Autor Tema: Uvećan dodatak na tudju negu  (Pročitano 79439 puta)

Van mreže Roxi

  • VIP
  • ***
  • Poruke: 3526
  • Pol: Žena
  • MS
Odg: dodatak na tudju negu
« Odgovor #15 poslato: Januar 31, 2009, 09:30:52 posle podne »
Zvala sam centar za socijalni rad. Zena koja je razgovarala sa mnom je pokusala da mi objasni - sustina je da je (valjda) pun iznos tudje nege za invalide prve kategorije sa 100% telesnim ostecenjem negde oko 16.000 din (i jos koji dinar, ne znam tacno cifru). Ja uz penziju dobijem oko 13.000 (par stotina gore, ne znam tacno), a ono sto jos dobijem na kucnu adresu je razlika do 16.000 din.
E sad, to bi objasnjenje "pilo vodu" da imam kontinuirano povecnje jedne uz smanjenje druge isplate ali nije tako... medjutim, ko ce s njima izaci na kraj?
Mislim, sta reci?! Nasa posla.
U stvari,... to je to.

Tia, dobijas li ti sada nesto vise od 16.000? Izvini na ovako indiskretnom pitanju.

Hendi-društvo

Odg: dodatak na tudju negu
« Odgovor #15 poslato: Januar 31, 2009, 09:30:52 posle podne »

Van mreže Taurus

  • Zabranjen
  • *****
  • Poruke: 737
Odg: dodatak na tudju negu
« Odgovor #16 poslato: Februar 03, 2009, 09:01:06 pre podne »
Mislio sam da mogu sve da "provalim", samo da mi je potrebno malo više vremena, jer nisam pravnik. Međutim, sad sam se potpuno pogubio kod ove teme, pa mi treba mala pomoć  :).

Naime, očekujem Rešenje o invalidskoj penziji svakog dana. Prošao sam sve što je potrebno, uključujući i lekarsku komisiju. Moj "doušnik" mi je javio da mi je sve priznato i da se vrši obračun staža i pisanje rešenja. Dakle, tri stvar su u pitanju:
1. Odobrena mi je invalidska penzija
2. Odobrena mi je nadoknada za telesno oštećene (ovo mi je sumnjivo)
3. Utvrđen mi je stepen invalidnosti od 90%

Naravno, uložiću žalbu na Rešenje:
Prvo, vidim, iz iskustva drugih, da ne obračunaju beneficirani staž ukoliko ih ne opomenem.
Drugo, tražiću ponovno određivanje stepena telesnog oštećenja ne bih li dobio 100%. Znam ljude koji su kud i kamo "bolji" od mene i kreću se, eventualno uz pomoć štapa, a imaju 100%.

E, sad me interesuje šta mogu da tražim od pomenutih stvari ( tuđa nega i pomoć i slično). Napominjem da sam se potpuno pogubio i ne mogu da provalim šta je šta i kome se za šta obraćam sa zahtevom. Bio bih zahvalan, ako neko može još jednom da mi to objasni, onako malo plastičnije, k'o za debile  :)

Za uzvrat nudim detaljno objašnjenje kako se dobijaju povlastice za parking, drumarinu, infostan, internet, registraciju kola, parking mesto ispred zgrade,... :)

Van mreže cecam

  • Član
  • **
  • Poruke: 352
  • Pol: Žena
Odg: dodatak na tudju negu
« Odgovor #17 poslato: Februar 03, 2009, 09:26:33 pre podne »
Taurus , ja sada ne znam po kom principu utvrdjuju stepen invalidnosti , ali anam da imaju neki pravilnik o tome. Pogotovo je tu sareno kod bolesti kao sto je nasa. Ja recimo imam 98% stepen , ali na osnovu toga sto imam jako slab vid ( vidim samo na jedno oko oko 10%) , a neuroloski u opste nisam obradjivana za invalidnost ( kada sam isla u penziju jos nisam imala ni dijagnozu MS ) , a kasnije nisam ni isla da mi se i to doda. E sada znam da mozes odmah podneti ahtev za tudju negu i pomoc , ali ako nisi zadovoljan procenom invalidnosti , onda ili sacekaj da to resisi ili idi uporedo , a kada ti se ponovo obradi invalidnost , onda samo podneses zahtev da ti se koriguje tudja nega ( ako resenje o invalidnosti bude povoljnije ).

Van mreže Taurus

  • Zabranjen
  • *****
  • Poruke: 737
Odg: dodatak na tudju negu
« Odgovor #18 poslato: Februar 03, 2009, 11:07:12 pre podne »
Hvala!

Van mreže Tia

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 4918
  • Pol: Žena
  • Master of the Universe
Odg: dodatak na tudju negu
« Odgovor #19 poslato: Februar 03, 2009, 12:38:13 posle podne »
Tia, dobijas li ti sada nesto vise od 16.000? Izvini na ovako indiskretnom pitanju.

