Autor Tema: Uvoz motornih vozila  (Pročitano 68978 puta)

Van mreže Maka

  • Član
  • **
  • Poruke: 3407
  • Pol: Žena
Odg: Uvoz motornih vozila
« Odgovor #15 poslato: Septembar 18, 2008, 07:39:30 pre podne »
To me i zbunjuje.
Da li ja samo sa dijagnozom sticem sva ta prava, ili se odredjuje stepen moje bolesti. Ne znam kako se to kaze, invalidnosti. Oni uvek navedu lica obolela od MS i nikada ne pominju stepen oboljenja. Ajte msovci jer neko koristi beneficije. Peca_Le mislim da jeste?

Hendi-društvo

Odg: Uvoz motornih vozila
« Odgovor #15 poslato: Septembar 18, 2008, 07:39:30 pre podne »

Van mreže Peca_Le

  • Član
  • **
  • Poruke: 1421
  • Pol: Muškarac
  • Dg: MS
  • Grad: Leskovac
Odg: Uvoz motornih vozila
« Odgovor #16 poslato: Septembar 18, 2008, 10:54:02 pre podne »
ja koristim beneficije kod parkiranja. Dali su mi povlasticu samo kad sam im odneo dijagnozu, ali mislim da to zavisi od grada do grada, ili bolje rezeno, od birokrate do birokrate. Ostale povlastice, ako ih ima,  nisam koristio. Mislim da udruzenje moze pomoci u tome.

Van mreže Maka

  • Član
  • **
  • Poruke: 3407
  • Pol: Žena
Odg: Uvoz motornih vozila
« Odgovor #17 poslato: Septembar 18, 2008, 02:04:17 posle podne »

Hvala!
Da li si dobio neki papir ili su ti samo dali nalepnicu?

Van mreže Tia

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 4918
  • Pol: Žena
  • Master of the Universe
Odg: Uvoz motornih vozila
« Odgovor #18 poslato: Septembar 18, 2008, 02:52:14 posle podne »
I nasa drugarica Roxi ima ms i stepen invalidnosti 100%.
Mislim da se stepen invalidnosti ipak utvrdjuje posebno jer da bi se dobio mora se otici na komisiju. Mozda bi ti to mogla da ucinis, da probas, jer time dobijas ne samo povlastice nego i mesecnu nadoknadu koja je oko 200e trenutno.

Van mreže sale

  • Član
  • **
  • Poruke: 41
  • Pol: Muškarac
Odg: Uvoz motornih vozila
« Odgovor #19 poslato: Septembar 18, 2008, 05:37:26 posle podne »
   Da, zbunjuje ta procedura. Ja sam dobio resenje ministarstva rada i socijalne politike(prhodni saziv vlade-V. Kostunica je bio premijer) gde se na osnovu invaliditeta od 80% oslobađam carine prilikom uvoza vozila. Taj procenat mi ranije nije bio poznat, a u tom rešenju je kao takav naveden.
Na osnovu mog zahteva fondu pio za oslobađanje od carine fond pio koji poseduje moje medicinske podatke sa komisije za odobrenje tuđe nege je zahtev prosledio ministarstvu od koga sam posle dva meseca dobio gorepomenuto rešenje. To rešenje je pored mene dobio i fond i uprava carina. To je moj slučaj. Ali Mako vidi
Moj prijatelj, koji je takođe MS koji nije do sada išao ni na jednu komisiju (čovek funkcioniše fenomenalno i verovatno bi ga svaka komisija odbila za bilo koji stepen invaliditeta) je tražio i dobio potvrdu o oslobađanju od carine prilikom uvoza vozila na osnovu MS dijagnoze. Naime u zakonu su nabrojane sve kategorije ljudi koje imaju pravo na takvu povlasticu. Prilikom tog nabrajanja posle svake kategorije je navedena zapeta. Tako da se zakon odnosi na svaku od tih navedenih kategorija uključujući i osobe obolele od MS kao posebnu. Taj prijatelj je takođe učesnik na ovom forumu, ali je trenutno u Trepči pa ove info. dajem iz druge ruke., ali mislim da moraš da podneseš zahtev pio fondu uz medicinsku dokumentaciju i da ne bi trebelo da imaš problema. Znači u bilo kom slučaju prva stepenica je fond.
Nadam se da sam bio od pomoći. Tu sam za eventualne dalje info.  Pozdrav.
 

