Autor Tema: Inkontinencija  (Pročitano 49057 puta)

Van mreže Maki

  • Član
  • **
  • Poruke: 16539
  • Pol: Žena
  • nova ja
  • Dg: MS
Odg: Inkontinencija
« Odgovor #15 poslato: April 27, 2009, 04:35:27 posle podne »
Detrusitol ili Ditropona tbl  21 euro ili 1900 dinara
Inkontan (još nisam išla ponovo kod dr opšte prakse da vidim je li na pozitivnoj listi a nisam u apoteci pitala koliko košta)

Hendi-društvo

Odg: Inkontinencija
« Odgovor #15 poslato: April 27, 2009, 04:35:27 posle podne »

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Inkontinencija
« Odgovor #16 poslato: April 27, 2009, 04:42:37 posle podne »
Maki,imaš ovde pozitivne liste lekova,pa vidi da li ga ima na listi

http://www.hendidrustvo.info/forum/index.php/topic,965.msg75259.html#msg75259

Van mreže Maka

  • Član
  • **
  • Poruke: 3407
  • Pol: Žena
Odg: Inkontinencija
« Odgovor #17 poslato: April 28, 2009, 08:34:00 pre podne »
Pila sam Ditropan, nista mi nije pomagao.

Van mreže Maki

  • Član
  • **
  • Poruke: 16539
  • Pol: Žena
  • nova ja
  • Dg: MS
Odg: Inkontinencija
« Odgovor #18 poslato: Maj 27, 2009, 04:07:04 posle podne »
taman sam pomislila da neću morati ništa da pijem uz pomoć fizikalne nisam imala problema dok se nisam probudila sva mokra,i dalje se nadam da postoji neki drugi uzrok...nastaviću sa vježbanjem neću još ništa piti >:D >:D

Van mreže Maki

  • Član
  • **
  • Poruke: 16539
  • Pol: Žena
  • nova ja
  • Dg: MS
Odg: Inkontinencija
« Odgovor #19 poslato: Maj 27, 2009, 04:10:40 posle podne »
možda moja igra po lokvama sa djecom >:(

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Inkontinencija
« Odgovor #20 poslato: Maj 28, 2009, 02:44:13 posle podne »
.nastaviću sa vježbanjem neću još ništa piti >:D >:D
Maki koje vežbe radiš?

Van mreže Maki

  • Član
  • **
  • Poruke: 16539
  • Pol: Žena
  • nova ja
  • Dg: MS
Odg: Inkontinencija
« Odgovor #21 poslato: Maj 28, 2009, 02:58:18 posle podne »
ma vježbe koje su me učili na fizikalnoj jedna od vježbi podrazumijeva i vježbu da se napnem kao da ću da piškim  pa pustim i tako često ne brojim

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Inkontinencija
« Odgovor #22 poslato: Maj 28, 2009, 03:05:18 posle podne »
da ,to je jedna od vežbi male karlice.
imaš ovde više o vežbama
http://www.hendidrustvo.info/forum/index.php/topic,1129.0.html

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Član
  • **
  • Poruke: 2913
Odg: Inkontinencija
« Odgovor #23 poslato: Jun 12, 2009, 09:59:38 posle podne »
POREMEĆAJI MOKRENJA

Poremećaji mokrenja spadaju u vrlo uznemirujuće tegobe, koje znatno utiču na kvalitet života, na lično, profesionalno i socijalno funkcionisanje bolesnika.
Poremećaji mokrenja u MS se javljaju kod 96% bolesnika, sa MS poslije 10 godina trajanja bolesti.

Na koji način se ispoljavaju smetnje sa mokrenjem u MS?

Smetnje sa mokrenjem se mogu ispoljiti na dva osnovna načina: U vidu poremećaja u zadržavanju urina (koji se i najčešće javljaju) i poremećaja u pražnjenju mokračne bešike.
Kod nekih bolesnika smetnje sa mokrenjem se mogu ispoljiti na više načina.

Da li su moguće komplikacije kod bolesnika koji imaju poremećaj mokrenja?

Kod bolesnika sa MS koji imaju poremećaj mokrenja glavna komplikacija su infekcije mokračnih puteva, koje kasnije, ako se ne otkriju i ne liječe, mogu da dovedu do oštećenja bubrega.
Pored toga, infekcije mokračnih puteva mogu da pogoršaju neke simptome bolesti, na primjer spasticitet. Zato je važno da bolesniksvog ljekara izvijesti na vrijeme o pojavi ovakvih tegoba!! 

Da li je moguće liječiti poremećaj mokrenja u MS?

