Autor Tema: Paleolit dijeta  (Pročitano 37776 puta)

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110034
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Paleolit dijeta
« Odgovor #15 poslato: Jul 23, 2008, 12:47:35 pre podne »
Za sada sam našao tehnike kuvanja: http://www.thecookinginn.com/cbeara.html

Negde sam našao i recepte, ali sada taj sajt ne nalazim. :(

i nešto za MS, na istom sajtu: http://www.thecookinginn.com/ms.html


Hendi-društvo

Odg: Paleolit dijeta
« Odgovor #15 poslato: Jul 23, 2008, 12:47:35 pre podne »

Van mreže Taurus

  • Zabranjen
  • *****
  • Poruke: 737
Odg: Paleolit dijeta
« Odgovor #16 poslato: Jul 23, 2008, 09:41:57 pre podne »
Ok, malo se šalimo na račun ove paleolitske dijete, čovek u našoj situaciji nije siguran šta će mu koristiti, a šta ne. Ja lično pokušavam da se pridržavam dosta toga. Međutim, ne retko, dijete, isključuju jedna drugu. Swankova dozvoljava tri soljice dnevno pića sa kofeinom (kafa, koka-kola...), neke druge zabranjuju. Neke dijete smatraju crnu čokoladu izuzetno korisnom, jakim antioksidantom, itd..., druge opet zabranjuju. Međutim, neke stvari i ja teško prihvatam, naročito tipa jesti ovo ili ono kad je pun mesec ili ne jesti neke stvari prestupne godine i slično.

Znate, brzo vracanje na ishranu od pre desetak hiljada i više godina po meni nije baš sjajno. Čovek se tolike godine prilagođavao svemu što danas jede, a sad odjednom treba da se vrati na ishranu iz tog perioda. Možda to može da bude opasno za neprilagođeni organizam. Čak i razno voće nije postojalo ovde, već se danas dovozi sa raznih strana sveta. I na kraju, u to doba je čovek živeo dvadesetak godina, a danas...

Imam jedno pitanje. U, čini mi se, Swankovoj dijeti, kažu ne treba jesti povrće koje raste noću??? Tu se, pre svega pominju paradajz i paprika. O kvalitetu ovog povrća ne treba trošiti reči. Međutim, meni niko nije znao da objasni šta to znači "povrće koje raste noću". Čak su me zezali da uveče posadim paradajz, a on ujutru spreman za jelo.

Jedino čega, još uvek ne mogu da se odreknem su cigarete. Ali lakše mi bude kada na Institutu za neurologiju vidim da gotovo svi neurolozi puše. Čak me i pitaju kad uđem u ordinaciju da li mi smeta što puše. Naravno da mi smeta ako ne duvaju dim u mene :-).

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Član
  • **
  • Poruke: 2913
Odg: Paleolit dijeta
« Odgovor #17 poslato: Jul 23, 2008, 11:52:15 pre podne »
Mlecni proizvodi su upotrebi tek nekih 8000 godina sto je sad skoro ako se zna da je covek ovde nekih 500000. Tako da neki i danas ne podnose mleko tj. nemaju enzime za varenje laktoze, pa onda regauju nadimanjem, prolivima, itd. Tako da o upotrebi mlecnih proizvofda se moze govoriti na dugacko i nasiroko. I nije tacno da se danasnji covek prilagodio na danasnji nacin ishrane, bas zato sto nije imamo razne bolesti.

Sto se tice kafe i koka-kole Svank je dao tu opciju ali je bio mnogo sirokogrud napominjuci da se ipak pazi jer kofein ima diureticko svojstvo i nije oba napitka nego jedno od tih, mada mislim da na koka-kolu i kofein ne treba trositi reci a kamoli piti.

Ovde se fokusiramo iskljucivo na dijete za MS, a ne one koje mozete procitati po dnevnim novinama.

Paprika i paradajz rastu nocu! Licno se uverila imam ih u basti, preko dana nista, a ujutro tacno vidis veci nego prethodnog dana. Jos ako imaju vode dovoljno....

