Autor Tema: Ishrana presnom hranom  (Pročitano 48492 puta)

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Ishrana presnom hranom
« poslato: Jul 28, 2008, 10:12:56 posle podne »
Ako nas paleolit dijeta vraća daleko kroz vreme,prelazak na presnu hranu nas vraća na sam početak.Kako je čovekov sistem za varenje ostao isti svo ovo vreme logičan je povratak prirodnom načinu ishrane,presnom hranom.

citat iz knjige Zdravlje i za tebe-Ernst Ginter:

"Ljudsko telo u celini,kao i probavni organi životinja,stvoreni su za presnu,prirodnu prehranu.Ko nađe put povratka takvoj ishrani biće pošteđen od bolesti."
Ernst Ginter je napisao knjige koje se bave ovakvim načinom ishrane,"Živeti bez bolesti,Zdravlje i za tebe" i zajedno sa ćerkom Ingeborg "Zdravlje za sve ljude"


Hendi-društvo

Ishrana presnom hranom
« poslato: Jul 28, 2008, 10:12:56 posle podne »

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Član
  • **
  • Poruke: 2913
Odg: Ishrana presnom hranom
« Odgovor #1 poslato: Jul 28, 2008, 10:23:16 posle podne »
Ova dijeta sa sobom povlaci i pricu o enzimima koji upravljaju hemijskim procesima u ljudskom organizmu.Enzime možemo naci samo u živoj, nekuvanoj hrani, ne mogu se industrijski proizvoditi.

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Član
  • **
  • Poruke: 2913
Odg: Ishrana presnom hranom
« Odgovor #2 poslato: Jul 28, 2008, 10:28:04 posle podne »
Ja se trudim da bar jedan obrok dnevno (obicno dorucak) bude presan: voce i povrce. Posto je sada vreme borovnica tako zapocinjem dan njima, ako mi je malo produzim sa sargarepom ili kupusom, nekako kupus mi najbolje utoli glad.

Ako dan prodje da ne pojdem jedan obrok kompletno presan onda se trudim da izmedju obroka jedem voce ili grickam bademe.

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Ishrana presnom hranom
« Odgovor #3 poslato: Jul 29, 2008, 10:35:28 pre podne »
Ja ne doručkujem.Uz ručak uvek ima neka salata od svezeg povrća,retko večeram.
Kad su vrućine pravim sebi mešane salate od povrća,osnova mi je kupus a u njega umešam krastavac,papriku,paradajz,šta imam.Ukućani me gledaju belo,osim ćerke kojoj se dopadaju i sa mnom ih jede.
Zimi se ne snalazim.
Sveže voće uvek imam u zavisnosti od sezone i svi ga jedemo.



Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Ishrana presnom hranom
« Odgovor #4 poslato: Jul 29, 2008, 03:04:05 posle podne »
Šta su enzimi?

Enzimi su žive supstance zadužene za vegetativni život ćelija svih živih bića, obeležavajući individualne karakteristike svake vrste, izgrađujući njihove organe i održavajući njihovu funkcionalnost. U ljudskom organizmu postoje dve vrste enzima. Jedna vrsta, endogeni, zaduženi za proces varenja i nastali u žlezdama za varenje i druga vrsta egzogeni, zaduženi i za ćelijski metabolizam. Ovu vrstu enzima ne proizvodi ljudski organizam, vec se unosi preko hrane i od načina korišcenja tih važnih supstanci, zavisi sveukupno zdravlje svake ćelije. Unošenjem enzima presnom hranom prepustili smo brigu o ćelijama inteligentnom gostu kome smo dali vrhunska ovlašcenja i zadatak da se pobrine o reprodukciji i naprednom funkcionisanju organizma.
Redovnim ishranom svežim, presnim povrcem, voćem i biljem, telo ce ojačati energetski, podići imunološki sistem do maksimuma, regulisati telesnu težinu i očistiti krv i tkiva od otpadnih materija nastalih taloženjem kuvane, mrtve hrane. U zelenoj apoteci majke prirode, Stvoritelj je svojom plemenitom rukom poslao enzime, te male žive andjele, da regulišu pritisak, unište ili spreče kancerogene bolesti, srčane probleme, bolesti žuči, kostiju, jetre, odlože starost i poklone lepotu.
U prvim danima čovekovog života, majka je snabdevena petostruko uvećanom količinom enzima u mleku upravo iz razloga sto je u tom početnom stadijumu života potreban veliki izvor zdravlja kao osnova. Zato se preporučuje majčino mleko novorođenčetu kao preventiva, zaštita i čvrst zdravstveni temelj, jer će kasnije, kada godinama opadne nivo enzima ili se poništi kuvanom hranom, ćelije biti jače da se izbore sa bolestima.