Roxi izvini tek sad videh poruku :'(!
Nije indiskretno, nikako, pa moramo ovde otvoreno pricati da bi nekako mogli da ostvarimo svoja prava!
Iznos za 12. mesec 2008 je bio 16 675,00 tacno! Toliko primam poslednjih 6 meseci, pre toga iznos je bio oko 1 000 dinara manje! Oni na 6 meseci vrse neku reviziju pa cu videti u februaru koliko ce ovaj put povecati i da li ce uopste povecavati. Jednom je to povecanje iznosilo 50 dinara :)!!!

Meni malo nije jasno kako ti dobijas samo tu razliku izmedju penzije i tudje nege? Zar to nije potpuno odvojeno? Sta bi bilo da ti je penzija veca od tudje nege, jel bi onda morala da im vracas pare?
Meni je skroz ne logicno da oni to povezuju, milila sam da to nema veze jedno sa drugim!


Za uzvrat nudim detaljno objašnjenje kako se dobijaju povlastice za parking, drumarinu, infostan, internet, registraciju kola, parking mesto ispred zgrade,... :)

Ja ti ne mogu dati ni jednu informaciju od trazenih posto sam ja pravo ostvarila preko centra za socijalni rad jer sam bila nezaposlena a ti posto si radio ides preko PIO-a!
Al bih volela da znam kako se dobija taj popust na internet :)!

Van mreže zica ms

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 7
Odg: dodatak na tudju negu
« Odgovor #20 poslato: April 17, 2009, 11:06:55 posle podne »
Kod ostvarivanja tudje nege i pomoći potrebno je otići u najbližu službu PIO zaposlenih (jedinicu te službe ili kako ih sve ne zovu). Tamo tražiš formular koji uglavnom može da se nađe na netu na sajtu RF PIO. Oni ti daju formular, ti popuniš i ne traži se nikakvo dodatno slanje doktorske dokumentacije. Otprilike to je samo da bi što lakše mogli da te odbiju, ako već nisi 100% invalid. Međutim, problem nastaje u tome što iako si 100% invalid ne moraš da dobiješ tuđu negu i pomoć, ili tačnije možeš da budeš i 70% invalid a da je ostvariš. Problem je kod wih u PIO koji diskriminišu u potpunosti invalide, naročito MSovce, jer u principu pojma nemaju kakva je ovo bolest. Da bi po njima imao pravo na tudju negu i pomoć, potrebno je da si nesposoban da se hraniš, vršiš samostalno fiziološke potrebe, higijenske itsl. Dakle, možeš biti i nepokretan, ali ne mora da znači da si NESPOSOBAN ZA SAMOSTALAN ŽIVOT I RAD. To je to, ja sam imao dosta ružnih iskustava sa Filijalom u Šapcu, ali kad dođem do direkcije sa raznim žalbama u očevo ime, sve izgleda drugačije, zamislite šta onda rade po filijalama. Uglavnom, ne odustajte od svojih prava, jer vas ova država diskriminiše na svakom koraku... ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)

Van mreže pita

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 5
Odg: dodatak na tudju negu
« Odgovor #21 poslato: April 19, 2009, 06:33:51 posle podne »
imam maloletno dete koje je rodjeno sa daunovim sindronom pre dve god je prezila i leukemiju nema nikakva primanja. ja se nalazim u Krusevcu.

Izmena:adresa prebivališta je uklonjena
naca Global moderator.

Van mreže zica ms

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 7
Odg: dodatak na tudju negu
« Odgovor #22 poslato: April 19, 2009, 07:43:53 posle podne »
Postoje dva načina da se ostvari tuđa nega i pomoć. Preko socijalnog, što vi svakako možete da uradite, i preko PIO (penzionog) što ćete malo teže da ih naterate. U svakom slučaju potrebno je da se obratite svom lekaru da vam on napiše potrebna tuđa nega i pomoć, zatim sa svim papirima u socijalno... Mislim da za socijalno nema potrebe da se prilaže dokumentacija o stepenu invalidnosti....
Dakle prvo socijalno, sa konstatacijom doktora "Potrebna tuđa nega i pomoć" i zahtevom, ako je u pitanju 100%invalidnost po osnovu jedne bolesti zauvećanu negu i pomoć....

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: dodatak na tudju negu
« Odgovor #23 poslato: April 19, 2009, 08:47:14 posle podne »
imam maloletno dete koje je rodjeno sa daunovim sindronom pre dve god je prezila i leukemiju nema nikakva primanja. ja se nalazim u Krusevcu.

