Autor Tema: Uvoz motornih vozila  (Pročitano 69136 puta)

Van mreže Maka

  • Član
  • **
  • Poruke: 3407
  • Pol: Žena
Odg: Uvoz motornih vozila
« Odgovor #30 poslato: Oktobar 09, 2008, 07:51:35 pre podne »
da je moj zahtev za oslobadjanje od placanje carine prosledjen Ministarstvu za rad, zdravstvo i socijalnu politiku, Sektor za zastitu osoba sa invaliditetom. Iskren da budem ocekivao sam da cu od njih dobiti negativan odgovor, posto su i u Fondu PIO pogresno tumacili Zakon.
Medjutim, u maju 2008., 8 meseci po podnosenju zahteva, od Ministarstva sam dobio famoznu Potvrdu, bez ikakvih problema.
Hvala puno Saletovom drugu iz banje!

Da li sam dobro shvatila da u ovom delu tvoje cele price ti nisi imao nikakvu ulogu, odnosno da nisi se vise pojavljivao.
Mom tati su dali zahtev i rekli da uz njega prilozim i dokumentaciju i da ce njihova komisija da proceni. Trazili su taj papir o 70% ostecenja, a on se pozivao na zakon u kome si ti pisao i gde jasno pise oboleo od MS, a ne u kom procentu. Mozda traze dokumentaciju da bi se uverili da se radi o MS, jer ovo je Srbija i svasta ljudi muvaju kada su pare u pitanju.
Hvala ti jos jednom.
Podnecu sledece nedelje pa da vidimo.
Ionako nemam para do iduce godine, pa taman negde do marta mozda i dodje potvrda.

Hendi-društvo

Odg: Uvoz motornih vozila
« Odgovor #30 poslato: Oktobar 09, 2008, 07:51:35 pre podne »

Van mreže Merso

  • Član
  • **
  • Poruke: 56
  • Pol: Muškarac
Odg: Uvoz motornih vozila
« Odgovor #31 poslato: Oktobar 09, 2008, 09:00:49 pre podne »
Mako,
moje pojavljivanje se svelo na podnošenje zahteva i odlazak na komisiju. Pre toga nisam bio ni na kakvoj komisija, pa stoga nisam ni imao nikakvu potvrdu, rešenje ili nešto slično, gde se kaže da imam MS. Na komisiji, u ul. Dr Aleksandra Kostića, mi je bila jedna žena lekar (neurolog). Pogledala moje papire, pregledala me (standardno: nakezi se, isplazi, pruži ruke, žmuri,...) i to je to. Moj razgovor sa njom sam opisao u prethodnoj poruci. Ukratko, nakon odlaska na Komisiju sva rešenja sam dobio na kućnu adresu. Još nešto vrlo važno, što sam zaboravio da ti kažem: ranije sam napomenuo da prilikom podnošenja zahteva moraš da daš svu originalnu medicinsku dokumentaciju. Kad to sve lepo predaš niko se ne seti da ti kaže da nakon dobijanja rešenja TI moraš da dođeš u Nemanjinu po nju (dokumentaciju). Ja sam smatrao da ću to dobiti zajedno sa rešenjem. Pošto se to nije desilo čekao sam još malo a onda sam otišao tamo rešen da iskoristim priliku i za malo terapije, pa da se istresem na nekom. Mislio sam da mi je dokumentacija izgubljena. Službenik na šalteru mi je rekao, sav iznenađen, da oni ne vraćaju dokumentaciju, već da sam moram po nju da dođem. E pa gospodo ja ne radim u Fondu PIO i to što je za vas normalno i opštepoznato za mene nije. Zato čuvaj onaj papirić sa brojem predmeta, koji dobiješ kada predaš zahtev. I još nešto, prilikom vraćanja svih tih papira, službenik mi je zadržao naki nalaz očnog lekara. Kao mora nešto da ostane kod njih (?).
Moj savet ti je da vidiš sa lekarom u komisiji da i li možeš od njih da dobiješ potvrdu da si obolela od MS, bez stepena (a može i sa njim) telesnog oštećenja. Ovo ti kažem zbog toga što recimo imaš pravo i na povlasticu za gradski saobraćaj, gde se u zahtevu dostavlja i potvrda da imaš MS (u konkretnom slučaju). Ja nisam pokušao sa lekarskim nalazima ali sumnjam da bi njima tamo nešto značilo G35.
Takva potvrda bi ti mogla koristiti i u budućnosti, nikad se ne zna, a njeno vađenje zahteva vreme (ponavljam, meni je trebalo 2 meseca od podnošenja zahteva da odem na komisiju i još 4 da dobijem od njih rešenje).

