Autor Tema: Paleolit dijeta  (Pročitano 37774 puta)

Van mreže Taurus

  • Zabranjen
  • *****
  • Poruke: 737
Odg: Paleolit dijeta
« Odgovor #30 poslato: Jul 23, 2008, 10:57:04 posle podne »
Ok, malo mi je jasnije u vezi paradajza i drugarice mu paprike, mada vidim da i tu ima različitih stavova. Pošto meni ne smeta ništa od toga (uglavnom, još uvek bez problema varim i kamenje) zadržacu se na priličnoj količini salate (paradajz, paprika, krastavac, luk...) uz supice, dosta ribe (naročito skuše), uglavnom pileće meso i poprilično voća.

Kao što i sama kažeš, postoje različiti stavovi po pitanju toga šta jesti, a šta ne. I u drugim stvarima je slično. Mnogi lekari će ti prepisati vitamin C, a nikada nije dokazana povezanost ili ti pomoć vitamina C kod prehlade ili gripa. Uzgred, potrebna dnevna doza vitamina C je ispod 200mg, a jedna tableta ima 1000mg. Jedino što je dokazano (kažu farmaceuti i biohemičari) je da od veće doze vitamina C možeš samo da dobiješ kamen u bubregu i dijareju. Koliko ljudi toliko i različitih mišljenja!

Inače, ja sam PLAVOOKI pušač. Odbiti da me lečiš zbog pušenja, ili, kako kažeš, zaštititi me zakonom, jer imam plave oči? Diskriminacija je i jedno i drugo. Ne lečiti pušače od raka je isto kao i gojazne ne lečiti od kardiovaskularnih problema.

Hendi-društvo

Odg: Paleolit dijeta
« Odgovor #30 poslato: Jul 23, 2008, 10:57:04 posle podne »

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Član
  • **
  • Poruke: 2913
Odg: Paleolit dijeta
« Odgovor #31 poslato: Jul 23, 2008, 11:09:38 posle podne »
Da, zastitila bih te zakonom kao belog medveda zato sto imas plave oci, ali bi ti uskratila lekarsku pomoc zato sto si pusac .

Van mreže Taurus

  • Zabranjen
  • *****
  • Poruke: 737
Odg: Paleolit dijeta
« Odgovor #32 poslato: Jul 23, 2008, 11:25:29 posle podne »
Eto, celog života se moje oči svidjaju drugima, tj. ženskom rodu..., nezgodno je što je i multipleks skleroza ženskog roda.

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Član
  • **
  • Poruke: 2913
Odg: Paleolit dijeta
« Odgovor #33 poslato: Jul 23, 2008, 11:29:55 posle podne »
sclerozis multiplex je muskog roda, a multipla skleroza je zenskog roda, u pitanju je dvopolno cudoviste.
Sto se tice plavih ociju nisam rekla da mi se dopadaju nego da su ljudi (zene, muskarci) sa tom bojom redji od drugih boja ociju ,pa ih zato treba zastiti zakonom.

Van mreže Maka

  • Član
  • **
  • Poruke: 3407
  • Pol: Žena
Odg: Paleolit dijeta
« Odgovor #34 poslato: Jul 24, 2008, 08:30:02 pre podne »
Sve su mi uzeli sto volim da jedem.
Slaninu, cvarke, pite, pice...
Hoce i sir.
E sad jos da mi zabrane i paradajz :a12:

Sad ozbiljno.
Ne znam da li ste probali, ali je stvarno tesko.
Samo izbacivanje glutena je vec sok za normalan zivot. A izbacivanje mlecnih proizvoda i mahunarki, koji su prilicno zastupljeni u nasoj ishrani je uzas.
Zaista ti ostaje veoma mali izbor.
Mada sam se ja sjajno osecala. U tom periodu sam bila na Zlatiboru i pesacila po 5-6 kilometara dnevno. Pela se na brda i svasta nesto. Ali sam sve vise mrsavila i to me je plasilo.

Mislim da mi je greska sto nikada nisam konsultovala nekog ozbiljnog nutricionistu.
Na pocetku kada sam dobila dijagnozu sam bila kod Jagode Jorge, u vezi soje i sl. Ne secam se da mi je nesto korisno rekla, a za Svankovu dijetu je rekla da bi tako svako trebao da se hrani i da tu ne vidi nista specificno.


