Autor Tema: Paleolit dijeta  (Pročitano 37792 puta)

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Član
  • **
  • Poruke: 2913
Paleolit dijeta
« poslato: Jul 21, 2008, 11:07:51 pre podne »
Preteca BBD je Paleolit dijeta, odnosno sve je pocelo sa Rodžer Mekdugalovom dijetom.

U sva tri opisa dijete je strogo izbegavanje glutena, mlečnih proizvoda,
šećera, industrijski prerađene hrane, uz obavezno korišćenje suplemenata (posebno vitamina B12).

Hraniti se onako kako se hranio naš pećinski predak, pre uvođenja žitarica, i domaćih životinja tj. mlečnih proizvoda.

Danas ova dijeta ima sve više pristalica, bez obzira da li imaju zdrastveni problem ili ne.


Hendi-društvo

Paleolit dijeta
« poslato: Jul 21, 2008, 11:07:51 pre podne »

Van mreže Maka

  • Član
  • **
  • Poruke: 3407
  • Pol: Žena
Odg: Paleolit dijeta
« Odgovor #1 poslato: Jul 21, 2008, 01:34:35 posle podne »
Sada sam videla da postoji nova tema.
Ovo je isto kao i BBD.
Pecinski covek koji ubira plodove i lovi.
Bez domacih zivotinja i povrca i zitarica koje su se pojavile sa uvodjenjem agrokulture, kada je covek poceo da uzgaja zitarice, mahunarke i sl.

E sad da li da ujutru krenem u lov ili na posao, pitanje je sad?

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Član
  • **
  • Poruke: 2913
Odg: Paleolit dijeta
« Odgovor #2 poslato: Jul 21, 2008, 10:20:33 posle podne »
Pa i posao je jedna vrsta lova, samo sto ne dobijas divljac nego novac za koji kupujes divljac. Takodje zivis u pecini, tj. stanu betonskoj pecini.

Van mreže Maka

  • Član
  • **
  • Poruke: 3407
  • Pol: Žena
Odg: Paleolit dijeta
« Odgovor #3 poslato: Jul 22, 2008, 07:44:37 pre podne »
Znaci ujutru u kuhinji na zidu nacrtam 100 evrica i krenem, sa srecom. sys
Moram samo da naostrim misa, to mu dodje strela.

Van mreže Taurus

  • Zabranjen
  • *****
  • Poruke: 737
Odg: Paleolit dijeta
« Odgovor #4 poslato: Jul 22, 2008, 10:12:39 pre podne »
Ja smatram da treba voditi racuna o ishrani, ali zar nije opasno vratiti se u roku od par dana na ishranu od pre par hiljada godina?

Drugo, kada krenem u lov na pomenutu divljač, da li smem da koristim vatreno oružje (koje nije postojalo u vreme paleolita) ili je dozvoljeno samo koplje i pravljenje zamki? I treba li da nekome podnesem žrtvu u znak zahvalnosti, ako je lov bio uspešan?

I treće, imam plac na 100-tinak km od Beograda. Stalno tamo vidjam zečeve, fazane, jarebice..., a ne retko i srndaće. Znači, znam gde ima divljači. Ali ta divljač se isključivo ili u najvećoj meri hrani žitaricama i povrćem koje seljaci u tom kraju gaje. Logično mi se nameće pitanje, da li smem da jedem divljač koja jede ove stvari koje nisu postojale u paleolitu?

Uz dužno poštovanje menjanja načina ishrane, o čemu i sam pokušavam da vodim računa, mislim da se u mnogim stvarima preteruje.

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Član
  • **
  • Poruke: 2913
Odg: Paleolit dijeta
« Odgovor #5 poslato: Jul 22, 2008, 10:56:58 pre podne »
Mislim da preterujete u komentarima.

Kljucno kod paleolit dijete  je potpuno izbegavanje glutena, mlecnih proizvoda, industrijski preradjene hrane uz obavezno koriscenje suplemenata.
Rodzer Mekdugalu je npr. trebalo 4 godine ove dijete dok nije osetio prve rezultate. Tokom 15 godina koriscenja ove dijete bio je potpuno oslobodjen ms simptoma, jedino je doktor mogao zakljuciti da je nekada bolovao ms na osnovu ocnog pregleda: jos uvek su bili vidljivi tragovi nistagmusa, koji Rodzeru nisu smetali da cita bez problema. Umro je u 80. pre par godina, potpuno pokretan.

