Autor Tema: Gluten  (Pročitano 52750 puta)

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Član
  • **
  • Poruke: 2913
Odg: Gluten
« Odgovor #15 poslato: Februar 18, 2009, 10:30:12 posle podne »

Hendi-društvo

Odg: Gluten
« Odgovor #15 poslato: Februar 18, 2009, 10:30:12 posle podne »

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Član
  • **
  • Poruke: 2913
Odg: Gluten
« Odgovor #16 poslato: Avgust 08, 2009, 10:04:57 posle podne »
Кад организам „не толерише” глутен

Oд целијакије у нашој земљи болује око 30.000 људи, а искуство показује да на једног дијагностицираног пацијента долази још седам код којих болест није препозната .

ceo tekst:
Politika

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Svetski dan obolelih od celijakije
« Odgovor #17 poslato: Maj 22, 2010, 06:03:52 posle podne »
Svetski dan obolelih od celijakije

Svetski dan obolelih od celijakije biće obeležen sutra na Zemunskom keju, od 11 do 14 časova preko puta hotela Venecija, saopštilo je Udruženje Srbije za celijakiju.

Građani će moći da dobiju savete kako da se hrane, koje namirnice smeju da koriste, a koje treba da izbegavaju. Biće predstavljeni i bezglutenski proizvodi koji mogu da se kupe u našoj zemlji, a koje Udruženje Srbije za celijakiju preporučuje.

Procenjuje se da u Srbiji ima oko 70.000 ljudi obolelih od celijakije, koja je doživotno, autoimuno i sistemsko oboljenje čiji je uzrok unošenje glutena, odnosno belančevina pšenice, ječma, raži i zobi u organizam. Posledice su teška oštećenja ne samo probavnih, već i drugih organa i ukoliko se ovo oboljenje na vreme ne prepozna, ugrožava se i život obolelog.

ceo tekst : B92

Van mreže miloskg

  • Član
  • **
  • Poruke: 382
Odg: Gluten
« Odgovor #18 poslato: Maj 27, 2012, 11:50:39 pre podne »
Drustvo mora da budimo temu iz mrtvih :D

Uglavnom, presao sam na ishranu bez glutena, ali za sad ne mogu da tvrdim da je to samo razlog zasto mi se stanje poboljsava.

Elem da objasnim celu situaciju. Pre oko 2 nedelje sam bio na plusnoj i paralelno sa pocetkom pulsne resio sam da vise ne uzimam namirnice koje sadrze gluten. Na pulsnu sam odreagovao kao nikad do sada, tj simtomi su se brzo povlacili, a moram da napomenem da je ovo bila 6-ta pulsna terapija za 10 meseci od kako sam se razboleo.

Stanje je iz dana u dan sve bolje i bolje, i nakon 10 dana od pulsne kao da je moja ms ostala iza mene.

Citao sam puno ovih dana po netu i dosao do informacija da nam gluten uopste nije potreban za normalan rast i razvoj, da organizam coveka nije predvidjen da uzima psenicu i ostale zitarice, i da sve te sastojke koje su uglavnom biljna vlakna moze da nadomesti uzimanjem voca, a kako ide leto voca ce biti u izobilju.  :n16:

U svakom slucaju nikad u zivotu nisam imao ovoliko energije u sebi, doduse pre pocetka bolesti sam bio gojazan i imao 110kg a sada sam to svukao na 90kg i mozda moze i tome da se pripise da se osecam dosta lakse i bolje, ali energija je tu i mislim da sam u stanju da mogu da letim :D

Naravno ovakav nacin ishrane zahteva malo vise truda oko spremanja namirnica i vodjenja racuna sa se jede, ali mislim da to vredi mnogo vise nego biti sit svega i biti bolestan i nemocan.

Van mreže tatijana

  • Član
  • **
  • Poruke: 11247
  • Amor omnia vincit - Ljubav sve pobeđuje.
Odg: Gluten
« Odgovor #19 poslato: Maj 27, 2012, 12:00:33 posle podne »
odlicno Milose  :ye1: mislim da od pulsne jos imas taj napad energije..ali ,u svakom slucaju ,ovo sa glutenom ti je pametno i ne moze da skodi  :ok:

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110111
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Gluten
« Odgovor #20 poslato: Maj 27, 2012, 05:26:33 posle podne »
Милоше, штета је што ти се промена исхране поклопила са завршетком терапије. Остаће питање од чега ти је заиста боље. Ни сам нисам увек исто реаговао на те терапије а прошао сам тешке периоде као и значајна побољшања.
Како год, буди добро и расположен, као сада.  :ok:

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.