Autor Tema: Svankova dijeta  (Pročitano 32068 puta)

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110029
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Svankova dijeta
« poslato: Februar 21, 2007, 11:08:35 posle podne »
SVANKOVA DIJETA

Osnove dijete:
1. Zasićene masnoće ne bi smele preći dozu od 15 grama na dan.
2. Nezasićene masti (ulja) bi se morale kretati u dozi od 20-50 grama na dan.
3. Prvu godinu nakon dijagnoze provesti bez konzumiranja crvenog mesa.
4. Nakon prve godine dozvoljeno je crveno meso jednom nedeljno.
5. Mlečni proizvodi ne smeju imati vise od 1% masnoće (maslaca) u sebi.
6. Ne konzumirati procesuiranu hranu koja u sebi sadrži zasićene masnoće.
7. Mast oslica (L'olio di fegato di merluzzo), multivitaminski dodaci i minerali se preporucuju na dnevnoj bazi.

DIJETA SWANK MS:
Swankova dijeta sa niskim udelom masti nije nikakav novi tratman. Nasi preci jeli su puno manje masti od nas, iz dva jednostavna razloga: 1.bilo je jako skupo 2.nije bilo dostupno. Danas se sve vise ljudi vraca tom nacinu ishrane iz zdravstvenih razloga.

Swank Diet pomogla je ljudima s multiplom sklerozom (MS) sirom sveta. To je jednostavna dijeta koja se temelji na uzmanju jako malo zasicenih masti i relativno bogatoj potrosnji poluzasicenih masti. Kako bi se postigao maksimalni ucinak ovog tretmana, bilo bi dobro poceti s ovakvim nacinom ishrane sto pre. Ovo je zbog toga sto su simptomi prolazni, nestabilni te bolje je poceti pre nego nastupi neki jaci napad.

Uz dijetu bi trebalo naravno organizmu pruziti adekvatan odmor, smanjiti stres i, usvojiti nacin razmisljanja koji ce prvenstveno forsirati optimizam i uz nastojanje da se zivi zadovoljavajuci zivot mimo ogranicenja koje nam MS postavlja. Cilj obolelih od MS je smanjiti napade i ustaliti stanje kada se simptomi povuku kako bi i dalje bili produktivni. Verujemo da Swankova dijeta sa niskim udelom masti igra znacajnu ulogu u ostvarenju tog cilja.

MASNOĆE. Glavna energija koju dobijamo putem hrane cine proteini, masti, ugljenihidrati i alkohol. Od njih, masnoce daju najvise kalorija i to 9 kalorija po gramu, u poredjenju sa ugljenohidratima i proteinama koje daju tek 4 kalorije po gramu.. Postoje dve vrste masnoca: zasicene i nezasicene (masnoce i ulja). Masnoce se razgradjuju u nasem telu i stvaraju tri vrste kiselih masnoca:
• Zasicene masne kiseline
• Nezasicene masne kiseline
• Poluzasicene masne kiseline

ZASIĆENE MASNE KISELINE. Zasicene masnoce jesu ulja koja koja sadrze mnogo zasicenih masnih kiselina nadjenih u mastima zivotinjskog porekla , fabrickim (hidrogenim) uljima, kokosovom i palminom ulju. Zasicene masnoce ili zivotinjske masnoce su cvrste i tvrde na sobnoj temperaturi ili u frizideru.

POLUZASIĆENE MASNE KISELINE. Hidrogena ulja kao i ulja zivotinjskog porekla sadrze poluzasicene masne kiseline. Glavni izvori su suncokretovo ulje, ulje semenki, ulja zitarica i soje.

NEZASIĆENE MASNE KISELINE. Nalaze se najcesce u uljima iz povrca ili u kostunjavim plodovima. Maslinovo ulje je jedno od najvrednijih izvora ove vrste masnih kiselina.

