Autor Tema: MS dijete  (Pročitano 22133 puta)

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Član
  • **
  • Poruke: 2913
MS dijete
« poslato: Jul 30, 2008, 08:00:06 posle podne »
Na osnovu vasih saznanja i iskustva.

Hendi-društvo

MS dijete
« poslato: Jul 30, 2008, 08:00:06 posle podne »

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: MS dijete
« Odgovor #1 poslato: Jul 30, 2008, 08:31:08 posle podne »
Pojma nisam imala do skoro,a sad sam sigurna da treba.
Ako sam promenom ishrane uspela da sina oporavim od problema koje je imao sa crevima,ne vidim da bi meni promena odmogla naprotiv.

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110126
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: MS dijete
« Odgovor #2 poslato: Jul 30, 2008, 09:39:22 posle podne »
Možda bi bilo dobro da ima i opcija, Da, ali .... Da ima, glasao bih za to.  ;)

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Član
  • **
  • Poruke: 2913
Odg: MS dijete
« Odgovor #3 poslato: Jul 30, 2008, 09:45:55 posle podne »
U tom slucaju je poruka tu da se nadugacko obrazlozi. Samim tim kada zaokruzis DA onda je DA, a u poruci obrazlozi to ALI.


Van mreže Maka

  • Član
  • **
  • Poruke: 3407
  • Pol: Žena
Odg: MS dijete
« Odgovor #4 poslato: Jul 31, 2008, 08:31:21 pre podne »
Možda bi bilo dobro da ima i opcija, Da, ali .... Da ima, glasao bih za to.  ;)
Otkud ti da ali.
Mislila sam da si ti zagrizen za promenu ishrane.

Van mreže Maka

  • Član
  • **
  • Poruke: 3407
  • Pol: Žena
Odg: MS dijete
« Odgovor #5 poslato: Jul 31, 2008, 08:35:45 pre podne »
Mislim da je ishrana bitna za svakog coveka, pa tako i za obolelog od MS.
I mislim da s obzirom da vec imamo neki bag u sistemu, da cemo organizmu sigurno pomoci ako ga ne zatrpavamo hranom od koje nas organizam nema nikakvu korist. Odnosno jos gore, ima stetu.
I u auto pazimo koje ulje sipamo. Zasto ne bi vodili racuna i o onome sto jedemo.

Van mreže Taurus

  • Zabranjen
  • *****
  • Poruke: 737
Odg: MS dijete
« Odgovor #6 poslato: Jul 31, 2008, 09:07:24 pre podne »
Mislim da je ishrana bitna za svakog coveka, pa tako i za obolelog od MS.
I mislim da s obzirom da vec imamo neki bag u sistemu, da cemo organizmu sigurno pomoci ako ga ne zatrpavamo hranom od koje nas organizam nema nikakvu korist. Odnosno jos gore, ima stetu.
I u auto pazimo koje ulje sipamo. Zasto ne bi vodili racuna i o onome sto jedemo.

Da se ne pravim pametan, ovo bi bilo ono što bih i ja napisao.

Ukoliko se hranimo nepravilno, onda bi trebalo da izvršimo neke korekcije u ishrani, čak i ako nemamo zdravstveni problem. Naravno, ne treba preterivati, po meni, i otići u drugu krajnost, ali postepeno navikavanje na ishranu koja akcenat stavlja na voće, povrće, ribu..., sa što manje unošenja onih "štetnih" stvari svakom će koristiti. To bi trebalo da dovede i do održavanja povoljne telesne težine što će, naročito nama, olakšati funkcionisanje.

PS.- Sviđa mi se ovo sa ujem koje sipamo u kola :-). Mislim da je baš u tome poenta. Vodim računa šta sipam u kola, ali ne parkiram auto u liftu ili pored kreveta.

Van mreže Maki

  • Član
  • **
  • Poruke: 16539
  • Pol: Žena
  • nova ja
  • Dg: MS
Odg: MS dijete
« Odgovor #7 poslato: Jul 31, 2008, 11:05:13 pre podne »
ja sam za,navikla sam se i ok sam ,ne smeta mi sto sam sebe ogranicila za neke stvari,mislim da je to najmanje sto ja mogu za sebe da uradim.