Pita pogledajte ovde,nešto smo pisali:
http://www.hendidrustvo.info/forum/index.php/topic,118.msg60627.html#msg60627

Trebalo bi da se o ovom pravu raspitate u centru za socijalni rad vašeg grada.

Centar Za Socijalni Rad Krusevac
http://www.datoteka.com/serbia-zute-stranice/c/Centar-Za-Socijalni-Rad-39696.html

Van mreže fibus

  • Član
  • **
  • Poruke: 23
  • Pol: Muškarac
  • Jos postojim i jos me ima...
Odg: dodatak na tudju negu
« Odgovor #24 poslato: Maj 25, 2009, 06:15:19 posle podne »
Ja sam danas, bas danas prvi put, dobio novac za tudju negu. U pitanju je 6 700 i nesto jos... dinara, a to bi, ako samdobro razumeo, trebalo da bude pola. U procesu utvrdjivanja invaliditeta i ocekivanju resenja za tudju negu, proslo je skoro 2.5 godine. S obzirom da su mi odredili 100% invalidnosti, trebalo je da dobijem i taj socijalni dodatak na tudju negu koji bi bio, pa verovatno do 16 000, koliko je vec receno... Ja nisam dobio, ali sam posle 153 poziva telefonom u Bor, Beograd, ponovo Bor, Negotin, Bor... konacno dosao do neke poluinformacije da Nacelnica tog nekog odseka u Boru, uopste nije uzela u razmatranje moj predmet, koji kod nje stoji vec nekoliko meseci... Eto...
Hocu da kazem da, treba biti uzasno uporan u borbi za neka najmanja prava jer, administracija je grozna... I da, zdrav bolesnom ne veruje... na zalost.
Ne znam hocu li dobiti tu pomoc za 100% invalidnost, ali mozda neko i hoce, zato, treba probati.

Van mreže bandja

  • Član
  • **
  • Poruke: 3438
  • Pol: Muškarac
Odg: dodatak na tudju negu
« Odgovor #25 poslato: Maj 25, 2009, 10:16:22 posle podne »
Dodatak za tudju negu za 100%isplacuje centar za socijalno u mestu boravka,to bi trebalo da ide po automatizmu ali ti ipak proveri,inace bilo je 4500 din mada sam cuo da su smanjili na 3300 din.

Van mreže Tia

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 4918
  • Pol: Žena
  • Master of the Universe
Odg: dodatak na tudju negu
« Odgovor #26 poslato: Maj 26, 2009, 12:07:53 pre podne »
Moj dodatak za tudju negu je oko 16 800, na 100% invaliditeta!!!

Fibus, mislim da kad ti budu isplatili tudju pomoc, dace ti sve od dana kad su podneo dokumenta, tj. zahtev! I da, nazalost, treba ici i vuci ih za rukav da rade svoj posao!

Van mreže fibus

  • Član
  • **
  • Poruke: 23
  • Pol: Muškarac
  • Jos postojim i jos me ima...
Odg: dodatak na tudju negu
« Odgovor #27 poslato: Maj 26, 2009, 12:07:57 posle podne »
E da, dali su mi unazad godinu dana sve od dana, ne kada sam predao vec kada su oni usvojili to, valjda... I zamislite ironije, meni je tudja nega pocela da stize formalno od 24. aprila, a bas je to dan kada sam imao nesrecu, neke 92-e...

To je to, znaci ja cu dobijati oko 13 000, a treba oko 16 000 i nesto... Uuuhh, kome jos da se obratim za to...

Mislite da je socijalno u Negotinu zaduzeno za to? Pa mi spadamo u neku borsku administraciju...  Ovi u Negotinu kada pitas nesto, gledaju kao u vanzemaljca, vec sam poceo da brinem...  :)

Hvala Vam Ljudi!

Van mreže gogilog

  • Član
  • **
  • Poruke: 17
Odg: dodatak na tudju negu
« Odgovor #28 poslato: Oktobar 20, 2009, 05:27:28 posle podne »
Pozdrav svima, ja sam mama devojcice koja boluje od retkog sindroma(angelmanov sindrom),utvrdjena je 100% invalidnost,doboli smo resenje za uvecan dodatak za pomoc i negu drugog lica u iznosu od 16.810 din.Interesuje me kog datuma je bila poslednja isplata i za koji mesec.Unapred zahvalna

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: dodatak na tudju negu
« Odgovor #29 poslato: Oktobar 20, 2009, 06:45:14 posle podne »
Poslednji podaci sa sajta Ministarstva rada i soc politike su:
Исплата додатка за помоћ и негу другог лица за август 2009
почеће 25.09.2009.
Ministarstva rada i socijalne politike
Uvek se možete obavestiti na ovom sajtu kad će biti isplata naknada .
Pogledajte u informacijama Saopštenja
Ministarstva rada i socijalne politike

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.