HIDROGENIZACIJA. Treba uvek citati etikete na proizvodima kako bi se shvatili pojedini izrazi kao sto je npr. hidrogenizacija.. Poluzasicene masnoce nisu izdrzljive sto se tice temperature kuvanja. Kada su izlozeni vazduhu ovakva ulja oksidisu i postaju stara. Hemijski, nezasicene masnoce sadrze mnogo dvostrukih lanaca. Proces hidrogenizacije dodaje hydrogen i tako redukuje broj dvostrukih lanaca, cineci istovremeno ulje zasiceno i time vise izdrzljivo na process oksidacije.Taj proces produzuje trajanje i zivot proizvoda.

"Bezmasni"proizvodi mogu sadrzavati najvise 5 gr zasicenih masnoca! Kada se jedu takozvani „bezmasni“ proizvodi mora se racunati svako serviranje (porcija) kao da imaju 1 gram zasicenih masnoca.

Vasa se dijeta bazira na ne vise od 3 cajne kasicice (15 gr) zasicenih masti na dan.

Dijeta bi trebala sadrzati najmanje 4 cajne kasicice (20 gr) nezasicenih masnoca (ulja) i ne bi trebala prekoraciti dozu od 10 cajnih kasicica (50 gr) dnevno. (5 gr = 1 cajna kasicica)

MASNOĆE I ULJA. Esencijalne masne kiseline cine potrebne namirnice u vasoj dijeti. Zbog smanjenog unosa zasicenih masnoca, savetuje se povecati kolicinu potrosnje nezasicenih masnoca (ulja).

Esencijalna masne kiseline su neophodne za funkcioniranje nervnog sistema. Nase je telo u mogucnosti da sintetise najveci deo masnih kiselina koje su potrebne za rast ali se pri tome mora oslanjati na izvore iz hrane i to na poluzasicene masne kiseline poznate pod nazivom esencijalne masne kiseline. Masnoce i ulja predstavljaju koncentrirani izvor energie, svaki gram masti ili ulja (daje 9 kalorija po gramu) oslobadja duplo vise energie od proteina i od karbohidrata (ugljenohidrata) (4 kalorije po gramu).

Na dijeti sa niskim udelom masti, moze se primetiti da dolazi do susenja koze i kose, i covek se pocinje lako umarati, ukoliko je njegov dnevni unos nezasicenih masnoca (ulja) limitiran. Njegov nacin zivota ce odluciti koji je dnevni unos nezasicenih masnih kiselina potreban u njegovoj dijeti. Ako radite i vezbate i vasa ce potreba za uljima samim time rasti. Ako vodite sedelacki nacin zivota, 4 cajne kasicice ulja (20gr) na dan bit ce sasvim dovoljne.

Sledeca ulja bi trebalo koristiti u dijeti:
• Ulje semena suncokreta
• Maslinovo ulje
• safflower
• susamovo ulje
• semenke pamuka
• ulje lanenih semenki
• Ulje semenki soje
• ulje kikirikija
• semi di lino

PRAVILA KOD KORIŠĆENJA ULJA.
• Ne upotrebljavati ponovo ulje nakon kuvanja nego ga baciti.
• Nakon otvaranja uvek ohladiti ulje (drzati ga u hladnom) kako se ne bi pokvarilo (osim maslinovog ulja)
• Cuvati maslinovo ulje u mracnoj hladnoj prostoriji (ne zamrzavati).
• Ne grejati ulje tako da se ono dimi.
• Brojati koliko se ulja upotrebljava dnevno u kuvanju i drzati se dozvoljenih doza.
• Tri (3) cajne kasicice ulja = ili jedna (1) supena kasika. Sesnaest (16) cajnih kasicica = jednako jednoj(1) soljici.
• Ako se neko ulje stvrdne na temperaturi frizidera ne mojte ga vise upotrebljavati. (Maslinovo je ulje jedino za koje ne vrijedi to pravilo_izuzeto je iz njega i moze se koristiti)

MLEČNI PROIZVODI. Svi mlecni proizvodi moraju biti bezmasni ili sadrzati ne vise od 1 grama zasicenih masnoca po porciji (serviranju). Preporucena dnevna kolicina sastoji se od (2) serviranja (porcije).

