Autor Tema: Recepti  (Pročitano 32388 puta)

Van mreže Asja

• Multiple Serendipity
  • Član
  • **
Recepti
« poslato: Jul 19, 2008, 11:29:41 posle podne »
Bez obzira na kojoj dijeti ste dobro ce doci recept, nova ideja za rucak, dorucak, veceru, poslasticu...naravno u skladu sa MS.

Hendi-društvo

Recepti
« poslato: Jul 19, 2008, 11:29:41 posle podne »

Van mreže naca

• Global Moderator
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Recepti
« Odgovor #1 poslato: Jul 20, 2008, 12:37:54 posle podne »
Rolat od kukuruznog brašna

5 jaja,5 ravnih kašika šećera,5 ravnih kašika brašna kukuruznog,malo praška za pecivo,džem od kajsija.

Mikserom dobro umutiti,jaja i šećer,dodati brašno i malo praška za pecivo uz stalno mućenje(jer je kukuruzno brašno teško i pada na dno posude).Sipati masu u pleh sa papirom za pečenje i peći u prethodno zagrejanoj rerni na 180stepeni najmanje 15 minuta(pečeno je kad se ivice savijaju ka unutra).

Pečeno testo prevrnuti na vlažnu kuhinjsku krpu,skinuti papir i toplo premazati džemom od kajsija.Smotati rolat(ne sekirajte se ,zato što nema gluten kukuruzno brašno nije elastično i rolat može da popuca kad se savija) i ostaviti ga u vlažnoj krpi i u plastičnoj kesi do upotrebe da se ne osuši.Seći na kriške i pojesti odmah.  ;)

Ideju za kolač dobila sam dok je moj sin bio na dijeti zbog malapsorpcije i alergije na pšenično brašno,mleko,koštunjavo voće,kakao...

Van mreže naca

• Global Moderator
« Odgovor #2 poslato: Jul 20, 2008, 01:33:42 posle podne »
Torta od kukuruznog brašna
Muke mame da napravi tortu za rođendan sinu u vreme dijete uspešno su prevaziđene.
Okrugla varijanta patišpanja(kore)3 jaja,3 kašike šećera,3 kašike kukuruznog brašna,malo praška za pecivo,ispeći dve kore.Pravougaona varijanta 6 jaja,6 kašika šećera,6 kašika kukuruznog brašna,prašak za pecivo,ispeći jednu koru i podeliti je na dva dela.Način pripreme i pečenje kora je isti kao za rolat.

Fil:U malo više od 1/2 l vode skuvati kompot od nakiselih jabuka,zasladiti po ukusu.Procediti kompot,izmeriti 1/2 l soka od kompota i ukuvati 2 pudinga od vanile,prethodno rastvorena u malo vode.Puding će biti staklast.Dodati oceđene jabuke,sve dobro izmešati i filovati kore prethodno natopljene ostatkom soka od kompota.

Umesto šlaga napraviti šaum od belanaca.U malo vode skuvati 3 kašike šećera da bude gust sirup.Od dva belanca umutiti čvrst sneg i dodati mu vruć sirup uz stalno mućenje.Ukrasiti tortu šaumom.
Zbog količine šećera nisam sigurna da je baš za MS,al parče torte valjda ne može toliko da škodi? :)

Van mreže Maki

• Član
  • **
  • nova ja
« Odgovor #3 poslato: Jul 20, 2008, 01:46:41 posle podne »
postoje i drugi zasladjivači ne mora šećer

Van mreže naca

• Global Moderator
« Odgovor #4 poslato: Jul 20, 2008, 03:09:47 posle podne »
Svaki komentar je dobrodošao pošto nemam iskustva u MS kuhinji.Ako pravite modifikaciju recepta na svoj način,napišite da probamo i naučimo.Ovo su recepti za bezglutenske slatkiše,silom prilika izmišljeni.
Palo mi je na pamet da sirup za šaum može biti i ukuvana kašika meda sa malo vode!  :D

Van mreže naca

• Global Moderator
« Odgovor #5 poslato: Jul 21, 2008, 11:29:23 pre podne »
Bećarac na moj način
Potrebno vam je:1/2 kg crnog luka,1kg tikvica ,1kg paradajza ,1 jaje (može i ne mora)so,ulje.Kao prilog kuvani pirinač.Količinu namirnica prilagodite svojim potrebama.
Priprema:
Iseckati luk na listiće,tikvice na sitnije kockice,paradajz preseći na pola i izrendati na rende na sitne rupice(ko ima mašinicu za odvajanje kože blago njemu)
U šerpu sipati malo ulja i vode i dodati luk da se dinsta.Odmah malo posoliti da luk pusti tečnost.Kad luk počne da se providi dodati tikvice i paradajz.Dinstati dok sva voda ne ispari.Na kraju se može dodati umućeno jaje i još malo kuvati da se sjedini.Posoliti po ukusu.Može se jesti odmah,a može i hladan.Ko sme može dodati sir uz ovo jelo.