Tegobe sa mokrenjem mogu da se ublaže nekada i spontano, kao što se i mnogi simptomi u MS mogu nekada spontano poboljšati, djelimično ili potpuno.
Lijekovi koji se koriste u terapiji pogoršavanja bolesti mogu dovesti i do povlačenja smetnji sa mokrenjem.
Ukoliko postoji infekcija mokračnih kanala, nju takođe treba liječiti antibiotskom terapijom.
Međutim, smetnje sa mokrenjem se mogu ublažiti i primjenom odgovarajućih lijekova i procedura. Kod bolesnika sa noćnim mokrenjem i umokravanjem pozitivno dejstvo nekada može da ima dezmopresin acetat, koji se proizvodi u vidu spreja ili kapi za nos. Neki od lijekova koji mogu da olakšaju smetnje u vidu poremećaja u zadržavanju urina, a nalaze se i na našem tržištu su probantin i detrusitol ( proizvode se u vidu tableta).

 Takođe, neki od lijekova koji se primarno koriste kao antidepresivi (npr. Amyzol) mogli bi da pokažu pozitivno dejstvo i na ovu vrstu poremećaja.
Nažalost, pomenuti lijekovi nemaju pozitivno dejstvo kod  bolesnika sa poremećajima u pražnjenju mokračne bešike, štaviše, mogu ih i pogoršati. Kod nekih bolesnika sa ovakvom vrstom poremećaja povoljne efekte bi mogli imati lijekovi iz grupe spazmolitika (npr. Lioresal). Neki drugi pokušaji medikamentoznog, pa čak i hirurškog liječenja poremećenog pražnjenja mokračne bešike, nažalost, nisu dali pozitivne efekte. U svakom slučaju, kod smetnji sa pražnjenjem mokračne bešike, može se pokušati sa stimulacijom trbušnog zida iznad predjela mokračne bešike, jer ovakva procedura može da olakša mokrenje.
Na kraju, one bolesnike koji imaju smetnje u vidu nemogućeg ili nepotpunog pražnjenja mokračne bešike treba naučiti da primjenjuju metodu povremene sterilne samokateterizacije, koja, ako se primjenjuje na odgovarajući način, znatno poboljšava kvalitet života bolesnika sa MS.
Zbog očigledne razlike u terapiji različitih vrsta poremećaja mokrenja u MS je vrlo važno da bolesnik ljekaru tačno opiše svoje smetnje, kako bi se postojeći poremećaji
Na što djelotvorniji način i liječili.

iz prirucnika: Upoznajte nas svijet, MS Udruzenje Nevesinje

Van mreže Dobri

  • Član
  • **
  • Poruke: 153
Odg: Inkontinencija
« Odgovor #24 poslato: Avgust 26, 2010, 12:00:55 pre podne »
Pila sam Ditropan, nista mi nije pomagao.

Svidjelo se to kome ili ne, ali kada je u pitanju inkontinencija, onda je tu jedini lider Enkorten. :ye1:
Većini pacijenata koji su pisali na forumu hr.(npr. forumaš jezero) ili tako nekako ali neki i ovdi na topiku multiple (poput Martine i moji postovi u Kovino ime- koja teško može pisati zbog kombinacije reumatoida), kontrola je uspostavljena već u prvom misecu.
Definitivno, iskustvo je pokazalo kod većine u roku od 30 dana prestaje inkontinencija (izuzev ako nije riječ o fizičkoj anomaliji usljed operacije, mehaničkog oštećenja i slično), uspostavlja se potpuna KONTROLA mokrenja i stolice, primjenom Enkortena u prvom mjesecu a stolice najdalje u roku od 3 miseca.
To je usko vezano za sposobnost Enkortena, da brzo omogući normalno funkcioniranje sfinktera (kružnih mišića), zato je taj učinak zamjetan i dobar kod otežanog govora, funkcije gutanja itd.
Iskustvo koje je imala moja Koviljka (Kova), kao težak slučaj je da se uspostava kontrole mokrenja i stolice u cijelosti završila sa drugom polovicom drugog mjeseca iako je prosjek potpune kontrole 30 dana. Ovo je potpuno siguran podatak jer je kod svih sa inkontinencijom, kao posljedicom MS Enkorten da učinak u prvom misecu.
Definitivno, drugi lijekovi za MS u ovoj sferi su apsolutno nemoćni ( nažalost jer bi bilo lipo imati veći izbor).
Ovdi doista govorimo o potpunom prestanku inkontinencije a ja sam napravia računicu da mi je izostanak troška pelena na godišnjoj razini kod Kove pokria 40 % troškova terapije Enkortenom.

