke: 2375
  • Pol: Žena
  • Grad: Bg
Odg: Samo jedan govorni semafor za pomoć slabovidim osobama
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 07, 2008, 09:48:10 pre podne »
Džaba semafori, oznake, putokazi, znakovi.... kad budu pooštrili načine za dobijanje vozačke dozvole, kao i kazne za prekršaje, neće biti potrebno toliko opreza!

Da ne pominjem to da investicije tog tipa ne donose profit ;D

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Samo jedan govorni semafor za pomoć slabovidim osobama
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 07, 2008, 10:05:35 pre podne »
Nije stvar samo u profitu,obrazovanju vozača.
Potrebno je otvoriti oči svima da su  lica sa posebnim potrebama takođe učesnici u saobraćaju bilo kao pešaci bilo kao vozači.Gradske vlasti u pojedinim gradovima još nemaju svest o tome da i njima treba omogućiti da se bezbedno kreću ulicama.
Pohvalno je to što su u Inđiji uradili,a lično sam videla kako je uređeno Užice(nažalost u tom trenutku nisam nisam imala foto aparat da to slikam) .Koliko su se zaista trudili.Na svakoj raskrsnici govorni semafor ,na svakom pešačkom prelazu uređen spust na kolovoz.

Van mreže Ena

  • VIP
  • ***
  • Poruke: 133499
  • Pol: Žena
  • Zivot je izazov.Ne gubi vreme uzivaj u njemu...
  • Dg: MS
Odg: Samo jedan govorni semafor za pomoć slabovidim osobama
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 07, 2008, 01:13:03 posle podne »
Govorni semafori su potrebni i zbog dece,i zato se sada radi i na tome da se kod osnovne skole stavi jedan.
Ovo je centar grada

Na prelazu kod ove skole je u planu postavljanje semafora

gimnazija je u samom centru grada i tu ima semafor.

Malo sam vam sada samo pokazala moj grad.

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110034
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Samo jedan govorni semafor za pomoć slabovidim osobama
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 08, 2008, 09:38:57 posle podne »
A šta su oni semafori koji "pište"? Njih ima malo više, ili mi se čini?

Van mreže Ena

  • VIP
  • ***
  • Poruke: 133499
  • Pol: Žena
  • Zivot je izazov.Ne gubi vreme uzivaj u njemu...
  • Dg: MS
Odg: Samo jedan govorni semafor za pomoć slabovidim osobama
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 08, 2008, 09:52:49 posle podne »
posto nemam sliku semafora kako pricaju(tako kaze moj sin)kad budes prolazio kroz Indjiju zustavi se da cujes kako pricaju.  :)
Slike sam stavila da vidite kako imam lep grad i zao mi je sto nisam nasla nigde sliku sa semaforom bar jednim.Onaj gore se lose vidi. :'(

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Samo jedan govorni semafor za pomoć slabovidim osobama
« Odgovor #7 poslato: Decembar 04, 2008, 01:32:51 posle podne »
Cреда, 03. децембар 2008.

На четири раскрснице постављени звучни семафори


На раскрницама Васе Чарапића и Змај Јовине, Цара Душана и Јеврејске, Делиградске и Пастерове и у Главној улици у Земуну данас су пуштени у рад звучни семафори намењени лакшем самосталном кретању особа оштећеног вида. Ова врста семафора постављена је на иницијативу Министарства рада и социјалне политике и Секретаријата за саобаћај, а поводом 3. децембра, Светског дана особа са инвалидитетом.

– Данас смо пустили у рад четири звучна семафора, а наредне године планирамо да ове уређаје поставимо на још петнаестак најважнијих раскрсница. Планирамо да створимо услове да бар у једној школи у свакој београдској општини инвалиди могу нормално да бораве и уче. У Скупштини града имамо два одборника инвалида који могу на најбољи начин да се боре за интересе људи са инвалидитетом. Надам се да ћемо ускоро успети да досегнемо бар мали део европских стандарда када је ова проблематика у питању – рекао је Драган Ђилас.

Уређаји на семафорима корисницима ће пружати говорну поруку о слободном прелазу преко улице (зеленом светлу за пешаке) и називу те улице.

За набавку четири уређаја Министарство за рад и социјалну политику издвојило је 397.000 динара, а Секретаријат за саобраћај обезбедио је техничку подршку.