Pirinač samo skuvati u vodi,procediti,isprati hladnom vodom i sipati u staklenu ili keramičku posudu s poklopcem,čuvati u frižideru i ako se odmah ne potroši može da stoji tako na hladnom 2 dana.  :)

Van mreže Asja

• Multiple Serendipity
  • Član
  • **
« Odgovor #6 poslato: Jul 21, 2008, 11:06:47 posle podne »
Njegovo velicanstvo : kačamak! Ako ne za doručak onda za večeru.
Kombinacija kukuruznog brašna i heljdinog u razmeri 2:1 ili kuvani krompir kada se skuva dodati kukuruzno brašno ili heljdino kuvati još 15 minuta pa onda sve dobro izmešati. Uz to jogurt ima ih sa O% mlečne masti iliti 0,05!
Prijatno!

Van mreže naca

• Global Moderator
« Odgovor #7 poslato: Jul 24, 2008, 06:42:43 posle podne »
Slatka palenta
7 dl soka od jabuke,2 dl vode ,7-8 kajsija,šaka malina,malo soli.
Skuvati palentu u razblaženom soku s malo soli,dodati isečene kajsije na četvrtke,maline,lagano promešati,sipati u vlažan kalup i ostaviti da se ohladi i stegne.Hladno prevrnuti na tacnu i seći na komade.

Van mreže Maki

• Član
  • **
  • nova ja
« Odgovor #8 poslato: Jul 28, 2008, 09:56:32 posle podne »
pileca salata na moj nacin :D
ovo je za jednu osobu
obariti  parce pileceg filea,2 krompira-isjeckati
pomijesati sa isjeckanom  zelenom salatom,paradajizom,krastavcem,paprikom(moze ona iz tegle kupovna) sve isjeckano ,mogu i parcici ananasa ko voli,malo posoliti staviti dosta maslinovog ulja i malko siceta od divljih jabuka
prijatno ::)

Van mreže Asja

• Multiple Serendipity
  • Član
  • **
« Odgovor #9 poslato: Avgust 16, 2008, 10:05:38 posle podne »

Van mreže Asja

• Multiple Serendipity
  • Član
  • **
« Odgovor #10 poslato: Avgust 16, 2008, 10:15:47 posle podne »
Izdvojila bih od zitarica kinou koja ne sadrzi gluten, i koju koristim u poslednje vreme. Ukusna je lako se priprema, obicno je koristim za dorucak ili veceru.

Savršena žitarica - kinoa

Kinoa (quinoa) je prastara žitarica kojom su se hranile drevne Inke. Raste na visinama preko 3000m, ali dobra vest je da se sad može nabaviti i kod ans.
Kinoa zrna su oblika i veličine prosa ali su po sastavu veoma posebna. Naime ova žitarica ima najbolji aminokiselinski sastav. Takođe odličan je izvor vlakana, kao i mnogih vitamina u minerala uljučujući vitamine B grupe, magnezijum, vitamin E, fosfor, i vežbačima veoma važan - cink.
Zbog niskog sadržaja natrijuma i holestrola još je zdravija.

Kinoa se može nabaviti us vim bolje snabdevenim radnjama zdrave hrane. Veoma se brzo sprema i za već 12 minuta imate izvrsan izvor hranjivih materija koji se odlično kombinuje sa povrćem i mesom. Takođe kinou možete koristiti i za slatkiše kao što koristite pirinač.
http://www.pansport.co.yu/vestzan/index.php?id=6715&zanim=

KINOA:jedna je od nutritivno najvrednijih namirnica na planeti.kinoa je zitarica ,ali sadrzi proteine koji se lakse vare od proteina iz mesa i jaja.sto se tice kvaliteta nema neke bitnije razlike.najvaznije je to sto kinoa sadrzi svih osam esencijalnih aminokiselina,dok ostale zitarice sadrze najvise tri.kinoa je bogata dobrim nezasicenim mastima,a sadrzi manje ugljenih hidrata nego vecina ostalih zitarica.odlican je izvor gvozdja i ostalih minerala.iako se ova zitarica koristi vec 500 godina,nema je u rafovima nasih prodavnica,nakojima jos dominirajunutritivno mnogo iferiornije namirnice,poput kukuruza,krompira i pirinca.ipak danas je ova visokokvalitetna namirnica kultivisana u evropi,pa je mozete pronaci u vecini prodavnica zdrave hrane.kinoa je izuzetno zdrava ,vrlo ukusna i lako se priprema