http://zelenaapoteka.com/ishrana/enzimi.html

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Član
  • **
  • Poruke: 2913
Odg: Ishrana presnom hranom
« Odgovor #5 poslato: Jul 29, 2008, 09:41:07 posle podne »
Da li je presna hrana idealna hrana za coveka?

Richard BlackmanPre nekoliko godina sam cuo za pojam ishrana presnom hranom (raw food). Tada nisam shvatio odmah o cemu se tacno radi, jer svi mi više ili manje jedemo sirovu hranu, voce i povrce. Medutim ovo je sasvim drugacije.

Postoje dve razlicite dijete presnom hranom, razlicitih filozofija:
- paleolitska dijeta, na engleskom paleo diet(sve grupe namirnica: meso, mleko, jaja, žitarice, voce i povrce se jedu sirove bez bilo kakve termicke obrade)
- dijeta presnom hranom, na engleskom raw food (sirovo voce i povrce, nema mesa, mleka, jaja)

Ako mislite da ne postoji ništa rigoroznije od ovoga prevarili ste se. Najrigoroznija dijeta za koju znam je frutarijanstvo (ishrana plodovima, sirovo voce i povrce, bez povrca sa skrobom kao što su žitarice, krompir), na engleskom fruitarianism.

I sada se postavlja pitanje: pa dobro zašto bi se ljudi mucili sa ovakvim dijetama, one su ekstremne. Postoji veliki broj svedocanstava ljudi koji su se izlecili od neizlecivih bolesti i terminalnih stadijuma najtežih oboljenja, ljudi koje je zvanicna medicina otpisala i poslala kuci da umru. Doduše, ovakva iskustva imaju i ljudi koji su bili na manje rigoroznim dijetama, poput makrobioticke i nekih još “labavijih” dijeta i tako dalje.

Izgleda da se ljudi oporavljaju i od najtežih oboljenja ako se izostave ili veoma smanje namirnice koje najviše opterecuju ljudski organizam, manje više svi se u tome slažu: belo brašno i šecer, razne kole i ostale visokorafinisane namirnice. Cini se da je ljudski organizam veoma optimizovana mašina koja sama sebe popravlja, samo ako joj se da bar malo oduška od loše ishrane i nacina života.

Ali koja je ishrana najbolja za ljude, najoptimalnija, pri kojoj covek može nesmetano da ostvari svoj puni potencijal, da li tako nešto postoji?
Mislim da odgovor leži u gorepomenutim presnim dijetama, posebno onoj frutarijanskoj.

U celom raw food pokretu, postoji nekoliko ljudi koji su na mene ostavili narocit utisak, po njihovim jednostavnim pogledima na ishranu, vežbanje i ostalim stvari koje najviše doprinose zdravlju. To su Arnold Ehret, Dough Graham i Richard Blackman.

Arnold Ehret je bio covek koji je dugo imao velikih problema sa bubrezima, tolikih da nije više mogao normalno raditi i živeti, osetio je da je kljuc dobrog zdravlja u ishrani i bavio se tom problematikom do kraja svog života. Zastupao je u principu frutarijansku dijetu, pri cemu je veliku pažnju poklanjao tranziciji sa standardne dijete na njegovu takozvanu - mucusless dijetu. Veliku pažnju je posvecivao postovima na vodi, koje je redovno upražnjavao. Iza sebe je ostavio nekoliko knjiga od kojih su najpoznatije Mucusless Diet Healing System (ne postoji u digitalnom obliku, cena on line je 5$) i Rational Fasting (pdf dokument, 200kB).