Van mreže Maka

  • Član
  • **
  • Poruke: 3407
  • Pol: Žena
Odg: Uvoz motornih vozila
« Odgovor #20 poslato: Septembar 19, 2008, 07:31:42 pre podne »
Prava pomoc.
Puno hvala.
I ja  (da kucnem u drvo, pomerim se sa mesta i malko pljucnem) funkcionisem normalno i verovatno ne bih bas sjajno prosla na komisiji, ali dijagnozu imam vec 6,5 godina. Tako da sam slican slucaj kao tvoj prijatelj.
I ja sam shvatila da se odnosi na ms, nezavisno od stepena obolelosti. A i svi znamo da to sutra moze da bude i na jednu i na drugu stranu drugacije.
Znaci na dobrom sam putu, u PIO, pa ce mi dalje reci.
Kada prodjem, ako prodjem prvi deo price, javljam se za dalje, jer koliko sam shvatila kada kupujes novi automobil moras u salonu unapred da najavis da se vozilo uveze za tebe, zbog carine. ::)

Van mreže sale

  • Član
  • **
  • Poruke: 41
  • Pol: Muškarac
Odg: Uvoz motornih vozila
« Odgovor #21 poslato: Septembar 19, 2008, 11:51:12 pre podne »
Da, u principu retko koji uvoznik plaća carinu za svaki automobil koji doveze, već ih oni vode na režimu privremenog uvoza, pa kad se pojavi konkretan kupac carine vozilo sa kupčevim parama. Na taj način ne angažuju unapred novac. Mada sam čuo i za drugačije slučajeve. No kakogod mislim da bi uvoznicima  od velike pomoći bila informacija da poseduješ dozvolu za oslobađanje od carine pre nego što kreneš u proceduru kupovine.  Ne zaboravi da postupak dobijanja takvog rešenja može da potraje pa savetujem da odmah kreneš u akciju, znači pio...
Prijatelji mi se vraćaju iz Trepče krajem meseca pa će biti na raspolaganju za evt. dodatne neophodne informacije. A ako bude neka hitnija potreba, imaju mobilne pa može i tako sa njima da se razgovara. U svakom slučaju tu sam. Pozdrav.

Van mreže Tia

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 4918
  • Pol: Žena
  • Master of the Universe
Odg: Uvoz motornih vozila
« Odgovor #22 poslato: Septembar 19, 2008, 01:37:27 posle podne »
Sto se tice pacana carine il pdv-a (sad se na secam sta je od to dvoje bilo u pitanju), ja sam morala da platim, bez obzira sto sam bila oslobodjena, a novac vracaju naknadno, za koji mesec! Da se ne iznenadis ako i to traze ....

Van mreže Maka

  • Član
  • **
  • Poruke: 3407
  • Pol: Žena
Odg: Uvoz motornih vozila
« Odgovor #23 poslato: Septembar 19, 2008, 01:54:46 posle podne »

Carina se ne placa i zato pre kupovine mora da se dostavi dokaz, a PDV se placa, pa drzava posle vraca novac ako postoji osnov za oslobadjanje, sto kod mene nije slucaj.

Van mreže Maka

  • Član
  • **
  • Poruke: 3407
  • Pol: Žena
Odg: Uvoz motornih vozila
« Odgovor #24 poslato: Septembar 19, 2008, 01:56:35 posle podne »
Hvala Sale :a10:

Ja nemam sanse da izadjem sa posla, a rade od 8-15. Cekam da mi tata dodje pa da on ode da odnese dokumentaciju. Rekli su da ne mora licno.