Министар Расим Љајић рекао је да је данас у четири града Србије постављено укупно 17 звучних семафора.

– И поред напора да људима са инвалидитетом олакшамо живот, њихов положај још није на задовољавајућем нивоу. Чак 70 одсто ових особа има проблем са сиромаштвом и с правом од нас очекује да што пре усвојимо нови закон о запошљавању који ће прописати обавезу послодаваца да запосле инвалиде. Очекујемо да овај закон буде усвојен у првом тромесечју следеће године – рекао је министар Љајић.
Izvor Beograd

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Samo jedan govorni semafor za pomoć slabovidim osobama
« Odgovor #8 poslato: Novembar 17, 2009, 12:48:21 posle podne »
Novi uređaj u Starine Novaka-Beograd
Semafor za lakši prelazak ulice
Autor: Goran Svilar  17.11.2009.

Semafor za lakše snalaženje osoba sa oštećenim vidom, postavljen je na raskrsnici Starine Novaka i Ulice 27. marta. Lanterna u vidu kutije, postavljena je na semaforskim stubovima, ima tri dugmeta, jedno vibrira kad je uključeno zeleno, a drugo kad je uključeno crveno svetlo, dok treći taster služi za najavu dolaska osobe sa oštećenim vidom.

Deo uređaja je i takozvana taktilna ploča na kojoj će slepi i slabovidi dodirom moći da pročitaju kako izgleda raskrsnica koja je pred njima, koliko ima saobraćajnih traka, odakle dolazi zvuk, i koliko je dugačak pešački prelaz. Na desnoj strani kutije postoje tri dugmeta od kojih je jedno (najmanje) namenjeno za najavu dolaska slepe ili slabovide osobe do pešačkog prelaska. Slepi će pritiskom na taj taster dobijati nekoliko vrsta informacija, od detaljnog opisa mesta gde se slepa osoba nalazi uz pomoć govornog automata, preko toga koji zvučni signal imitira rad crvenog ili zelenog svetla, do vibrirajućih tastera koji simuliraju rad svetlosnih signala.

Prototip novih uređaja izradio je Institut „Mihajlo Pupin“, a testira ga Sekretarijat za saobraćaj. Lanterne, slobodnije rečeno kutije veličine 20x25 centimetara biće postavljene na semaforske stubove. Osim toga, ukoliko ovi uređaju zažive, neophodno je da se svim udruženjima za slepe i slabovide osobe podele uputstva za upotrebu.

ceo tekst : Blic

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Samo jedan govorni semafor za pomoć slabovidim osobama
« Odgovor #9 poslato: Mart 04, 2010, 01:55:52 posle podne »
Lanterne za olakšano kretanje osoba sa oštećenim vidom

Sekretarijat za saobraćaj realizovaće javnu nabavku kupovine i ugradnje 60 lanterni za potrebe olakšanog kretanja osoba sa oštećenim vidom na raskrsnicama sa semaforima, saopštila je danas Gradska uprava.

Lanterne u kompletu sa 60 eksternih zvučnika biće montirane na 30 pešačkih prelaza, precizirano je u saopštenju i navedeno da je kao sredstvo za informisanje slepih i slabovidih osoba o signalnim pojmovima na semaforizovanim raskrsnicama razvijen nov element spoljne opreme koji te informacije emituje putem zvučnih, vibro i taktilnih signala.

Kako je navedeno, lanterne bi mogle biti postavljene na raskrsnicama: Kondina, Svetogorska, Hilandarska i Cetinjska, Dimitrija Tucovića - Igmanska, Ruzveltova - Novo groblje, prelaz preko Ruzveltove, 27. marta - Kraljice Marije - Starine Novaka, Bulevar kralja Aleksandra - Beogradska.

U saopštenju su navedene i lokacije Knez Mihailova - Pariska, Bulevar Mihaila Pupina - Goce Delčeva, Bulevar kralja Aleksandra - Ruzveltova.

ceo tekst : smedia

Van mreže Sladjana_Boj

  • Član
  • **
  • Poruke: 27
Odg: Samo jedan govorni semafor za pomoć slabovidim osobama
« Odgovor #10 poslato: Januar 04, 2011, 02:12:52 pre podne »
Jednj muka ne ide sama em ne vidim em neznam boje sunce mi jako smeta ja u mom selu nesmem ni da pomislim da krocim na ulicu a kamoli da idew negde

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.