Doug Graham je kiroprakticar, sportista i sportski trener koji je trenirao i davao konsultacije velikom broju profesionalnih i vrhunskih sportista (jedna od njih je bila Martina Navratilova). Takode zastupa frutarijanstvo i smatra da ne postoje hranljivije namirnice od voca i povrca i da se u njima sadrži sve ono što je ljudima potrebno, da nema potrebe za bilo kakvim vidom rafinisanja, ekstrakata, suplemenata, vitaminskih i mineralnim preparata. Ono po cemu je karakteristican osim toga je da zastupa maksimalno 10% masti u ishrani i smatra da je preterana kolicina masti jedan od glavnih uzroka problema sa zdravljem. U frutarijanstvu se ova norma može prekršiti samo ako se jedu velike kolicine voca koje imaju puno masti u sebi - avokada, oraha, badema, lešnika i ostalih. Njegova najpopularnija knjiga je The 80/10/10 Diet (nema je u digitalnom obliku) u kojoj objašnjava na naucnoj osnovi kako je došao do ovakvog zakljucka. Veoma zanimljiv intervju sa Dough Grahamom možete skinuti ovde (mp3 fajl, 17MB).

Richard Blackman je covek koji je frutarijanac, praktikuje monodiet sistem kombinovanja hrane (u stvari monodiet znaci jedan obrok jedna vrsta hrane, nema kombinovanja), uglavnom jede jednu vrstu hrane po sezoni, na primer u leto jede samo narandže i tako živi oko 15 godina (bez zdravstvenih problema), sportista, fitnes instruktor. Ne voli mnogo da davi i diskutuje o hrani i filozofija mu je da vežba i fizicka aktivnost ubedljivo najviše uticu na zdravlje od svih ostalih faktora. Ima svoj forum posvecen vežbanju i fitnesu (tu ima i dosta informacija o njegovom iskustvu o frutrijanskoj dijeti, tranziciji na nju, kao i fitnesu). Pri tom postiže odlicne rezultate u bodyweight vežbama i odlicno je graden. Veoma neobican lik.
http://alterinfo.wordpress.com/2007/08/16/da-li-je-presna-hrana-idealna-hrana-za-coveka/.

Van mreže raca

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 15229
  • Pol: Žena
Odg: Ishrana presnom hranom
« Odgovor #6 poslato: Avgust 01, 2008, 01:47:15 posle podne »

Van mreže marmeladica

  • Član
  • **
  • Poruke: 10
  • Pol: Žena
Odg: Ishrana presnom hranom
« Odgovor #7 poslato: Januar 06, 2009, 08:09:16 posle podne »
Hm, izgleda da ovde niko ne koristi ishranu presnom hranom ? Ja sam od skoro, od pre neki dan počela sa takvim načinom ishrane, pa ne mogu baš da pričam o rezultatima. Ja sam višegodišnji vegeterijanac, ali sada shvatam da to nije isto, jer sam često kuvala povrće koje sam jela.

Van mreže Tia

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 4918
  • Pol: Žena
  • Master of the Universe
Odg: Ishrana presnom hranom
« Odgovor #8 poslato: Januar 06, 2009, 08:55:24 posle podne »
HEJ, Marmeladice, ja sam JAKO zainteresovana za presnu ishranu :cheers: :cheers: :cheers:!!!
I ja sam vegetarijanac ali presna ishrana je nesto jos bolje!
Sad malo zurim ali ispricacemo se jos na ovoj temi :D!
Volela bih da mi kazes sta jedes, dorucak, rucak, vecera ... ? Neki recept bi dobrodosao ;)!

Vec godinama zelim da upoznam nekog ko se presno hrani, za sva iskustva sam cula posredno :D :D :D!