Van mreže Roxi

  • VIP
  • ***
  • Poruke: 3526
  • Pol: Žena
  • MS
Odg: Uvoz motornih vozila
« Odgovor #25 poslato: Septembar 19, 2008, 08:27:30 posle podne »
Ja sam kupila auto u junu mesecu, s tim da sam krajem februara podnela zahtev u PIO za oslobadjanje carine i PDV-a jer sam 100% invalid sa 100% tel.ostecenja. Prilikom podnosenja zahteva nisam prilozila nikakav dokument jer me imaju u evidenciji. Odobrenje sam dobila posle 3 meseca (to je redovna procedura). Platili smo auto+PDV i odmah podneli zahtev za povrat PDV-a. Novac je trebao da stigne u roku od 3 meseca ali su rekli da nas je mnogo pa ce novac "leci" za 5 meseci!
Sta reci?! Naravno kamatu oni ne placaju... a ne daj boze da im zatajis isti-odrase s kamatom!

Van mreže Maka

  • Član
  • **
  • Poruke: 3407
  • Pol: Žena
Odg: Uvoz motornih vozila
« Odgovor #26 poslato: Oktobar 02, 2008, 04:53:05 posle podne »
Sale pomazi.

Moj tata je isao i pravnik mu je rekao da mi treba uverenje o najmanje 75% invalidnosti. Ili da kod njih podnesem zahtev pa da njihova komisija odluci.
1. Gde se dobija to uverenje?
2. Ja sam potpuno pokretna, ali imam dijagnozu ms, koje su mi sanse za to uverenje?

Da li mi je bolje da idem na tu komisiju?

Van mreže sale

  • Član
  • **
  • Poruke: 41
  • Pol: Muškarac
Odg: Uvoz motornih vozila
« Odgovor #27 poslato: Oktobar 07, 2008, 09:55:52 posle podne »
Izvini Mako, nisam bio prisutan par dana. Evo ovako pričao sam o prijatelju koji je(na sreću) u sličnoj situaciji kaoi ti, a dobio je rešenje o oslobađenju od carine na osnovu MS dijagnoze . Ja sam koristio standardan put, znaš ono komisija ,70 posto... On se vratio iz banje pa da dobiješ informacije iz prve ruke zamoliću ga da se uključi u ovu našu prepisku kako bi ubrzala sve procedure i dobila to rešenje što pre. Biću na vezi.

Van mreže Merso

  • Član
  • **
  • Poruke: 56
  • Pol: Muškarac
Odg: Uvoz motornih vozila
« Odgovor #28 poslato: Oktobar 08, 2008, 07:49:55 posle podne »
Drugari,
u Cаrinskom zakonu, clan 192, tacka 11a pise:
"Oslobodjeni su od placanja uvoznih dazbina:
11a) osobe sa invaliditetom sa telesnim ostećenjem od najmanje 70%, vojni invalidi od prve do pete grupe, civilni invalidi rata od prve do pete
grupe, slepa lica, lica obolela od distrofije ili srodnih misicnih i neuromisicnih obolenja, od paraplegije i kvadriplegije, cerebralne i decije
paralize i od multipleks skleroze, roditelji visestruko ometene dece, koja su u otvorenoj zastiti, odnosno o kojima roditelji neposredno brinu - na
putnicke automobile, koje unesu ili prime iz inostranstva za licnu upotrebu;"

Znaci, u slucaju obolelih od MS-a NIJE BITAN STEPEN TELESNOG OSTECENJA. Na povracaj PDV-a imaju pravo samo invalidi sa 100% telesnog ostecenje (napominjem- povracaj, sto znaci da se porez mora platiti pa se onda trazi njegov povracaj).