Van mreže Taurus

  • Zabranjen
  • *****
  • Poruke: 737
Odg: Paleolit dijeta
« Odgovor #35 poslato: Jul 24, 2008, 09:53:27 pre podne »
Po mom mišljenju, prvi problem kod MS je što ne može sa sigurnošću da se tvrdi šta je uzrok. Da li je to stres, način ishrane, virus... Lično, sklon sam da verujem da je kod mene okidač bio produženi stres. Konkretno, mislim na period u vreme bombardovanja kad sam bio mobilisan i na Fruškoj gori "pobeđivao" NATO. I naravno pobedio na kraju. Ne mogu da kažem da sam baš bio u stanju velikog straha, ali sam od početka do kraja bombardovanja imao neku "knedlu" u stomaku. Prestalo bombardovanje, nestala i "knedla". Međutim, par godina kasnije, u Gornjoj Trepči, prvo što me je neurolog pitao bilo je da li sam učestvovao u ratu. Dakle, ja sam ubeđen da je taj stres "krivac", jer, ruku na srce, nije mi bilo svejedno. Stres je krivac za MS (moje mišljenje), ali onda idem dalje. Ko je krivac za stres? I to sam pronašao, tačnije i njih sam locirao, ali uz svu želju, ne mogu im ništa, jer većina njih drma kavez iznutra u zemlji lala ili miriše cveće odozdo, tako da ništa od moje osvete.
Kako bilo, ako je stres uzrok, onda bi "lek" trebalo da bude izbegavanje stresa, a dijeta nesto manje važno. Tim pre što koliko različitih predlagača dijete, toliko različitih dijeta. Preporuka Svetske zdravstvene organizacije (mislim da je Sklerozica i postavio taj članak ranije) je da se ishrana obolelih od MS ne treba da razlikuje od ishrane onih koji nemaju taj problem. Nikome se ne preporučuju tone svinjskog mesa, čvaraka, koka-kole, kafe, suhomesnatih proizvoda... ničega preterano, ali stvarno mislim da, častiti sebe ponekada neće izazvati problem. Čak naprotiv, veća je šteta od nerviranja izazvanog uzdržavanjem, nego od "nepravilne" ishrane.
Jedan od naših sapatnika mi je rekao da "krka" roštilj i meso u priličnim količinama i da mu to daje snagu da funkcioniše normalno. Možda je to tačno, a možda je i umislio, ali štagod da je istina, njemu pomaže, a to je jedino važno.
Svakako da jedna umerena ishrana, sa akcentom na voće i povrće čini da se svako, a ne samo mi, oseća bolje. Dakle, po mom mišljenju, ne treba preterivati, ali ni ići u drugu krajnost i hraniti se samo ptičjim mlekom.
Ali šta ako grešim i stres nije uzrok MS, nego nešto drugo? Nisam pametan.

Van mreže Taurus

  • Zabranjen
  • *****
  • Poruke: 737
Odg: Paleolit dijeta
« Odgovor #36 poslato: Jul 24, 2008, 10:01:27 pre podne »
A da, još nešto. Meni kao plavookom prija što bi me neki Zakonom zaštitili kao bele medvede. Ipak, plave oči su greška u genu, a i nisu retkost, naročito ako krenete na sever. Čak postaju češće, nego druge boje očiju.
Davati nekome značaj zbog boje očiju spada u "rasne teorije" (belci-crnci, arijevci-ostali ...), a to nije baš popularno.

Van mreže Maki

  • Član
  • **
  • Poruke: 16539
  • Pol: Žena
  • nova ja
  • Dg: MS
Odg: Paleolit dijeta
« Odgovor #37 poslato: Jul 24, 2008, 10:54:52 pre podne »
meni plave oči nisu donijele ništa dobro,čak i ms od kojih na jedno plavo gotovo i ne vidim,a što se dijete tiče drago mi je što sam smršala bar ću dobro izgledati kad podjem na more!jedan od razloga zašto je dijeta dobra!

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Član
  • **
  • Poruke: 2913
Odg: Paleolit dijeta
« Odgovor #38 poslato: Jul 24, 2008, 12:09:24 posle podne »
Da zavrsimo sa plavookim koji su se nenadano uvukli u diskusiju: 25% svetskog stanovnistva je plavooko a 75% smedje, crno.

Ono sto je kljucno kod ove dijete je izbegavanje GLUTENA, Rodzer Mekdugal cak je i 70-tih godina proslog veka smatrao da ce naucnici potvrditi ili odbiti tu njegovu teoriju ali bas u to vreme kada je pocelo sa istrazivanjima pojavili su se kortizoni kao solucija za akutna stanja kod MS i sve je zaboravljeno.
Smatram da je za ovu dijetu kljucno izbegavati GLUTEN, SECER, MlECNE PROIZVODE i ako neko uspije da oformi jelovnik ne koristeci ove namirnice on je uspeo da sprovede ovu dijetu. Ne zbaoraviti naravno ni alergo test na hranu i suplemente.