(1 soljica = 1 serviranje_porcija)

Sledeca hrana je dozvoljena u neogranicenim kolicinama:
• Bezmasno ili polumasno mleko
• Bezmasno mleko u prahu
• Bezmasni buttermilk (bez dodatka maslaca)
• Bezmasni posni sirevi (kao ricotta ili svezi kravlji sir posni)
• Bezmasni sirevi
• Bezmasna kisela pavlaka
• Bezmasni jogurti
• Nemasni sladoled

Proizvodi koje treba izbegavati:
• Margarin
• Maslac
• Mast
• Kakao maslac
• kokosovo ulje
• Palmina ulja
• Hidrogena ulja
• Imitacije gore navedenih proizvoda

JAJA. Belance ne sadrzi masnoce. Zumance uglavnom sadrzi 5 gr zasicenih masnoca. Mozete ssebi dozvoliti maksimalno 3 jaja sedmicno, ali ne vise od jednoga po porciji. Jedno celo jaje sadrzi = 5 gr zasicenih masnoca.

Nije potrebno zbrajati svaku minimalnu kolicinu masti ili ulja koji se nalaze u semenkama, ceralijama, ili u rizi i pasti koje sadrzi vasa dijeta. Bitno je da znate da preporucena doza od (4) serviranja (porcije).

ŽITARICE. Prednost treba dati zitaricama punog zrna i jesti ih sto cesce moguce. Rafinisani proizvodi daju jako malo vitamina. Sve vrste hleba su dozvoljene. To ukljucuje beli hleb, integrali , hleb od kvasca, i sve vrste hleba koje su nam na raspolaganju. Naravno,daje se prednost prirodnim zitaricama i pomazu u eliminaciji toksina. Iako i ovi proizvodi mogu sadrzavati minimalnu kolicinu nezasicenih masti, one su vec ukljucene u sadrzaj dijete. Treba izbegavati masni hleb, pekarske proizvode, torte ili bilo koje proizvode koje sadrze u sebi hidrogena ulja poput kokosovog ulja, palminog ulja, masnoca, maslaca, margarina, ili nedefinisane vrste ulja (poput olio vegetale).

Hladne i tople zitarice su dozvoljene u ovoj dijeti. Inace one najekonomicnije (koje kostaju najmanje) najcesce su i one sa najmanjom kolicinom zasicenih masnoca.

PASTA I RIŽA. Rafinirana pasta i riza (bela) su dozvoljene u neogranicenim kolicinama, ali svakako bi trebalo dati prednost nerafiniranim.

KREKERI. Krekeri koji ne sadrze konzervanse, maslac, margarin ili procesirana ulja su dozvoljeni. Izbegavajte sve industrijski pripremljene cipseve i krekere.

PEKARSKI PROIZVODI. Industrijski pripremljeni kolaci najcesce sadrze , maslac, margarin ili/i procesuirana ulja. Zbog toga bi trebalo izbegavati ovakav tip hrane.

KOMERCIJALNA, INDUSTRIJSKI PRIPREMLJENA HRANA. Sve „konzerve“ili hrana koja se nalazi u konzervama sadrzi procesuirana ulja (hidrogena), ili maslac, uglavnom sve konzerve koje po svom sastojku prelaze 1 gram zasicenih masnoca po serviranju treba izbegavati. Neki proizvodi u konzervama su prihvatljivi ali uvek treba citati etikete na proizvodima te proveravati velicine porcije.

NADEVI. Sa izuzetkom majoneze, svi nadevi kao sto je senf, kecap, tabasko i ostali zacini su dozvoljeni u neogranicenoj kolicini. Majoneza sadrzi nezasicene masne kiseline (ulje) i mora ulaziti u vasu dnevnu dozvoljenu kolicinu ulja (treba pazljivo s njom).