Toliko o teoriji a sad praksa.
Ja sam zahtev za oslobadjanje od carine na uvoz automobila podneo prosle godine (2007) u septembru. Bolujem od MS ali nemam nekih (vidljivih) problema i zaposlen sam. Na komisiju do tada nisam isao.
Zahtev sam podneo u Fondu PIO u Nemanjinoj ulici u Bgd-u. Tamo na salteru (slagacu) 12-13 sam popunio zahtev, koji su mi oni dali, i prilozijo svu svoju originalnu medicinsku dokumentaciju (savet: pre nego sto to uradite iskopirajte sve papire- ej, Srbija je to). Zahtev je malo cudan; valda zato sto ih mrzi da prave novi, na obrascu nema opcija da aplicirate za oslobadjanje od carine na uvoz vozila vec mi je radnik na salteru rekao da zaokuzim opciju "zahtev za materijalnu pomoc na osnovu telesnog ostecenja" a da pored rukom dopisem "za auto". Kao sto rekoh, to je bilo u septembru 2007.

Na komisiju sam pozvan u novembru iste godine. Tamo sam otisao normalno, sa rukama u dzepovima (bez staka, stapa i sl., posto hodam najnormalnije). Neurolog kod koga sam bio mi je rekla da ona ne moze da mi napise da imam 70% telesnog ostecenje. Ja sam joj odgovorio da meni ona i ne treba to da napise, vec samo da utvrdi da imam MS, sto je ona i uradila (videla iz moje medicinske dokumentacije).

U martu 2008. sam dobio obavestenje iz Fonda PIO da mi je odbijen zahtev za materijalnu pomoc na osnovu telesnog ostecenja (sto prakticno nisam ni trazio, sluzbenik na salteru mi je rekao da to zaokruzim a da pored dopisem "za auto") i da je moj zahtev za oslobadjanje od placanje carine prosledjen Ministarstvu za rad, zdravstvo i socijalnu politiku, Sektor za zastitu osoba sa invaliditetom. Iskren da budem ocekivao sam da cu od njih dobiti negativan odgovor, posto su i u Fondu PIO pogresno tumacili Zakon.

Medjutim, u maju 2008., 8 meseci po podnosenju zahteva, od Ministarstva sam dobio famoznu Potvrdu, bez ikakvih problema. Napominjem da nisam jurio nikakve veze i sl. Carinski zakon je jasan. Ono sto sam vam gore citirao je iskopirano iz elektronske verzije koju imam na kompu. U verziji objavljenoj u Sluzbenom glasniku sve kategorije su navedene jedna ispod druge, taksativno. Znaci:
"Oslobodjeni su od placanja uvoznih dazbina:
 - osobe sa invaliditetom sa telesnim ostećenjem od najmanje 70%,
 - vojni invalidi od prve do pete grupe,...".
Ako bi bilo tako kao sto mnogi misle, da je potrbeno telesno stecenje od najmanje 70%, u Zakonu bi stajalo otprilike ovako:
"Oslobodjeni su od placanja uvoznih dazbina osobe sa invaliditetom sa telesnim ostećenjem od najmanje 70%, i to:
- vojni invalidi od prve do pete grupe,...".

Ja sam od Ministarstva dobio jednu potvrdu. Ukoliko imate 100% telesnog ostecenja dobicete dve potvrde: jednu za Upravu carina (za oslobadjanje od carine) i jednu za Ministarstvo finansija (za povracaj PDV-a).

Ukoliko vas kojim slucajem odbiju, sto sumnjam, slobodno napisite zalbu i citirajte Carinski zakon. Po toj logici, koja se cesto cuje, uslov bi bio da ste visestruko ometeni ratni invalid, verovatno pogodjen kursumom u oko jer ste slepi ili slabovidi, i da pritom imate distrofiju, paraplegiju i kvadriplegiju, cerebralnu i deciju paralizu i multipleks sklerozu, sa 70% telesnog ostecenja, naravno.
Uzdravlje!

Van mreže Merso

  • Član
  • **
  • Poruke: 56
  • Pol: Muškarac
Odg: Uvoz motornih vozila
« Odgovor #29 poslato: Oktobar 08, 2008, 07:51:32 posle podne »
Zaboravih,
ja sam taj Saletov drug iz banje.

Pozz.

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.