Pozdrav

Van mreže Maka

  • Član
  • **
  • Poruke: 3407
  • Pol: Žena
Odg: Uvoz motornih vozila
« Odgovor #32 poslato: Oktobar 09, 2008, 09:56:39 pre podne »
Mislim da sam sve shvatila. Probacu da im dam kopije.
Da li si nosio MR nalaze, mislim na same slike?

Van mreže Merso

  • Član
  • **
  • Poruke: 56
  • Pol: Muškarac
Odg: Uvoz motornih vozila
« Odgovor #33 poslato: Oktobar 09, 2008, 10:37:36 pre podne »
Nosio sam na Komisiju. Nisam predavao na salteru sa zahtevom. A na Komisiji mi nije trazila. Ponesi za svaki slucaj.
I naoruzaj se strpljenjem. Predaj zahtev što pre jer ne znaš koliko će vremena trebati. Mislim da komisije i u PIO i u Ministarstvu zasedaju jednom-dva puta mesečno, ili tako nešto, tako da možeš da prođeš i sa 4 meseca a i sa godinu dana.
Kupi lep auto pa da se trkamo.

Pozdrav

P.S. Ako gledaš nov auto pogledaj ko od zastupnika daje popust invalidima. ja sam našao Opel kod West Invest-a sa 14% popusta (uz oslobađanje od carine). O tom kad dobiješ potvrdu

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110100
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Uvoz motornih vozila
« Odgovor #34 poslato: Oktobar 10, 2008, 09:31:24 posle podne »
Merso, svaka čast na ovako detaljnom izveštaju.

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Uvoz motornih vozila
« Odgovor #35 poslato: Oktobar 16, 2008, 08:24:42 posle podne »
I još nešto iz Uprave Carina po pitanju prava na oslobođenje od plaćanja uvoznih dažbina.

Izvod iz tačke 11a:

Korisnik povlastice iz člana 192. tačka 11a. Carinskog zakona oslobođen je od plaćanja uvoznih dažbina na putnički automobil cilindra do 2500 cm3.

Nova vozila koja se uvezu po navedenom osnovu ne mogu se otuđiti pre isteka roka od 5 godina, a polovna vozila pre isteka roka od 3 godine.
Ukoliko se vozilo želi otuđiti pre isteka navedenih rokova, moraju se izmiriti sve dažbine.

Kompletan tekst  carinske povlastice

Van mreže Merso

  • Član
  • **
  • Poruke: 56
  • Pol: Muškarac
Odg: Uvoz motornih vozila
« Odgovor #36 poslato: Oktobar 16, 2008, 08:55:48 posle podne »
Tačno,
to sam zaboravio da napomenem. Ovo je jedno od boljih odredaba naše Carine. Ako pažljivije pročitate pravilnik (ili šta već), videćete da je ograničenje 2.500 cm3 PO CILINDRU. To znači da za vozilo sa, na primer, 5 cilindara zapremina motora može da bude 12.500 cm3. Tenkovi nemaju tolike cilindre. Predlagač je verovatno mislio na zapreminu motora, ali to nije napisao, tako da možete da uvozite praktično šta hoćete. Ne znam da li je neko to i pokušao jer, stvarno, automobil sa više od 2.500 cm3, sa ovom cenom goriva nije pametna opcija.