• 2 cajne kasicice majoneze ili dressinga za salatu (kupljenog), = 1 cajna kasicica ulja
• 1 cajna kasicica domace majoneze = 1 cajna kasicica ulja
• 1 supena kasika. "bezmasne" majoneze = 1 cajna kasicica ulja
• Bezmasni dresing za salatu = nula (0) masti i ulja

PIĆA.
Kofein. Proizvodi koji sadrze u sebi kofein povecavaju nervozu i probleme kod spavanja, kao i frekvenciju i hitnocu potrebe za uriniranjem. Zbog toga je potrebno limitirati potrosnju ovih pica na maksimalno 3 soljice dnevno. Ako se pogorsa bilo koji od tri gore navedena simptoma treba potpuno izbaciti kofein.

Primjer:
1 soljica kafe + 1 soljica caja + 1 soljica kole = sveukupno 3 soljice dnevno.
3 soljica kafe ili 3 soljice caja ili 3 soljice kole = sveukupno 3 soljice dnevno..

U bilo kojoj kombinaciji odlucite kombinovati unos kofeina, dnevni unos nikada ne sme preci kolicinu od 3 soljice.

ALKOHOL. Vecina pacijenata postaje jako sensibilna na alkoholna pica. Jedna casa vina ili jedan koktel za vreme vecere je dozvoljeno (ali samo jedna).

KOŠTUNJAVI PLODOVI I SEMENKE (Noci e semi). Orasi i semenke su dobar izvor prirodnih ulja kao i esencijalnih masnih kiselina. Komercijalni maslac (od semenki) ne sadrzi hidrogena ulja kao ni onaj kupljen u ducanima zdrave hrane, koji takodje sadrze dobre izvore ulja. Dnevni unos ove vrste hrane pomaze da bi se odrzala dobra kolicina energije. Ove liste bi se trebalo pridrzavati kako se ne bi presla dnevna dozvoljena kolicina ulja.

• 2 cajna kasicica maslaca od kikirikija ili nekog drugog maslaca od kostunjavih plodova (proizveden na stari nacin, bez hidrogenih ulja = 1 cajna kasicica ulja
• (oko10) kiki-riki, bademi, lesnjaci = 1 cajna kasicica ulja
• (oko10) ili bilo koja druga vrsta oraha (kostunjicavog voca) (orasi, lesnjaci...) = 1 cajna kasicica ulja
• 3 cajna kasicica suncokretovih semenka = 1 cajna kasicica ulja
• 1/3Energetske plocice = 1 cajna kasicica ulja (miks oraha, lesnjaka i badema, suncokretove i susamove semenke).

VOĆE. Preporucena doza je od dva komada voca dnevno. Svo voce je dozvoljeno u bilo kojoj kolicini. Prednost se daje svezem vocu posto ono sadrzi vise nutrienata, sledi ono zaledjeno pa ono u limenkama.
Dole navedena voca sadrze nezasicene masne kiseline te moraju biti uracunata u dnevnu dozvoljenu kolicinu ulja i masti.
• Avokado. 1/8 = 1 cajna kasicica nezasicenih masti (ulja) = 5 grama
• Maslinke. 3 srednje crne = 1 cajna kasicica nezasicenih masti (ulja) = 5 grama
• Maslinke. 6 srednjih zelenih = 1 cajna kasicica. nezasicenih masti (ulja) = 5 grama

POVRĆE. Preporucena kolicina je od 2 soljice dnevno 1 soljica= 1 porcija. Povrce obeybedjuje telu vitamine i minerale i bogato je sa esencijalnim masnim kiselinama. Svakako je preporucljivo ukljuciti raznoliko porvce u vasu dnevnu ishranu.

PERAD. Normalna, srednja porcija je od 120 grama.
Dozvoljeno je meso kokoske ili curke bez kozice..

RIBA. Sva bela riba je dozvoljena u neogranicenoj kolicini:
Oslic, tuna u vodi, morski pas, .......