Sada kad Kova više nije na Enkortenu ka ni ja, inkontinencija se nije vratila ali je u primjeni nekoliko pomoćnih tvari ka šta je polen u čaju, brusnica ( kada je ima sirove u staklenku sa medom - jedna velika žlica ujutro i jedna na večer),busnica zimi makar kandirana te izbjegavati prehladu mjehura i općenito prehlade, imati u slučaju najave pogoršanja, pri ruci antibiotike u dogovoru sa liječnikom.
Evo 7 miseci nakon prestanka dvogodišnje terapije- inkontinencija se nije vratila uz ovako kvalitetno održavanje.

E, volia bi znati, da li bi i nakon prestanka inkontinencije u prvom misecu terapije Enkortenom stanje ostalo isto a slučaju daljnjeg prestanka korištenja terapije, tribalo bi pitati neurologe koji prate pacijente sa MS koji su na terapiji Enkortenom a koji imaju inkontinenciju.
Ja ću to učiniti i pitati, makar me neurolozi napali i rekli da to nije moguće, jer oni uvik prvo kažu Ne.
Ako bi nakon prestanka u prvom misecu bilo moguće prestati a da stanje ostane isto , to bi bilo super.

Ja sam osobno zva u udruženje MS u Sarajevu, koje je krovna uduga u BiH i članica svjetske MS asocijacije, njihov tajnik ( sekretar, zaboravia sam ime), mi je potvrdia da su doslovce svi pacijenti na Enkortenu imali prestanak inkontinencije. :n13:
Čini mi se da bi vridilo probati taj jedan misec i vidjeti da li bi izostanak inkontinencije ,tako i ostalo uz dopunsko održavanje, poslije prekida terapije ( ipak je terapija još uvijek skupa, obzirom lijek još nije na listi u Hrvatskoj).

Nadam se da ovo bar malo ohrabruje buduću kvalitetu življenja.
Lipi pozdravi,

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Član
  • **
  • Poruke: 2913
Odg: Inkontinencija
« Odgovor #25 poslato: Oktobar 03, 2010, 04:58:44 posle podne »
posle obavljene intervencije sredilo se mokrenje
ne idem vise svaki cas u wc jer se besika potpuno isprazni
i idem 3 do 4x na dan, uvece uopste ne ustajem

Van mreže Ena

  • VIP
  • ***
  • Poruke: 133499
  • Pol: Žena
  • Zivot je izazov.Ne gubi vreme uzivaj u njemu...
  • Dg: MS
Odg: Inkontinencija
« Odgovor #26 poslato: Oktobar 03, 2010, 06:59:44 posle podne »
Super Asja. :D

Van mreže seve

  • Član
  • **
  • Poruke: 2128
  • Pol: Muškarac
  • Dg: G 35 i M10
  • Grad: Beograd
Odg: Inkontinencija
« Odgovor #27 poslato: Oktobar 03, 2010, 09:07:03 posle podne »
E kako je too lepo cuti 3-4 puta na dan,

Van mreže tatijana

  • Član
  • **
  • Poruke: 11247
  • Amor omnia vincit - Ljubav sve pobeđuje.
Odg: Inkontinencija
« Odgovor #28 poslato: Avgust 04, 2011, 04:05:27 posle podne »
Cula sam se juce sa curom koja je imala intervenciju u Nisu kad i ja..Kaze da ne primecuje neke promene,ali ide na razne meditacije,kolorterapije isl i cini joj se da ima vise energije..Rece mi za neki flaster koji je vrlo delotvoran kod inkontinencije ..Posto se meni taj problem nije sredio,od intervencije..mozda je za nijansu slabije izrazen,ali ,ako popijem casu vode,znam da cu u narednih 5-10 min obavezno u wc..racunam da je problem ostao.Cackala sam po netu da vidim za te flastere,ali..nisam iscackala inf gde mogu da narucim to..niti ima li ih kod nas..Ako neko zna,neka mi javi..Hvala..

Van mreže Draxonixa

  • Član
  • **
  • Poruke: 15
Odg: Inkontinencija
« Odgovor #29 poslato: Oktobar 28, 2011, 06:42:50 posle podne »
Pozz narode imam pitanje opet. Supruzi mi cesto kad treba da vrsi malu nuzdu dodje da ako ne ode u roku od 30 sec  - 1 min da ce se bukvalno upisati u gace... procitao sam da je inkontinencija  cesta kod MS-a pa me zanima jel to samo prolazna faza ili sta ? i da li se moze lijeciti necim ? Fala unaprijed ko god se javi da pise

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.