Tek Taurus kada ostavis cigarete imas pravo da prigovoris bilo kojoj dijetii! Da sam lekar ne bih te udostojila nijednog pregleda ako bih znala da se nikotiziras! A da sam pretpostavljeni tim neurolozima svi bi dobili otkaz zbog trovanja ne sebe nego drugih!


Van mreže raca

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 15229
  • Pol: Žena
Odg: Paleolit dijeta
« Odgovor #18 poslato: Jul 23, 2008, 01:43:20 posle podne »
Uh pa i oko dijeta imamo razlicita misljenja. Ja mislim da treba probati onu koja vam se ucini najbolja i najlaksa za sprovodjenje. Jedino je nezgodno sto je treba duze vreme sprovoditi da bi se video neki rezultat - pod uslovom ako ga uopste bude. Ali tako je i sa drugim stvarima dobar rezultat nikad ne dolazi na brzinu.
P.S. Ne dirajte mi Coca-Colu, mleko mozete. :D

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110034
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Paleolit dijeta
« Odgovor #19 poslato: Jul 23, 2008, 03:40:36 posle podne »
Znate, brzo vracanje na ishranu od pre desetak hiljada i više godina po meni nije baš sjajno. Čovek se tolike godine prilagođavao svemu što danas jede, a sad odjednom treba da se vrati na ishranu iz tog perioda.

 :D

Mislim da ovo nije ni moguće. Danas je sve toliko zagađeno radijacijom, hemijom, genetskim modifikacijama da jednostavno nema "čistih" namirnica. Bojim se da nam se izbor sveo na manje ili više, čiste prirodne namirnice.

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Paleolit dijeta
« Odgovor #20 poslato: Jul 23, 2008, 04:47:48 posle podne »
Da se vratimo u priču.
Što se tiče pećinskih ljudi,hranili su se mesom ptica,biljojeda ,(kuvanim.pečenim,sušenim naravno na tad dostupan način uz vatru i dim,al bez soli) jajima,povrćem,začinskim biljem i voćem i naravno žitom koje su sakupljali(misli se na sva zrnevlja njima dostupna a ne ko sad hibrid ovaj ili onaj, puna žitna polja)koje su ugrubo sitnili između dva kamena(cela zrna,a ne ko sad prerađena i oljuštena) i kuvali u vidu kaše ili čak pravili neke vrste hlepčiča koje su sušili na suncu ili vrućem kamenju.Sladili su se medom.
Šta nisu imali:so

Koga zanima može da pročita ovo o razvoju čoveka http://www.beranetown.net/forum/index.php?action=printpage;topic=538.0

Al pošto mi ovde ne proučavamo razvoj čoveka treba se okrenuti pozitivnim stranama ovakvog načina ishrane ,bez soli,mleka i mlečnih proizvoda(što kaže Asja netolerantnost na mleko je uzela maha)svinjskog mesa(velika greška čoveka što je pripitomio divlju svinju a ona postala svaštojed).



Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110034
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Paleolit dijeta
« Odgovor #21 poslato: Jul 23, 2008, 06:28:46 posle podne »
Naco, da nisu recepti u knjizi?

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Paleolit dijeta
« Odgovor #22 poslato: Jul 23, 2008, 06:41:19 posle podne »
Ima svega čitaću ponovo,pa ako naletim na nešto interesantno pisaću ovde.

Van mreže Taurus

  • Zabranjen
  • *****
  • Poruke: 737
Odg: Paleolit dijeta
« Odgovor #23 poslato: Jul 23, 2008, 06:53:13 posle podne »
Mlecni proizvodi su upotrebi tek nekih 8000 godina sto je sad skoro ako se zna da je covek ovde nekih 500000. Tako da neki i danas ne podnose mleko tj. nemaju enzime za varenje laktoze, pa onda regauju nadimanjem, prolivima, itd. Tako da o upotrebi mlecnih proizvofda se moze govoriti na dugacko i nasiroko. I nije tacno da se danasnji covek prilagodio na danasnji nacin ishrane, bas zato sto nije imamo razne bolesti.