Koliko dijete mogu biti oprecne je sledece: dijeta koja treba da se sprovodi za vreme koriscenja terapije pcelinjim otrovom. A to je bez: jagoda, malina sto me je zacudilo, ali me nije zacudilo zabrana opet paradajz, paprika  ali zato tikve, tikvice, gljive,rotkva zatim citrusi (mandarine, narandze, limun, grejpfrut) koje BBD dozvoljava ali Zenva metod ne.
Itd, Itd...

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Član
  • **
  • Poruke: 2913
Odg: Paleolit dijeta
« Odgovor #39 poslato: Jul 24, 2008, 12:33:21 posle podne »
Maka ti si i dalje na dijeti bez glutena, secera, zar ne?

Van mreže raca

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 15228
  • Pol: Žena
Odg: Paleolit dijeta
« Odgovor #40 poslato: Jul 24, 2008, 01:40:30 posle podne »
Jadna ova dijeta. Ni toliko polemike u koju se uvuklo, na zalost svasta - politika, ljubicice, lale, kavezi sa ili bez majmuna (znam ja sto je pisac hteo reci iako sam plavusa i to naravno farbana), ni verovatno manje ljudi koji imaju mogucnost, zelju, potrebu da je provode. Neka pravila bi u ishrani morali postovati, ali to je slobodna volja pojedinca. Posto nema pouzdanih dokaza da je nesto korisno, a drugo stetno i da se ni ljudi koji se time bave na naucnom nivou ne mogu saglasiti ja mislim da svako treba odluciti sta ce postovati, sta ce koristiti i drugima dati za pravo da odluce sta ce oni. Bez ikakvog omalovazavanja tudjih stavova.

Van mreže Maka

  • Član
  • **
  • Poruke: 3407
  • Pol: Žena
Odg: Paleolit dijeta
« Odgovor #41 poslato: Jul 24, 2008, 01:47:36 posle podne »
Maka ti si i dalje na dijeti bez glutena, secera, zar ne?
Bez glutena potpuno, bez industrijskih proizvoda zbog glutena opet jer ga ima svuda.
I bez mahunarki. Jedino sir jedem i parmezan od nedozvoljenih namirnica.
Jedem crnu cokoladu, a i ponekad neke kolace od bezglutenskog brasna i voca, ali retko.
Uglavnom voce, povrce, belo meso, riba, crveno meso kada jedem supu, punjene tikvice i sl.
Jedem i prsutu, ali 1-2 nedeljno i ne previse, vise da se zasladim.
Masline, maslinovo ulje, jabukovo sirce, kalijumova so, i morska za kuvanje.
Ne uzimam nikakve vitamine vec godinu dana.
I generalno sam dobro (da kucnem).
Samo LDN.

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Član
  • **
  • Poruke: 2913
Odg: Paleolit dijeta
« Odgovor #42 poslato: Jul 24, 2008, 09:11:48 posle podne »
Pa mozda bi ta modifikovana dijeta i mogla da prodje. Kljucno je da se ne koristi gluten i secer i ja mislim da je to upravo ono sto tebe drzi na nogama (naravno uz nesebicnu pomoc LDN)

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110029
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Paleolit dijeta
« Odgovor #43 poslato: Jul 24, 2008, 11:00:03 posle podne »
Davati nekome značaj zbog boje očiju spada u "rasne teorije" (belci-crnci, arijevci-ostali ...), a to nije baš popularno.

Ovo može biti i znak simpatije. Ja obožavam plave oči kod žene.  ;D Nisam rasista!!!

A to je bez: jagoda, malina sto me je zacudilo,

Jagode kod jednog dela poplacije izazivaju alergije. Možda je to razlog? Za maline, ne znam.

Jedem i prsutu, ali 1-2 nedeljno i ne previse, vise da se zasladim.

A mene ubi griža savesti jer sam ove nedelje 3 puta jeo po malo šunke.  mali1

Šala. To su mi izleti, jednom u godinu dana.

Van mreže Maka

  • Član
  • **
  • Poruke: 3407
  • Pol: Žena
Odg: Paleolit dijeta
« Odgovor #44 poslato: Jul 25, 2008, 08:26:48 pre podne »
Covece opusti se.
Nije to da ces odmah na kortice ako pojedes malo, znas i sam cega sve.
Ja se secam da je meni Prof Levic rekao da je mnogo gore da se mucis time da ne smes, nago da pojedes. I ja mislim da je u pravu. I secam se da mi je rekao, ako volis nesto i toliko ti nedostaje, jednom nedeljno nece ti sigurno smetati. Bitno je da to nije svakodnevno i da to nije baza ishrane.
Jedem ja i jagnjetinu, ubijem se, ali to nije svaki dan ;D

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.