Van mreže Maka

  • Član
  • **
  • Poruke: 3407
  • Pol: Žena
Odg: MS dijete
« Odgovor #8 poslato: Jul 31, 2008, 12:11:48 posle podne »
Ko nije glasao?
5:0, a sestoro nas je pricalo

Van mreže BsAs

  • Član
  • **
  • Poruke: 442
  • Pol: Žena
Odg: MS dijete
« Odgovor #9 poslato: Jul 31, 2008, 04:33:51 posle podne »
DA
Mislim da bi trebalo izbegavati svaku cvecku koja sadrzi imunostimulativne stupstance. Verovatno vam je beli luk najpoznatiji kao nesto sto treba izbegavati. Inace, razne dijete sto vrte nadrilekari ne podrzavam jer nikad nije dokazano da nijedna doprinosi poboljsanju ili ima neki uticaj na tok bolesti.

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110126
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: MS dijete
« Odgovor #10 poslato: Jul 31, 2008, 05:21:25 posle podne »
Otkud ti da ali.
Mislila sam da si ti zagrizen za promenu ishrane.

Bio sam, ali kada sam počeo da slabim i da gubim snagu, vratio sam deo jelovnika u opticaj. Svinjetinu, teletinu, testo, pekarske specijalitete ..... ne jedem. Držim se piletine, ribe itd i redovno postim, uključujući i postove na vodi. Prošlog proleća sam vratio svoju kilažu, nakon nekoliko godina, i sada to održavam.
P.S. Glasao sam i bez "ali". ;)

Van mreže Maka

  • Član
  • **
  • Poruke: 3407
  • Pol: Žena
Odg: MS dijete
« Odgovor #11 poslato: Avgust 01, 2008, 08:05:25 pre podne »
Bio sam, ali kada sam počeo da slabim i da gubim snagu, vratio sam deo jelovnika u opticaj. Svinjetinu, teletinu, testo, pekarske specijalitete ..... ne jedem. Držim se piletine, ribe itd i redovno postim, uključujući i postove na vodi. Prošlog proleća sam vratio svoju kilažu, nakon nekoliko godina, i sada to održavam.
P.S. Glasao sam i bez "ali". ;)
Cekaj malo. Pa sta je jos bilo iskljuceno iz tvoje dijete?
Ovo sto ti pricas je Swankova ili da kazem ona klasicna za MS dijeta.
Sta jos nisi jeo ranije kada si slabio?

Ja jedem testeninu, bez nje ne mogu, volim paste. Naravno bezglutensku, zbog mog problema.

Van mreže U prvom licu

  • Član
  • **
  • Poruke: 2072
  • Pol: Žena
Odg: MS dijete
« Odgovor #12 poslato: Jul 04, 2013, 03:34:17 posle podne »
Zdravo drustvo! Clanak o dietama, Wahls diet, Swank diet i Gluten-free diet i koliko je opasno drzati dijete koje nisu dokazali da su dobre za MS, i potencira se da je to isto kao da uzimas lek za MS za koji nije dokzanao da je dobar za MS:

http://www.webmd.com/multiple-sclerosis/features/ms-and-diet?src=RSS_PUBLIC

Van mreže Roxi

  • VIP
  • ***
  • Poruke: 3526
  • Pol: Žena
  • MS
Odg: MS dijete
« Odgovor #13 poslato: Jul 04, 2013, 03:59:25 posle podne »
Ja sam, ocigledno, jedina glasala NE.
Staz sa MS-om mi je 20 godina. U toku tih 20 godina bila sam nekoliko puta na dijetama ali ja se  najbolje osecam kad jedem ono sto mi telo hoce. Nikad nisam bila nesto preterano alava niti sam imala neke drasticne promene u kilazi.
Umerenost je dobitna kombinacija sa i bez MS-a!

Jedino sam istinsku dijetu, oko 10-ak meseci, imala kad sam imala problem s kandidom u crevima. Ali to nem veze s MS-om vec s upotrebom antibiotika.

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: MS dijete
« Odgovor #14 poslato: Jul 04, 2013, 05:08:24 posle podne »
hehe mali1,ja sam glasala Jula 30, 2008 da treba,al nisam ništa izmenila u svojoj,niti ću  :)

edit
jedina promena je ta što redovno jedem jednom, kasno popodne :)

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.