Samim tim sto se suplementi obavezni kako mozete reci da se pretruje? _ Ako nosi naziv pećinska dijeta to ne znači da treba da trčite okolo za zečevima. Budimo ozbiljni, pokušajmo da MS osvetlimo sa svih strana.

Van mreže Maka

  • Član
  • **
  • Poruke: 3407
  • Pol: Žena
Odg: Paleolit dijeta
« Odgovor #6 poslato: Jul 22, 2008, 11:18:45 pre podne »
Mi se malo salile. ;)

Da ponovim.
Cela prica ima logike i potpuno je ista sa BBD dijetom.

Meni se jedino cini da je neizvodiva ako se radi i pokusva da vodi normalan drustveni zivot. I ovako me gledaju kao kretena kada odem u goste, u restoranu je lakse.
Mrzi me da vise objasnjavam sta jedem, sta ne jedem, zasto,...
Najlaksi odgovor nisam gladna ;D

Van mreže Maki

  • Član
  • **
  • Poruke: 16539
  • Pol: Žena
  • nova ja
  • Dg: MS
Odg: Paleolit dijeta
« Odgovor #7 poslato: Jul 22, 2008, 11:47:13 pre podne »
mene je briga za druge
ne trebalo im da su na mom mjestu, ako ne pijem kafu neka mi skuvaju caj a ako im je stalo do mene to ce i prije pitanja uraditi ili pitati me sta smijem da jedem a sta ne, kao sta sam i naucila druge zaista pojedine!

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Član
  • **
  • Poruke: 2913
Odg: Paleolit dijeta
« Odgovor #8 poslato: Jul 22, 2008, 11:48:55 pre podne »
Ako je ovo resenje za MS onda je bolje da me gledaju cudu sta cu da jedem nego kako idem.

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Član
  • **
  • Poruke: 2913
Odg: Paleolit dijeta
« Odgovor #9 poslato: Jul 22, 2008, 11:57:47 pre podne »
Evo spiska suplemenata koje je koristio Rodzer Mekdugal:

Vitamin Bl: 25 mg
Vitamin B2: 15 mg
Vitamin B6: 75 mg
Vitamin B12: 250 mcg.
Vitamin C: 300 mg
Vitamin E: 200 iu.
Chlorine Bitartrate: 120 mg
Calcium Gluconate: 900 mg
Calcium-D-Pantothente: 150 mg
Folic Acid: 200 mcg.
Lecithin from flax: 300 mg
Magnesium Carbonate: 900 mg
Nicotinamide: 500 mg
Inositol: 120 mg
http://www.direct-ms.org/rogermcdougall.html

Van mreže Maka

  • Član
  • **
  • Poruke: 3407
  • Pol: Žena
Odg: Paleolit dijeta
« Odgovor #10 poslato: Jul 22, 2008, 03:00:28 posle podne »
Slazem se.
Ali ko kaze da jeste.
U tome i jeste stos.
Sto je tesko preci na tu ishranu, a mozda je u pitanju jos samo jedna prica.

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110034
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Paleolit dijeta
« Odgovor #11 poslato: Jul 22, 2008, 09:24:18 posle podne »
Ova "dijeta" znači vraćanje crvenog mesa i masti u ishranu. Sušeno, takođe. Možda i probam. :)

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Član
  • **
  • Poruke: 2913
Odg: Paleolit dijeta
« Odgovor #12 poslato: Jul 22, 2008, 10:52:19 posle podne »
Ova prica je aktuelna oko pedeset godina. Vracanje crvenog mesa ali mesa divljac, mesa koje nije masno, i ne suseno, zao mi je.

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110034
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Paleolit dijeta
« Odgovor #13 poslato: Jul 22, 2008, 11:05:26 posle podne »
Čitao sam neku knjigu za koju je pisac pravio istraživanje o ishrani u vreme kromanjoskog čoveka.  Konsultovao se sa stručnjacima, arheolozima itd. Na osnovu toga ..... jeli su sušeno meso, jeli su masno.  Naca možda zna za to, jer je i njoj ta knjiga omiljena.

Čak postoji i sajt koji daje upute za taj način pripremanja jela. Ako bude trebalo, potražiću ga opet.

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Paleolit dijeta
« Odgovor #14 poslato: Jul 23, 2008, 12:19:17 pre podne »
Znam,imam knjige.Jeli su sušeno meso,kuvano i pečeno.

Sklerozice potraži sajt ako te ne mrzi.

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.