Sve vrste rakova ( jastog, rak....) su dozvoljene u neogranicenoj kolicini:
Skampi, rakovi, ostrige, kalamari,jastozi.... (Za one pacijente koji imaju visoke vrednositi holesterola, shellfish ne bi se trebao konzumirati precesto).

Masna riba sadrzi nezasicene masne kiseline i mora uci u dnevnu kolicinu dozvoljene masnoce. Dozvoljena kolicina je od 50 grama (10 cajna kasicica) na dan.

• Tuna, konzervirana u ulju = 1 cajna kasicica ulja (5 grama)
• Tuna, konzervirana u ulju , isprana & ocijedjena = 1 cajna kasicica ulja (5 grama)
• Losos, = 1 cajna kasicica ulja (5 gr)
• Pastrmka = 1 cajna kasicica ulja (5 gr)
• Sardine, konzervirane u ulju. = 1 cajna kasicica ulja (5 gr)
• Herring = 1 cajna kasicica ulja (5 gr)

CRVENO MESO. Tokom prve godine dijete, crveno meso nije dozvoljeno, ukljucujuci i svinjsko meso.

Sledece je meso sa malom kolicinom masti, 85 grama. = 1 cajna kasicica zasicenih masnoca. Dozvoljene su (85 grama) (vagati nakon kuvanja) sledecih namirnica nakon prve godine.
• Meso sa niskim udelom masti
• Jagnjetina (but)
• Iznutrica (kokoske, curke, teleca, svinje)
• Zec

57 grama od mesa srednjeg sadrzaja masnoce= 1 cajna kasicica zasicenih masti. Dozvoljeno je 57 grama sledecih stvari tokom prve godine.
• Meso sa srednjim udelom masnoce
• Govedina (samo but)
• Sunka (prsut) (samo but)
• Svinjetina (samo but)
• Kokoska (crno meso, bez koze)
• Curka ( bez koze)

VITAMINSKI DODACI Sledeci vitaminiski dodaci su neophodni:
1 mala cajna kasicica ulja oslica (olio di fegato di merluzzo) ili 4 capsule (tezine od 5 grams ulja koji ulaze u dozovljenu dnevnu kolicinu). Ulje jetre oslica sadrzi visokovredne nezasicene masne kiseline koje ce vam dati vise energie. Takodje to ulje smanjuje broj gripa ili prehlada koje imate tokom godine. Ulje je bogato vitaminima A i D. Vitamini A i D trebalo bi se uzimati samo u sklopu jedne vrste multivitamina I minerala na dan (ne mega doze).
• 1 multivitamin sa mineralima
• 1,000 mg. vitamina C
• 400 IU vitamin E

Izvor: http://www.blogovanje.com/desetka/

Hendi-društvo

Svankova dijeta
« poslato: Februar 21, 2007, 11:08:35 posle podne »

Van mreže rodica

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 5
Odg: Svankova dijeta
« Odgovor #1 poslato: Februar 27, 2008, 08:18:05 posle podne »
Ja licno nisam oboljela, ali jeste clan moje uze porodice. Zeljela bih da znam da li je neko imao iskustva sa Dr Swank metodom (dijeta)i kakvo. Bila bih jako zahvalna ukoliko bi mi neko prenio svoje iskustvo. Informacije i iskustva o kojima  sam  licno citala zvuce obecavajuce

Van mreže rodica

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 5
Odg: Svankova dijeta
« Odgovor #2 poslato: Februar 27, 2008, 08:50:34 posle podne »
Da li je Dr Swank-ova knjiga prevedena na srpski jezik i ako jeste gdje se moze nabaviti. Napominjem ja sam u Kanadi, a osoba zbog koje se javljam zivi u RS tako da bi srpsko izdanje bilo mnogo korisnije. Unaprijed  hvala Sklerozice

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110029
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Svankova dijeta
« Odgovor #3 poslato: Februar 27, 2008, 08:52:18 posle podne »
Mislim da će to bolje znati Asja.

