B R A V O !Danijela Jovanovic je osvojila vrh Evrope Elbrus 09.avg 2008.godine u 9 sati po lokalnom vremenu. Vrh Elbrus se nalazi u masivu Kavkaza u Rusiji. Ovo je istorijski događaj bez premca.
Izvor informacije i dole prikazane slike Klub ekstremnih sportova "Pozitiv"
http://www.pozitiv-club.net/vest%20EL%20-%2013.html
Pre svega i najvažnije je da je Danijela sama napravila svoje životne izbore i odluke. Njen uspeh je mnogo, mnogo više od alpinističkog podviga, koji je već sam po sebi izuzetan. Njen uspeh je u inkluziji, pravoj i ostvarenoj, u ostvarenju njene želje u motivu za sve ostale da se ohrabre - da izađu, da se ne okreću u nazad.
Ekspedicija je svojevrsni primer dobre prakse u oblasti inkluzije osoba sa intelektualnim teškoćama u sferi sporta čime je dat putokaz mnogima koji su to želeli ali do sada nisu uspeli. Rezultat je timskog i sinhronizovanog rada sa vrsnom i iskusnom ekipom Saveza za sport i rekreaciju invalida Beograda (info:
http://www.ssrib.org.yu) i Kluba ekstremnih sportova "Pozitiv" (info:
http://www.pozitiv-club.net/vest%20EL%20-%2013.html)
Osvajanje Elbrusa je njena druga herojska odluka i uspeh u životu.
Ono što je kod nje posebno je da ima uvek jasan, definisan cilj. Ono što je sledeće obuka za vozača, nastavak počete obuke za računare i još mnogo toga.
Pre četiri godine donela je svoju prvu herojsku odluku da se, sa svojim prijateljima i štićenicima Doma Sremčice odvaži i otisne u jedan potpuno novi i nepoznati svet - život u zajednici koji je u Srbiji predstvaljao prvi revolucionarni preokret u sferi usluga iz socijalne zaštite (info:
http://www.downsindrom.org.yu/zajednice.htm#prvafaza. Taj korak je predstavljao inkluziju u otvorenu zajednicu - prvi praktični projekat ove vrste do tada. U toku projekta "Deinstitucionalizacija osoba sa intelektualnim teškoćama u zajednice stanovanja" (info:
http://www.downsindrom.org.yu/download/BROSURA_ovo.pdf Danijela je nadogradila svoje veštine do frapantnog nivoa. Naučila je vremenom uz stručnjake i asistente u projektu samostalno da kuva, da se kreće po gradu bez pratioca, da pomaže ukućanima u svemu, da se intenzivno bavi sportom, da stiče nova saznanja i donosi samostalno sve odluke o svom životu i da analizira situacije. Sve ovo je rezultiralo izuzetnom veštinom samozastupanja tako da je bila pored stručnjaka pozivana na učešće na mnogim seminarima i konferencijama kako u Srbiji tako i u okruženju. Sa ostalim korisnicima iz projekta održala je i kratku prezentaciju svojih utisaka i zaključaka u okviru I Međunarodne konferencije za život u zajednici (info:
http://www.downsindrom.org.yu/zajednice.htm#danas,
http://www.downsindrom.org.yu/download/STANOVANJE_UZ_PODRSKU_U_SRBIJI.pdf



Rezultati projekta Stanovanja uz podršku su bili izuzetni zahvaljujući stručnjacima i korisnicima koji su funkcionišu u porodičnoj atmosferi ali istovremeno i po strogo propisanim svetskim standardima standardima.
Zahvaljujući trudu i radu kao i dobrim postignućima svih aktera projekta Društvo za pomoć osobama sa Down sindromom Srbije je primljeno u punopravno članstvo Evropske koalicije za život u zajednicama, nešto kasnije je takođe primljeno i u stalno članstvo Nacionalne organizacije osoba sa invaliditetom Srbije.
Svaki od korisnika je dao neverovatan doprinos projektu ali dugoročno gledano životu svih osoba sa invaliditetom u budućnosti u Srbiji.
Deo stručnog tima koji je vodio projekat Stanovanja uz podršku Društvo za pomoć osobama sa Down sindromom Srbije dobio je zadatak da isti model preslika na miljeu cele Srbije u čemu su im se pridružili i drugi stručni timovi iz drugih oblasti. Oformljena je Asocijacija za promovisanje inkluzije API Srbije i po isteku prijekta Stanovanje uz podršku od strane Društva svu i jednaku brigu i vođenje preuzela je API Srbije. API Srbije je dobila punopravno članstvo u Evropskoj koaliciji za život u zajednicama ECCL. No Društvo i dalje vodi delom brigu o korisnicima projekta koji su i članovi društva te se mnoge aktivnosti sprovode kroz Društvo - ponajviše sportske
http://www.downsindrom.org.yu/sport.htm u saradnji i uz veliku podršku Saveza za sport i rekreaciju invalida Beograda.
Korisnici i članovi Društva su osvojili mnoge medalje i priznanja. Danijela je proglašena sportistom prošle godine - sigurna sam da će to priznanje poneti i ove godine.
Odjeci svih ovih važnih događanja su samo delom prikazani i prikupljeni
http://www.downsindrom.org.yu/pressclips.htm.
