Autor Tema: Da li vezbate?  (Pročitano 115661 puta)

Van mreže Sneki 73

  • Član
  • **
  • Poruke: 573
  • Pol: Žena
Odg: Da li vezbate?
« Odgovor #300 poslato: Novembar 12, 2015, 10:38:18 posle podne »
 :ye:  :n20:

Hendi-društvo

Odg: Da li vezbate?
« Odgovor #300 poslato: Novembar 12, 2015, 10:38:18 posle podne »

Van mreže senna

  • Član
  • **
  • Poruke: 10209
  • Pol: Muškarac
  • "ja sam dečak iz vode" Milan EKV
  • Dg: MS
  • Grad: Kragujevac
Odg: Da li vezbate?
« Odgovor #301 poslato: Novembar 12, 2015, 11:48:48 posle podne »
Htela sam da napišem moj osvrt na važnost vežbi.
Da bi mogli pratiti...
1984.g prvi ispad (zamućen vid,problem zanošenja u hodu),simptomi se posle mesec dana povukli  i 13 godina živela bez ikakvih simptoma ms-a.
1997.g primećujem zamaranje i blago zanošenje i “zapinjanje”  pri hodu.
Postepeno,bez vidljivog relapsa, bolest napreduje (nakon nekog vremena uočavam da prelazim sve manje udaljenosti, neke pokrete više ne mogu uraditi  ili ne tako dobro kao pre)
Vraćajući film...
2009.g smrt majke (iako sam bila pripremljena i znala da će to biti veliki stres,koji može pogoršati moje stanje,nisam mogla utjecati da do toga ne dođe) ... posle toga sam,kada bi odlazili u neke velike supermarkete,da se ne premorim počela koristiti kolica.
2010.g bez relapsa, odlučujem   da primim pulsnu, ne bi li bolje hodala.
Peti dan,pogoršanje,uz visok pritisak  204/141 mmHg..., sledi kardiolog,lekovi za pritisak i od tada povremeno hodalica po stanu.

2012.g napad žuči i pankreasa,urgentni i 14 dana ležanje u bolnici,isključivo na leđima.Povratak kući (pelene,dekubitus,samostalno nisam mogla doći u sedeći položaj)
... to su uzroci pogoršanja,koji nisu vezani isključivo za ms.(EDSS 8,5)

Trebalo je vreme da se uspostavi ponovno funkcija bešike i reši se pelena, pa izlečiti dekubitus i onda uz dobrog fizioterapeuta postepeno  iz ležećeg u sedeći položaj,te ustajanje uz hodalicu i ponovo prvi koraci...
ALI kako sam učestalo padala ( noga samo „propadne“, srećom bez preloma,  i do jednom,kada sam pri padu polomila palac, te po preporuci lekara mirovanje mesec dana,uz upotrebu kolica po stanu ,... (prekinula rad sa fizioterapeutom  :m3: da je to bila greška!!! )
Dešavalo mi se da padnem pri prelaska iz kolica u krevet ili na radnu stolicu,a onda treba i pomoć komšiluka da bi me podigli,a da ne govorim o bolovima,ako bi pri padu "sela" na  nogu.Postepeno stanje se pogoršavalo...
Nisam se mogla okrenuti u krevetu,...trebala sam  pomoć pri lijeganju,obično na desnu stranu i tako bih ležala do jutra.
2014.g otišla sam kod fizijatra i zamolila da mi pokažu stručno kako se vrše pravilno transferi iz i u kolica.
Tada sam upoznala „moju Vericu“ fizioterapeutkinju sa kojom radim kontinuirano 1-2 puta nedjeljno.
Trebalo je vremena, da bi se vidjeli rezultati.Pomalo počela sam ponovo neke pokrete koje je moj mozak zaboravio.
Sada samostalno liježem i ustajem, u toku noći se okrenem i promenim položaj (desni bok, potrbuške,levi bok)  i po nekoliko puta... ima toga još,ali da vas ne zamaram. Za mene su to veliki pomaci. (EDSS 7)
Ponovo, nakon duuugooooo vremena uz hodalicu dođem iz kupatila do boravka i sjednem na staro mesto Godinu dana sam tu prilazila samo kolicima.
...  sve sam to  uspjela  vježbama, uz  stručnu pomoć.
Sretni su oni koji mogu vježbati samostalno i ne trebaju pomoć,ali  :m3: da mnogi nisu svesni toga.

Dašo  :ye1:
ti si pravi borac. ja ne vežbam uopšte, pokretan sam, šetam i to mi je jedina vežba  :n3:

Van mreže Ena

  • VIP
  • ***
  • Poruke: 133499
  • Pol: Žena
  • Zivot je izazov.Ne gubi vreme uzivaj u njemu...
  • Dg: MS
Odg: Da li vezbate?
« Odgovor #302 poslato: Novembar 13, 2015, 09:31:38 pre podne »
Dašo  :ye1:  :n20:

Van mreže Машинка

  • Član
  • **
  • Poruke: 3437
  • Pol: Žena
  • Dg: МС
Odg: Da li vezbate?
« Odgovor #303 poslato: Novembar 13, 2015, 10:53:28 pre podne »
Браво Дашо! И хвала што си подсетила друге на важност вежбања.  :n20:

Van mreže Čorba

  • Član
  • **
  • Poruke: 8360
  • Pol: Muškarac
  • Dg: ms,diskus henrija
  • Grad: POZEGA
Odg: Da li vezbate?
« Odgovor #304 poslato: Novembar 13, 2015, 11:31:48 pre podne »
u pravu si Daso...nisu svesni toga...
ja sam ispo iz ritma vezbanja,mnogo odlazem,neka posle cu..e od ujutru pocinjem..lenjo dupe, a ova to jedva doceka i jos te tapse po ramenu i kaze ma nemoj sad posle ces.
Piso sam vec ranije da pola sata jutarnjih vezbi,voznja sob.bajsa,istezanje mi mnogo znaci cini mi se da su mi noge elasticnije i da mi je korak cvrsi al jbg ko sto rekoh lenjo dupe. :m3:

Van mreže Roxi

  • VIP
  • ***
  • Poruke: 3526
  • Pol: Žena
  • MS
Odg: Da li vezbate?
« Odgovor #305 poslato: Novembar 13, 2015, 02:33:33 posle podne »
Bravo Daso!   :ye1:
Ti si zena za uzor!  :n13:

Van mreže Cvija01

  • Član
  • **
  • Poruke: 1157
  • Pol: Muškarac
  • Dg: Ataxia sinocerebellaris tip 1 :)
  • Grad: Beograd
Odg: Da li vezbate?
« Odgovor #306 poslato: Novembar 13, 2015, 03:16:13 posle podne »
bravo i svaka cast :)

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.