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110100
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Uvoz motornih vozila
« Odgovor #37 poslato: Oktobar 17, 2008, 09:27:11 posle podne »
Mislim da je to greška u kucanju. Ne piše po cilindru nego automobil cilindra do 2500 cm3. Trebalo bi da stoji zapremine.
Za takvo vozilo je i registracija, značajno skuplja.  :'(

Van mreže radnaskela

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 3
  • Pol: Muškarac
Odg: Uvoz motornih vozila
« Odgovor #38 poslato: Oktobar 23, 2008, 11:21:40 posle podne »
Ja ću sutra da odem u Nemanjinu i predam sve potrebne papire koje inače imam spremne od juna. Da Merso nije postovao svoju priču ko zna koliko bih još čekao. A ustvari nisam ništa čekao, nego ni drugarica koja radi na lekarskoj komisiji - ali ne za naš slučaj :'(, ni službenih na šalteru u Nemanjinoj gde se predaju papiri, nisu znali odgovor na moje pitanje, a to je: "Da li je dijagnoza MS sama po sebi dovoljan uslov za dobijanje subvencije na uvoz auta?" Tako sam barem ja to shvatio iz teksta Zakona, a čitajući šta je Merso napisao vidim da je ipak trebalo da poslušam svoj instinkt. Čak mi je neko rekao da odem kog neurologa da mi malo "nakiti" nalaz da bih imao potreban stepen invaliditeta da me ne odbiju. :o Nema veze, stari auto će da posluži još malo dok ne stigne rešenje, nadam se. Izvinjavam se zbog malo dužeg pisanija. Nadam se da ću u dogledno vreme moći da vam se pohvalim novim autićem.
Merso kralju!  :cheers:

Pozdrav

P.S. Nije problem 2500 cm3 po cilindru uz "malo" znanja o nuklearnoj energiji i koji štapić plutonijuma.  ;D

Van mreže Maka

  • Član
  • **
  • Poruke: 3407
  • Pol: Žena
Odg: Uvoz motornih vozila
« Odgovor #39 poslato: Oktobar 24, 2008, 07:42:18 pre podne »
Nemoj ni Saleta da zaboravis :a10:

Van mreže radnaskela

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 3
  • Pol: Muškarac
Odg: Uvoz motornih vozila
« Odgovor #40 poslato: Oktobar 24, 2008, 02:24:09 posle podne »
Izvini Sale, ne znam šta mi bi.  :-[
Kao da nisam sve čitao od početka. Ccc...
Hvala i tebi, naravno!  :cheers:

Van mreže sale

  • Član
  • **
  • Poruke: 41
  • Pol: Muškarac
Odg: Uvoz motornih vozila
« Odgovor #41 poslato: Oktobar 25, 2008, 12:12:20 posle podne »
Uživajte ljudi, sve je ok. bilo mi je pravo zadovoljstvo. Bitno da je tema do tančina razjašnjena, i da više niko neće da gubi vreme i energiju oko pribavljanja Potvrde za uvoz kola bez carine.
Inače nadam se da stoji dogovor da kad se na proleće ponovimo oranizujemo bar jedan konvoj do najbližeg kafea. Pozdrav

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110100
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Uvoz motornih vozila
« Odgovor #42 poslato: Oktobar 30, 2008, 12:40:21 pre podne »
Sale, i od mene izvinjenje i HVALA. :)

Van mreže Maka

  • Član
  • **
  • Poruke: 3407
  • Pol: Žena
Odg: Uvoz motornih vozila
« Odgovor #43 poslato: Novembar 14, 2008, 07:32:39 pre podne »
Predala sam zahtev i dokumentaciju. Zvace me na komisiju. Javljam se kada se maknem dalje.

Van mreže Maka

  • Član
  • **
  • Poruke: 3407
  • Pol: Žena
Odg: Uvoz motornih vozila
« Odgovor #44 poslato: Februar 12, 2009, 10:17:55 posle podne »
Dobila sam poziv za komisiju za 25.02. u ulici Dr Aleksandra Kostica 9.
Da li je neko tamo isao?
Pise da ponesem dokumentaciju, a kada sam predavala zahtev uzeli su mi sve originale ::)

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.