Prepoznata je potreba za postojanjem ovakvih vrsta programa od strane institucija i stvorena je inicijativa "Društvo za sve inicijative - Srbija". Cilj inicijative je da se sprovede program Stanovanja uz podršku na celoj teritoriji Srbije. Danas ima daleko više projekata iz oblasti deinstitucionalizacije i prevencije institucionalizacije iiskreno nadam da će se ići nadalje i da će ciljevi biti ostvareni.
Danijela nije želela da uđe u istoriju iako jeste, ona je ostvarila svoju želju da živi život. To nije sebična želja naprotiv, Danijela kao vrlo empatična i ostvarivanjem svog sna otvorila je najšire puteve do sada za ostvarivanje snova nebrojenih hiljada ljudi, njihovih porodica. Učinila je korak za našu decu sa smetnjama u razvoju za sve osobe sa intelektualnim teškoćama, za sve osobe sa invaliditetom uopšte. I nije razmišljala o dijagnozama, o strahu. Pokazala je da je moguće.
Šta dalje reći...
U ovom trenutku se može pomenuti i proces rane intervencije i osposobljavanja dece sa smetnjama u razvoju i OSIT. Bez obzira na vreme kada se počne sa procesom osposobljavanja, nikada nije kasno za postizanje boljih rezultata. Što pre to bolje od prvog bebinog dana. Na sreću čini mi se da se vremena menjaju te ima mnogo više roditelja koji su informisani o važnosti rane intervencije,... ali sve to sa druge strane nije još dovoljno, još su u kućama, još izolovani bez razloga. I ako postoji razlog brojniji sa svojim udruženim problemima pre mogu rešiti probleme. Ima mnogo primera loših iskustava kojima je osnovni razlog rođenje deteta sa smetnjama u razvoju od problema u porodici do gubitka posla koji je zakonski regularan ali ne i ljudski prihvatljiv. Biće ih još ali vremena se menjaju ...
Danijelin primer daje i odgovor svima bliskim i u okruženju deteta sa smetnjama u razvoju - da li i zašto je potrebna rana intervencija , da li su potrebni tretmani sa stručnjacima, da li stručnjaci treba da se usavršavaju, da li dete može napredovati i da li "vredi ulagati u njega", da li je potrebno povisiti prag tolerancije i empatije prema OSIT, da li treba edukovati članove porodice, roditelje, da li treba smanjiti strepnje vaspitača, učitelja, unaprediti i prilagoditi obrazovanje, da li i zašto treba sprovesti obaveznost elektronske inkluzije i elektronske pristupačnosti informacijama na Internetu - apsolutno DA.
Ne možemo nikada spoznati unapred ili pretpostaviti životni tok ili unapred odlučiti o mogućnostima deteta i njegovom budućem životu. O stanovanju uz podršku i inkluziji kao krajnjem cilju, pod uslovom detetovog zadovoljstva sobom - sutra, treba razmišljati dok je dete još malo i na svojevrstan način ga usmeravati. I kada dete dostigne svoje zrelo doba umeće, moći će da se odluči i krene putem svojih želja skladu sa svojim mogućnostima. Bez obzira i ako se osposobljavanje dešava mnogo kasnije daleko su bolja postignuča deteta ili osobe u situacijama kada se detetu ili odrasloj osobi ponudi - pruži mogućnost da se sama odluči, da bude radno angažovana vredna, korisna i priznata od strane zajednice.
Mislim da bi zaključak mogao da bude
- Dete zna bolje on nas šta želi. Budimo samo blizu i pomozimo kada zatraži.
- da je vredan svaki uloženi trud i edukacija svih koji su u detetovom okruženju od skrininga, porodilišta
do poznog doba, i oni su jednako vredni i neodvojivi sa procesom osposobljavanja i edukacije deteta ili osobe sa invaliditetom
- da svaka osoba sa invaliditetom treba da ima podršku i partnere od porodice, stručnjaka i celokupne otvorene zajednice. Za svaki uspeh potreban je timski rad i međusobna podrška
- pozitivan stav u svemu i vera u boljitak.
Znam da nisam kratka, ne umem da budem kratka te Vas molim za izvinjenje. Svakako još ima puno toga...
Molim Vas da navedene linkove ne shvatite kao reklamu bilo koje vrste već kao izvore informacija o stvarima o kojima se malo piše, a mislim da su potrebne.
Zašto sve ovo pišem - Jer svi u stanju potrebe trebamo puno podrške za budući život. Želela sam da napišem nešto više što bi doprinelo daljem kvalitetnom Danijelinom životu, kao i svih sadašnjih i budućih korisnika programa deinstitucionalizacije i prevencije institucionalizacije. Oni teku paralelno i jednako su važni.
Hvala.
Još jedno za kraj
Povratak članova ekspedicije će biti 19.avg 2008.
DACO; HVALA TI U IME SVIH NAS I NAŠE DECE KOJIMA SI, SA SVOJIM PRIJATELJIMA , STRUČNIM TIMOVIMA DONATORIMA I SVIMA KOJI SU PREPOZNALI PRIMERE DOBRE PRAKSE, PROBILA PUT KA LEPŠEM I SREĆNIJEM ŽIVOTU! ŽELIM TAKOĐE SVIMA DA DOSEGNU SVOJE ELBRUSEVE.
Pozdrav Suzana
Dopuna, Sklerozica:Svi linkovi iz ove poruke su "ugašeni" zbog konstantih grešaka koje je generisao forum za ovu temu.