Van mreže rodica

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 5
Odg: Svankova dijeta
« Odgovor #4 poslato: Februar 27, 2008, 09:20:16 posle podne »
U svakom slucaju hvala

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110029
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Svankova dijeta
« Odgovor #5 poslato: Februar 27, 2008, 09:28:19 posle podne »
Nema na čemu. ;)

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Član
  • **
  • Poruke: 2913
Odg: Svankova dijeta
« Odgovor #6 poslato: Februar 27, 2008, 11:08:56 posle podne »
http://www.swankmsdiet.com/

Knjiga, o dijeti koja je aktuelna za MS evo 30 godina i vise, nije prevedena na srpski, citala sam originalno izdanje.
Nisam sprovodila ovu dijetu u pravom smislu te reci, ali znam da je najbolje rezultate daje prve godine bolesti ali nikada nije kasno. U medjuvremenu su se javile i mnoge druge dijete (BBD) ali je Svankova, nekako mi se cini, najprihvatljivija nije tako rigorozna kao BBD.

Bilo kako bilo da li hrana utice na dalji razvoj MS nije naucno potvrdjeno kao sto je za dijabetes ili kardiovaskularne bolesti, mada postoje nastojanja u svetu da se i to ispita, posebno je zagovornik toga Eston Embri zacetnik BBD. (cini mi se da je i takvo nesto sprovodjeno u Kanadi prosle godine na nekih godinu dana s tim da pacijenti za to vreme proveravaju svoje stanje na MRI dok se hrane BBD, da li se javljaju nove lezije).

Kada uvodite bilo koji nacin ishrane treba da pazite da ne forsirate samo nekoliko namirnica da ne biste postali netolerantni vremenom na njih  a to se desava jer dijete zabranjuju nesto a nesto dozvoljavaju pa vam se suzi izbor. Zato sam ja pristalica umerenosti i ne koriscenja industrijski preradjene hrane ako je to moguce i sto vise svezeg voca (izuzev agruma) i povrca ( izuzev billjaka koje rastu nocu: paradajz, paprika).
I kada vam se nesto jede pojedite jer veci je problem isfrustriranost zbog uskracenosti nego sam prekrsaj, samo nemoj da se opustite.
I obratite paznju na masti jer je mozak organ koji funkcionise zahvaljujuci mastima, pa ako mu date losu mast kao sto je hidrogenizovana biljna mast (margarin) onda eto problema.




Van mreže rodica

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 5
Odg: Svankova dijeta
« Odgovor #7 poslato: Februar 27, 2008, 11:33:32 posle podne »
Asja,
Hvala na iscrpnom odgovoru. Nisam sigurna da li si iz mojih prijasnjih poruka shvatila da se ne radi o meni , nego o mojoj rodjaki koja je oboljela i koja zivi u Rep. Srpskoj. Ja sam procitala na netu o knjizi Dr Svanka i neka od iskustava  ljudi koji se pridrzavaju ove dijete ovdje u Kanadi i u USA, te me je to i zainteresovalo. Moja je rodjaka, na zalost, veoma pasivna po pitanju informacija i edukacije, tako da sam ja nekako uzela na sebe obavezu da je "razbudim". Koliko cu uspjeti, nisam sigurna, vidjecemo. Posto sam ja na drugom kontinentu , fizicka udaljenost je vazan faktor, kao i njeno nepoznavanje engleskog jezika a i moje nepoznavanje situacije po tom pitanju tamo, te stoga pokusavam sloziti kockice i prepoznati odakle da se krene.Jos jednom hvala

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Član
  • **
  • Poruke: 2913
Odg: Svankova dijeta
« Odgovor #8 poslato: Februar 27, 2008, 11:44:18 posle podne »
Znam da se ne radi o tebi, ali sam pisala uopstene za sve, smatram da ce opet neko nastaviti, dopuniti me.. A ako je rodjaka pasivna slabo ti tu sta mozes da uradis, jer neki ne zele ni da se probude, mozda je tako bolje za njih svako prema svojim mogucnostima i afinitetima, ipak MS je bestija, iskreno receno.