Sto se tice kafe i koka-kole Svank je dao tu opciju ali je bio mnogo sirokogrud napominjuci da se ipak pazi jer kofein ima diureticko svojstvo i nije oba napitka nego jedno od tih, mada mislim da na koka-kolu i kofein ne treba trositi reci a kamoli piti.

Ovde se fokusiramo iskljucivo na dijete za MS, a ne one koje mozete procitati po dnevnim novinama.

Paprika i paradajz rastu nocu! Licno se uverila imam ih u basti, preko dana nista, a ujutro tacno vidis veci nego prethodnog dana. Jos ako imaju vode dovoljno....

Tek Taurus kada ostavis cigarete imas pravo da prigovoris bilo kojoj dijetii! Da sam lekar ne bih te udostojila nijednog pregleda ako bih znala da se nikotiziras! A da sam pretpostavljeni tim neurolozima svi bi dobili otkaz zbog trovanja ne sebe nego drugih!



Ne želim da ulazim u polemiku, ni suštinski, ni u vezi tacnosti iznetih stvari u citiranom članku. Malo sam se našalio u vezi paleolitske dijete kao što su to učinili i mnogi drugi ovde. Dozvolićeš da mogu da imam svoje mišljenje i da se ne slažem sa nekim stvarima.

Medjutim, zanima me poslednji pasus u kome me ne bi udostojila pregleda dok ne ostavim cigarete, a neurolozima bi podelila otkaze. Znaš, ni ja nisam baš srećan što sam u nekim godinama propušio, pa sad ne mogu tako lako da ostavim cigarete. Ali ne mislim da zbog toga treba da mi uskrate lečenje, ili nešto više što se da naslutiti iz tvog pisanja. Ljudi popiju saku tableta ili iseku vene, pa su lekari opet dužni da ih leče.
Šta ćemo ako poželiš da i ovom drugaru što voli koka-kolu uskratiš lečenje? Ili recimo, ja imam idealnu težinu, ali šta ćemo sa onima koji imaju 5,10 ili 15kg viška? Hoćemo li da ih pobijemo? A gej populacija, pa plavooki, levoruki, pa oni što ne jedu karfiol...?  Sve to treba u zatvor! Zar nije malo surovo?

Uzgred, stvarno nemam priliku da posmatram paradajz ili papriku noću ili da merim njihov napredak ujutru kad ustanem, ali me to i ne zanima. Moje pitanje je bilo da li neko zna zasto ne bi trebalo da jedemo to povrće?

Pozdrav i smanji gorčinu, svi smo ovde u istim g*****a!

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110034
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Paleolit dijeta
« Odgovor #24 poslato: Jul 23, 2008, 07:01:29 posle podne »
Ups, ja ne jedem karfiol. :)

Van mreže Taurus

  • Zabranjen
  • *****
  • Poruke: 737
Odg: Paleolit dijeta
« Odgovor #25 poslato: Jul 23, 2008, 08:19:19 posle podne »
Razmisli Sklerozice, mnogo rizikuješ :-)

Van mreže raca

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 15229
  • Pol: Žena
Odg: Paleolit dijeta
« Odgovor #26 poslato: Jul 23, 2008, 08:32:38 posle podne »
Citat
Šta ćemo ako poželiš da i ovom drugaru što voli koka-kolu uskratiš lečenje?
Ja nisam drugar vec drugarica. Mada nema veze, ali cisto da se zna ako se uopste na mene odnosilo. Ali da volim coca-colu - volim. mali1
Nekako ne znam sto je ovoliko rasprave izazvala jedna dijeta. Ajmo biti iskreni vecina od nas se striktno ne pridrzava ni jedne dijete ma kako se ona zvala. Ali zato ne treba druge koji pokusavaju da imaju neka svoja pravila u ishrani gledati cudno. Svi mi pokusavamo da na neki nacin sebi pomognemo na razlicite nacine. Neki promenom ishrane, neki vezbom, neki razlicitim vitaminima i suplementima. Svako u nesto veruje. Zivele razlicitosti.