Van mreže Maki

• Član
  • **
  • nova ja
« Odgovor #11 poslato: Septembar 25, 2008, 11:26:27 pre podne »
rudic
u vatrostalnu ciniju staviti 2 kasike maslinovog ulja,poredjati tanko isecene kriske krompira (oko 800gr),posoliti,1 kasika vegete,poredjati kolutove oslica (poluodmrznutog) preliti sa 4 kasike maslinovog ulja,posoliti pobiberiti,staviti list celera,sitno isjeckan bijeli luk i persun,preliti sokom od 1/2 limuna i sa 2 dl vode.pokopljeno kuvati na blagoj vatri  30 minuta bez mijesanja.
prijatno

Van mreže Maki

• Član
  • **
  • nova ja
« Odgovor #12 poslato: Oktobar 21, 2008, 01:21:34 posle podne »
ja ne znam vise sta sebi da spremam,ima li jos ko sa kakvim receptom sa onim sto bi trebali i smjeli jesti

Van mreže naca

• Global Moderator
« Odgovor #13 poslato: Oktobar 22, 2008, 01:39:09 posle podne »
A Majo što sebi? :o
Jednostavno kuvaj za sve na svoj način,a nekima dodaj npr meso koje vole.Nemoj se opterećivati posebnim spremanjem.Ja bi pukla da stalno spremam svima posebno,ima nas petoro,za mene i decu nije problem,al muž i mama(stari kov,uvek masno ,prepuno zaprške s prsta >:D)Preuzela sam potpuno kuvanje na sebe od prvog dana braka(zapravo kuvam od svoje 12 god,pošto je mama uvek bila bolesna,ali mi je večito visila nad glavom da bude po njenom).
Deca su ti mala i oni jedu(poželjno je )kao i ti.Za muža znam da je ko moj,garant,kako kaže:" Od svih salata volim onu od gice prasice".Kad su klinci bili mali dala sam mu "ultimatum":Ne dozvoli da deca osete da nešto ne voliš posle ih neću naučiti da sve jedu". ;D
Tako je i bilo,kad bi se na trpezi našlo nešto što baš i nije njemu po ukusu,sipao bi malo reda radi ali se nikad nije odmakao od stola.Naravno da bi kasnije kao sumanut navalio na nešto s nogu(uvek ima šta da se doda )
Hvala mu i sad moja deca jedu sve i veliki su i imaju svoj ukus,koji me raduje jer je najsličniji mom. :D

Van mreže naca

• Global Moderator
« Odgovor #14 poslato: Oktobar 22, 2008, 02:15:58 posle podne »
Jednostavan đuveč  ;)

Treba vam u zavisnosti od šerpe u kojoj spremate oko (nikad na meru uvek odokativno,bar ja) nekoliko glavica crnog luka,krompir,pirinač,nekoliko svežih paradajza izrendanih u posudu,(kuvanog paradajza ko ima ili 1 kutija tomatina bez začina od 1/2l),malo ulja i soli.

U šerpu sipati malo ulja,luka naseckanog na listiće ,posoliti i dodati malo vode,ostaviti da se malo prodinsta.Dodati opran pirinač i krompir očišćen i isečen na kolutove.Sipati paradajz.Naliti vodom da ogrezne (može i prst više) i posoliti, ali ne previše jer kad voda ispari može biti preslano.
Staviti u zagrejanu  rernu na 200 st.da se kuva bar 1 sat,u početku promešati neki put,kasnije ne jer će se pirinač raskašati(po potrebi dodavatiti po  malo vode da se krompir skuva).
Kad je krompir kuvan, đuveč je gotov,isključiti rernu i ostaviti još malo da krčka,da sva voda ispari.
Kome baš treba dodati neko prženo meso. ::)
Ja i deca ga jedemo sa kiselim salatama(kupus,krastavac,paprike) ili sirom. :D
Dobra stvar je da ako ostane može se sutradan grejati u rerni,samo se rasporedi po šerpi i sipa malo vode,i podgreje.

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.