Van mreže Draxonixa

  • Član
  • **
  • Poruke: 15
Odg: Svankova dijeta
« Odgovor #9 poslato: Oktobar 12, 2011, 06:07:55 posle podne »
Ja bih da pitam za licna iskustva pa ko moze i ima strpljenja da mi objasni molim vas pisite mi.... Da li ima neko ko je pratio striktno neku dijetu , npr: SWANK ili slicnu duzi niz godina i period 5 - 10 + i da mi kaze iskustva.... ja sam nabavio knjigu na engleskom je jeziku od SWANK dijete.... Sve je detaljno objasnjeno i knjiga ima oko 400 strana.... vjerovatno vecina zna Swank je bio neurolog i radio je istrazivanje oko otprilike 25 godina manje-vise i pratio grupu MS pacijenata koja je brojala 2000-3000 ljudi.... Tamo istice da kod osoba koje su stavljene na SWANK dijetu u ranom stadijumu MS da je sprecilo pojavu invaliditeta  u sledecih 25 godina kod 90% pacijenata koji su bili na dijeti a kod ostalih da je znacajno usporilo tok bolesti. Meni je to zvucalo zaista impozantno ali vidim da vecina osoba sa MS-om ima ozbiljne tegobe tako da dovodim ovu studiju u pitanje... jer ne vjerujem da se ne mogu odreci svinjetine jagnjetine i ostalog mesa sa velikom masnjocom i zivotom sa sto manje kalorija ili ostaviti cigare i alkohol zarad zdravlja... svi komentari su dobrodosli

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Svankova dijeta
« Odgovor #10 poslato: Oktobar 12, 2011, 06:18:16 posle podne »
ne znam da li si video,mi imamo ceo odeljak posvećen ishrani,dijetama i MS-u ;)

http://www.hendidrustvo.info/forum/index.php?board=70.0

Van mreže Maka

  • Član
  • **
  • Poruke: 3407
  • Pol: Žena
Odg: Svankova dijeta
« Odgovor #11 poslato: Oktobar 13, 2011, 10:37:47 pre podne »
ja sam drzala i pisala sto puta o tome
molim te nadji na forumu, ne mogu opet

Van mreže Jellena

  • Član
  • **
  • Poruke: 4515
  • Pol: Žena
  • Nema granica za one koji ih ne vide...
  • Dg: MS
  • Grad: Sokobanja
Odg: Svankova dijeta
« Odgovor #12 poslato: Oktobar 13, 2011, 10:42:47 pre podne »
Uradila bih sve zbog zdravlja. Na swankovoj sam 13 meseci, nisam ozdravila od nje, ali nije mi ni gore nego sto je bilo. Volim alkohol, ali nakon svakog pica sutradan mi budu utrnute sake, saplicem se na svakom koraku, to sam prekinula, citavog zivota sam govorila da nikad necu prekinuti da pusim, medjutim to je bilo poslednje sto je ostalo da vidim da li se nesto menja....nakon mesec dana od kako sam prekinula ravnoteza mi se poboljsala, tusiram se bez straha da cu se polomiti u kadi ili pri izlasku iz nje...... Sve zavisi koliko je ko spreman da se odrekne uzivanja zarad zdravlja  :)

Van mreže Draxonixa

  • Član
  • **
  • Poruke: 15
Odg: Svankova dijeta
« Odgovor #13 poslato: Oktobar 13, 2011, 12:31:31 posle podne »
Pratio sam link i nasao :) na ovom webu ima zaista dosta stvari i iskreno izgubim se u svemu ovome :) Krenem traziti o jednoj stvari i zavrsim na skroz trecoj koja mi nije ni na kraj pameti bila :) U svakom slucaju hvala

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Svankova dijeta
« Odgovor #14 poslato: Oktobar 13, 2011, 12:35:40 posle podne »
naš MS deo ovde na forumu, jeste obiman,i izdeljen tematski i ima svašta da se čita,samo polako,uštosićeš se ;)

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.