Van mreže Taurus

  • Zabranjen
  • *****
  • Poruke: 737
Odg: Paleolit dijeta
« Odgovor #27 poslato: Jul 23, 2008, 08:52:55 posle podne »
Izvini drugarice, moja greška.
A uzgred, ništa od onih gluposti o štetnosti coca-cole nije tačno, tako da ti neće naškoditi, pogotovu ako ne preteruješ.

Van mreže raca

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 15229
  • Pol: Žena
Odg: Paleolit dijeta
« Odgovor #28 poslato: Jul 23, 2008, 09:03:35 posle podne »
Nedam ja coca-colu nikako. ;) Treba covek biti umeren u svemu i mislim da je to nekako najpravilnije. Ostalo je sve relativno. Nemamo mi nekih relevantnih dokaza da je nesto dobro ili lose.

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Član
  • **
  • Poruke: 2913
Odg: Paleolit dijeta
« Odgovor #29 poslato: Jul 23, 2008, 10:15:13 posle podne »
@Taurus

Sto se tice g****a slazem se, samo su u pitanju nijanse.

Sto se tice duvana i uzivanja u istome i da li pruziti zdrastvenu pomoc onome koji je upravo tim duvanom i doveo do loseg zdrastvenog stanja, su se svojevremeno vodile polemike jer su neke evropske zemlje donele zakon da te osobe moraju da plate novcano celokupnu zdrastvenu uslugu. To se posebno odnosilo na obolele od raka pluca jer se pouzdano zna da 80% obolelih su pusaci. Doktori pre lecenja pitaju pacijente da li puse ili ne, i naravno racunaju na njihovu iskrenost.
Sto se tice onih koji pokusaju da se ubiju popivsi tablete u medicini se zna da se bolesni od depresije i da ih treba spasiti odmah - hitna pomoc.
Sto se tice levorukih mislim da su redovno pametniji snalazljiviji od desnorukih, i drago mi je da su odavno prestali da levoruku decu na silu prebacuju u desnjake. Sto se tice gej - ko voli nek izvoli. A plavooki su bas retki pa mislim da ih treba zakonom zastiti. Itd, itd.

I na kraju, ako ja kao doktor,naucnik pokusavam da ti pomognem i lecim te od MS zasto ti opstruiras lecenje nikotinom? I na kraju se ljute na nauku sto nije pronasla lek i na lekare sto ne znaju ovo ili ono, a sami nisu sve preduzeli da im bude bolje, vec se pravdaju time - ne mogu da ostavim duvan a tako bih voleo. Biti bolestan a pusiti je autodestrukcija.
I nisi ti jedini Tauruse na ovom forumu koji se drogira i trazi lek u isto vreme!

Mene sve sto zanima ja proverim tj. nisam celu noc provle pored paradajza i njegove drugarice paprike, ali sam ujutru videla osetnu razliku od predhodnog dana, ima raznih biljaka.
Dr Loren Cordina sa Kolorado Univerziteta preporucuje svim msovcima da ne jedu paradajz, zitarice i mahunarke zbog lecitina koji cine omotac nerva osetljivim. Ali BBD koristi paradajz i tu je vec polemika na netu : da ili ne? Jer neki smatraju da sto vise restrikcija to manje ostaje za jelo i samim tim postajete netolerantni na postojecu hranu koju koristite. Eston Embri smatra da ne treba izbacivati paradajz iz upotrebe ali opet ostavlja pacijentima odluce sami. Dok je Bob Lorens osnivac Zenva metode iskljucuje paradajz.

Tacno je sledece : danas ne mozemo govoriti o zdravoj hrani samo o manje zagadjenoj i vise zagadjenoj!


Ja licno ne jedem paradajz jer mi nadrazuje zeludac, posto vecinom jedem biljnu hranu nekako mi je mnogo jak, ali ako pojedem meso uzme za saltau paradajz da njegova kiselina rastvori masnoce od mesa.

Sto se tice paprike kod mene ista stvar: dobijam mucninu i nekako mi je bljutava. I kazu da nije za jelo ono povrce ciji listovi takodje ne mogu da se jedu tj. otrovni su.

Ako se setim jos necega, javljam.

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.