Van mreže marmeladica

  • Član
  • **
  • Poruke: 10
  • Pol: Žena
Odg: Ishrana presnom hranom
« Odgovor #9 poslato: Januar 06, 2009, 09:12:30 posle podne »
Ja sam uglvnom koristila recepte Georgija Nazarova iz njegovih knjiga, ali i to uglavnom labavo (često one sa jednim smajlićem, a on brojem smajlića označava kvalitet obroka: 1smajlić=relativno zdravo). A sada sam skinula sa neta knjigu Živeti bez bolesti, Ernesta Gintera i tako se hranim ovih dana. To je prilično rigorozno, ali svaki put kada mi je teško, setim se svog poslednjeg pogoršanja. Meni doduše sada trenutno i nije toliko teško, ali pošto bih htela na zimovanje ipak ću sutra na terapiju, a posle ću najverovatnije ići živeti na more. Ta primorska klima mi izuzetno prija. Ovaj gradski smog i vazduh  ne volim, mada sam rođena u gradu, uvek mi je prijalo provesti dan na svežem vazduhu negde u prirodi. I otkako se hranim po Nazarovu imam puno više energije , ne osećam zamor, simptome nekako slabije osećam, ali ja hoću da mi bude još bolje, pa ću skroz preći na sirovu hranu.    :cheers:

Van mreže Tia

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 4918
  • Pol: Žena
  • Master of the Universe
Odg: Ishrana presnom hranom
« Odgovor #10 poslato: Januar 07, 2009, 12:09:56 pre podne »
Nisam citala Nazarove knjige, vredi li ih kupovati zbog recepata?
Sto se Gintera tice (on mu dodje kao bukvar zdrave ishrane :D), meni se cinilo da je nemoguce to izvesti i ziveti u gradu! Zdravo mleko, koje sme da se pije presno je nemocuce imati u velikom gradu! I ja sam se odselila pre mnogo godina da zivim na more ali sam se vratila jer nisam mogla sama a i svi lekari koji mogu da se bakcu samnom su u Bg-u, ipak u malim mestima na primoriju nema svega sto mi treba, nazalost :(! Elem, kad sam na moru ja svakodnevno pijem po pola litre sirovog kozjeg mleka, ali te koze zive bogu-iza-tregera, ne dolaze u dodir sa civilizacijom, pa su relativno sigurne. Inace to sirovo kozje mleko je jedino mleko koje konzumiram (izuzev kao jogurt), zbog kazeina tj, cinjenice da mleko sadzi u sebi lepak koji stvara sluz u organizmu i u krvi!
I zamolila bih te da mi posaljes link odakle mogu da skinem Gintera jer su mi knjigu .... pa pitali su me da im poklonim i nisam mogla da ih odbijem :D!
Postoji jos jedna stvar koju praktikujem a nema je kod Gintera, to je kombinacija hrane. To je nesto sto je, bar meni, jako logicno i korisno, cudi mi da on to nije primenio u svojim receptima.

Van mreže marmeladica

  • Član
  • **
  • Poruke: 10
  • Pol: Žena
Odg: Ishrana presnom hranom
« Odgovor #11 poslato: Januar 07, 2009, 01:25:49 posle podne »
http://sirovahrana.com/forum/viewtopic.php?f=49&t=24 ovo je link za neke knjige slične tematike, ali  i za Gintera.

Nazarovljeve knjige, pre svega, uopšte nisu skupe, ne znam , ne bi htela da ovo zvuči kao reklama. Vaša stvar i stvar vašeg izbora. Pogledaj na sajtu časopisa Zdrav zivot (http://www.zdravzivot.com/ ) u jezičku Izlog knjiga. Takođe, postoji i neki popust, tako da bi svakako vredelo kupiti ih. Ja i  pre nisam baš bila maštovita sa pripremom takve hrane, pa mi je on puno pomogao. Takođe, što kažeš za kombinovanje namirnica, na čemu insistira Nazarov, Ginter gotovo da i ne spominje. Ginterov svaki obrok traži bananu, a banana sa nekim namirnicama meni stvaraa takve gasove, da su mi rekli u kući, ako ne promenim nešto, da se selim.  mali1  A kod Natzarovljevih recepata sam imala samo na početku i to stoga jer sam prelazila na vegeterijanstvo. Nazarov i sam kaže da je presno povrće najbolje i najzdrasvaije za nas sve. Sirovo kod njega ima  tri smajlića!

A što se tiče mleka, pa meni se mleko uopšte nekako ogadilo i ne prija mi. Kako će dalje biti , ne znam.

 :cheers:

Van mreže marmeladica

  • Član
  • **
  • Poruke: 10
  • Pol: Žena
Odg: Ishrana presnom hranom
« Odgovor #12 poslato: Januar 07, 2009, 01:33:58 posle podne »
Nisam dovršila, ja u stvari, planiram da napravim jednu kombinaciju njih dvojice. Zanimljiva mi je Nazarovljeva knjiga o salatama, ali ju dosad nisam baš čitala. Pošto je tu  u salati glavna namirnica povrće, mogu samo dodati neko semenje i eto, dobijem lep obrok, jednostavno!

Kako se tačno hranim, ne doručkujem uopšte, samo čaj ujutru, dopuštam organizmu da se iščisti. Ručam u periodu od 13h do 17h, zavisi. Večeram voćkicu ili ne, kako želim. Poštujem razmak među obrocima od najmanje 4 časa.

Mada ja nikada ni nisam bila neki gurman, nego eto, daj da jedem kad moram. Najveći je tu problem sa okolinom, ukućanima, rodbinom, pa na slavama i slično. Tu se baš ne pridržavam striktno, već ispoštujem domaćine, kojima je uvek važno da se lepo jede i pije.  ::)

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110034
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Ishrana presnom hranom
« Odgovor #13 poslato: Januar 07, 2009, 03:58:27 posle podne »
Kako se tačno hranim, ne doručkujem uopšte, samo čaj ujutru, dopuštam organizmu da se iščisti. Ručam u periodu od 13h do 17h, zavisi. Večeram voćkicu ili ne, kako želim. Poštujem razmak među obrocima od najmanje 4 časa.

Zanima me koliko dugo koristiš izmenjen režim ishrane, računajući i period vegetarinstva. Koliko dugo boluješ, tvoja kilaža nekada i sada, tvoj osećaj sopstvenog fizičkog stanja ranije i sada.  ;D

Mnogo pitanja na jednom mestu?  :D

Van mreže Tia

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 4918
  • Pol: Žena
  • Master of the Universe
Odg: Ishrana presnom hranom
« Odgovor #14 poslato: Januar 08, 2009, 01:31:59 pre podne »
I mene zanima sve ovo sto je Skler pitao :D!
Evo da i ja podelim moje iskustvo sa vama. Presla sam na vegetarijanstvo avgusta 2002 godine kad sam bila u Igalu u rehabilitacionom centru! Jela sam samo ribu (plodove mora) i pila jogurt (izuzev u navedenim slucajevima kad sam pila sirovo mleko od koze) od zivotinjske hrane. Nakon toga polako sam pocela da se ucim i prelazim za integralna brasna, da izbacujem secere, da izbacujem industrijsku hranu, gazirano, kuhinjsku so  i dr. Posle 8 meseci sam presla i na pravilnu kombinaciju hrane. Znaci negde na prolece 2003 god.
Kad sam pocinjala da se zdravo hranim bila sam mrsava kao .... bilo je stvarno strasno, i sad koliko god se trudila da vam opisem ne bih uspela. Jednom sam slucajno  videla sebe u ogledalu samo u donjem vesu i to je bila toliko strasna scena da sam pocela da placem od straha - sta se samnom desava? A hranila sam se belim testom, majonez, slanina, meso i mesne preradjevine, slatkisi, ma sve standardno, i sto je neverovatno-jela sam dosta!!!
Kad sam u tom stanju prestala da jedem meso i presla na zdravu ishranu moji su mislili  da cu da umrem (bukvalno)! Medjutim, malo po malo, ja sam dobijala kilograme, pocela da stajem na noge, da razvijam misice, da mi se smanjuju bolovi .... tada sam po 3-4  meseca leti boravila na moru i uzimala dodatke ishrani i sportske preparate (ne steroide i sl :)), pa je i to doprinelo da organizam bolje iskoriscava tu zdravu hranu.
Sto se tice osecaja fizickog stanja ranije i sada ..... pa reci cu camo da sam zahvalna Bogu sto mi je otvorio oci, uputio na dobar put i dao snagu za njega! Nikada vise se ne bih vracala na stari nacin ishrane jer bi za mene to bilo kao da hocu da se ubijem, sto bih verovatno i uradila da sam nastavila sa starim nacinom ishrane!

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.